Stacioni i karikimit DualSense dhe kontrollori DualSense për PS5 [Unboxing]

PlayStation 5 Ai do të arrijë tek përdoruesit e parë që arritën ta rezervojnë atë më 19 nëntor. Sidoqoftë, shumë lojëra dhe pajisje janë zhvendosur përpara një javë në mënyrë që të mos ngopin rrugët e dorëzimit ose të dorëzimit. Në këtë drejtim, ne tashmë kemi marrë dy nga aksesorët më të rëndësishëm të PS5 dhe ne duam t'ju tregojmë atyre.

Zbuloni me ne stacionin e ri të karikimit DualSense dhe kontrolluesin PlayStation 5 DualSense. Njihuni me ta në detaje të hollësishme në këtë analizë të thellë që kemi kryer mbi karakteristikat dhe funksionalitetet e tyre, kemi ardhur t'ju tregojmë rreth tyre në mënyrë që të dini se cilat aksesorë nuk mund t'i humbni gjatë instalimit tuaj.

Ashtu si në raste të tjera, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë artikull me përmbajtje interesante në formën e një videoje. Në kanalin tonë në YouTube do të jeni në gjendje ta gjeni këtë duke zhbllokuar stacionin e karikimit DualSense dhe kontrolluesin e ri PlayStation 5 DualSense, dy aksesorë që do ta bëjnë jetën tuaj shumë më të lehtë, pa dyshim.

Ne ju rekomandojmë që të vizitoni kanalin tonë dhe kështu ju e shfrytëzoni rastin të bashkoheni në komunitetin tonë të pajtimtarëve. Në këtë mënyrë ne mund t'ju sjellim më shumë video dhe produkte më të mira që do t'ju lehtësojnë jetën falë analizave tona.

Stacioni i karikimit DualSense për PS5

Ne fillojmë me stacionin e karikimit, një produkt që më ka munguar shumë gjatë fazës time të PlayStation 4 dhe që Sony më në fund ka arritur ta zgjidhë. Dallimi i parë është se kontrollori DualSense tani, përveç portës së karikimit USB-C në pjesën e përparme, përfshin kunjat e karikimit midis Joysticks.

Kjo do të thotë që ne do të jemi në gjendje të ngarkojmë kontrollin në një pozicion natyror dhe, më e rëndësishmja, pa pasur nevojë të futim elementë të veshin si kabllot dhe lidhësit. Në këtë mënyrë, ngarkesa bëhet shumë më e lehtë.

Kjo është mënyra se falë kunjve metalikë që rrethojnë Jack 3,5mm për kufjet do të jemi në gjendje të përdorim një stacion karikimi të pagëzuar si telekomandë dhe që ka dy susta të anulueshme. Kur vendosni kontrollet Dual Sense, futet një cilindër i vogël atje ku do të shkonte Jack 3,5 mm për të prodhuar një kapje më të mirë dhe do të fillojë karikimi.

Kjo karikim bëhet përmes një kablli mjaft të gjatë që përfshihet në pako, dhe jo përmes USB-C. Kablli vjen me furnizimin e tij me energji elektrike që ne imagjinojmë se do të jetë gati të karikojë njëkohësisht dy kontrollet.

 • Blini stacionin e karikimit DualSense me çmimin më të mirë> LINK.

Kablli është mjaft i gjatë dhe i hollë sa ne mund të vendosim stacionin e karikimit DualSense atje ku duam pa tërhequr shumë vëmendje. Ky stacion karikimi është projektuar në një mënyrë që përputhet në mënyrë të përsosur me PS5, sepse forma na kujton në mënyrë të pashmangshme pjesën e përparme.

Ajo ka një bazë jo-shqip dhe është bërë njëkohësisht prej plastike Piano Black në qendër dhe plastike të bardhë të përafërt për anët. E vërteta është se është një bazë karikimi që paraqitet me një dizajn veçanërisht të këndshëm dhe që plotëson nevojat që kishin të gjithë lojtarët.

Çmimi nuk duhet të jetë problem, dhe është se ne po përballemi me një produkt relativisht të lirë. Mund ta blini nga 29 euro në pikat e zakonshme të shitjes si Amazon (lidhje) ose El Corte Inglés. Sinqerisht, më duket një nga aksesorët që nuk duhet të humbasim.

Sidomos duke pasur parasysh që Sony më në fund ka dëgjuar komunitetin duke prezantuar një mekanizëm më natyral të karikimit. dhe kjo parandalon që kontrollet të thyejnë vazhdimisht portat e karikimit, diçka që ishte mjaft e zakonshme në DualShock 4, të cilat binin në sy nga mungesa e tyre e qëndrueshmërisë.

Kontrolluesi DualSense për PlayStation 5

Padyshim, kur blejmë PlayStation 5 ai vjen me një kontrollues DualSense të përfshirë brenda. Në fakt, PlayStation 5 përveç kontrolluesit DualSense përfshin një kabllo USB-A në USB-C, diçka që nuk do ta gjejmë kur blejmë veçmas një kontrollues DualSense, diçka që nuk e kuptoj fare mirë.

Duke iu bashkuar trendit të zvogëlimit të mbetjeve teknologjike, Sony ka vendosur të mos përfshijë në kutinë DualSense më shumë sesa komandën dhe manualin e udhëzimeve. Ne kemi blerë një njësi shtesë DualSense për të kompletuar stacionin tonë të karikimit DualSense.

Ky telekomandë DualSense është bërë nga plastika bardh e zi, botimi i vetëm aktualisht i disponueshëm në treg. Butonat kryesorë janë bërë transparent dhe të bardhë, duke lënë pas ngjyrat klasike (jeshile, rozë, të kuqe dhe blu). Pjesa e pasme e lehtë na tregon vetëm logon e Sony dhe portën USB-C.

 • Bleni DualSense Controller për PS5 në Amazon> LINK.

Joystick na kujton shumë DualShock 4 me një përforcim të ri të jashtëm dhe një gome pak më ngjitëse. Midis këtyre ne kemi butonin PS që tani përfaqësohet nga logoja e PlayStation dhe nuk është më i rrumbullakët. Poshtë këtij butoni kemi një buton i ri "Hesht" gjë që do të na lejojë të heshtim mikrofonin në një çast (ndizet gjithashtu).

Nga ana e tyre, butonat Share dhe Options ata vazhdojnë të ndryshojnë logon, por me të njëjtat funksione. Trackpad zë vendin në qendër, gjë që do të na lejojë të bashkëveprojmë në të njëjtën mënyrë si DualShock 4. Unaza e dritës së treguesit tani është e vendosur rreth kësaj piste, duke e lënë pjesën e pasme plotësisht të sheshtë.

Në pjesën e poshtme do të kemi një port Jack 3,5 mm për të shtuar me lehtësi çdo lloj kufjeje pa pasur nevojë të përdorni opsione më të shtrenjta. Në të njëjtën mënyrë që këtu ndodhen kunjat e karikimit për stacionin e karikimit DualSense.

Më në fund, ky DualSense tani ka përfshirë një sistem dridhje inteligjent haptic siç ndodh në iPhone 12 Pro (për shembull) analizat e para të të cilave kanë dhënë rezultate shumë të mira. E njëjta gjë vlen për sensorët interaktivë dhe akselerometrat në kontrollues.

Pjesa e pasme është bërë prej plastike të ashpër për një kapje më të mirë, që përfaqëson butonat klasikë të PlayStation. Gjithashtu lini komandën Sense e dyfishtë afishe tipike e pasme që gjithmonë përfundonte duke u fshirë. Më në fund tani kemi jo vetëm një altoparlant, por edhe një mikrofon të vogël në telekomandë. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  A e dini nëse kontrolli mund të lihet i montuar në qendrën e ngarkesës kur mbaron ngarkesa?
  Nëse lihet i montuar gjatë gjithë kohës zvogëlon jetën e dobishme të baterisë ????

  1.    Paco L Gutierrez dijo

   Përshëndetje, nuk ka asnjë problem, gjithmonë mund ta lini të ulur në qendrën e karikimit dhe ta merrni vetëm kur të keni nevojë, sapo të karikohet bateria, ajo do të ndalet së karikuari.