LG G5 vs LG G4, a ka diçka tjetër përveç moduleve?

LG G5 vs G4

Disa orë më parë, u bë prezantimi zyrtar i LG G5, terminali i fundit nga kompania e nivelit të lartë dhe pasardhësi i LG G4, terminali i vjetër i nivelit të lartë nga kompania LG. Dhe tani që e njohim, pyetja është e pashmangshme A është LG G5 me të vërtetë pasardhësi i LG G4?

Së pari, gjërat dhe elementet duhet të ndahen që të përputhen me të dy terminalet. Pra është e qartë se Miqtë LG dhe kapacitetin modular të LG G5 duhet ta lëmë mënjanë për momentin kur krahasohet me terminalin e vjetër, por pa dyshim, nëse të dy terminalet janë shumë të barabartë, faktori modular do të luajë një rol të madh në të gjitha këto.

Karakteristikat e pajisjes

LG G4 LG G5
Processor Snapdragon 808 në 1.92 GHZ Snapdragon 820 në 2.2 Ghz
Dash 3 Gb 4 GB
Ekran «SPI 5 5 inç 538 dpi » «SPI 5 3 inç 554 dpi »
Ruajtja e brendshme 32 GB + MicroSD 32 GB + MicroSD
bateri 3.000 mAh 2.800 mAh
OS Android 5.1 (mund të ndryshohet me CyanogenMod) Android 6.0
Conectividad "Wi-Fi Bluetooth 4G (300 mbps) NFC » "Wi-Fi Bluetooth 4G (600 mbps) NFC »
Kamera «16 deputetë 8 MP 2 LED f / 1.8 " » 16 MP 8 MP 2 LED f / 1.8 "
çmim 380 Euro 650 euro?

Dizajn

LG G5

Dizajni gjithmonë luan një rol të madh në smartphone, jo vetëm për sa i përket estetikës por edhe për sa i përket përdorshmërisë. Në këtë pikë LG G5 ka ndryshuar përfundime lëkure dhe plastike nga një fund metalik me ngjyra, diçka themelore por që tërheq njerëzit në mënyrë të barabartë dhe është ndoshta e dobishme nëse terminali ka probleme të mbinxehjes. Matjet e LG G5 të ri janë 149,4 x 73,9 x 7,7 milimetra dhe peshon 159 gram. Ndërsa LG G4 mat 148,9 x 76,1 x 9,8 mm peshon 155 gram.

Në këto aspekte mund të themi se fituesi është LG G5.

Ekran

LG

Ekrani po bëhet një element i shkëlqyeshëm kur zgjedh një smartphone dhe LG e di atë. LG G5 i tij i ri i është dhënë një ekran me matje më të ulëta, por më shumë rezolucion për pixel. Rezolucioni i ekranit është 2.560 x 1440 pikselë, çuditërisht është e njëjta rezolucion i LG G4, por ndryshe nga modeli i ri, LG G4 ka një ekran 5,5 inç, diçka që do të vërehet, veçanërisht ata që duan një ekran të madh.

Në këtë rast mund të themi se fituesi është LG G4.

potencia

Qualcomm

Nëse ekrani është i rëndësishëm, motori që e lëviz është edhe më shumë. Ndonjëherë një dështim në këtë shkakton vonesa që i bëjnë përdoruesit të mos anojnë nga një celular i caktuar. Në këtë rast LG vesh Snapdragon 820 të shkëlqyeshëm që jo vetëm premton fuqi më të madhe por edhe performancë më të madhe dhe konsum më të ulët të energjisë. Ndërsa LG G4 mbart të famshmet dhe urren snapdragon 808Ne themi të urryer sepse edhe pse ofron fuqi të madhe, procesori ka një defekt që bën që ai të mbinxehet, duke ndikuar në performancën e përgjithshme të smartphone-it. Nëse jemi shumë kërkues, ky është një problem, nëse nuk jemi, nuk duhet të trembemi. Përveç LG G5 ka 4 GB memorje ram ndërsa LG G4 ka 3 GB memorieShifra jo të pakonsiderueshme për çdo përdorues.

Procesori Snapdragon 820 është ende i panjohur dhe shumë nuk guxojnë ta vlerësojnë atë, në rastin tonë mendoj se ndryshimi do t'ia vlejë dhe prandaj mendoj LG G5 është fituesi në këtë drejtim.

Conectividad

Në këtë pikë mund të themi se si një terminal ashtu edhe tjetri nuk kanë ndryshuar asgjë fare. Nëse është e vërtetë që Shpejtësia 4G është më e lartë në LG G5 sesa G4 por kjo i detyrohet ndër të tjera Snapdragon 820 të ri, një procesor për të cilin nuk dimë shumë dhe kjo shpejtësi më e lartë mund të shkaktojë edhe mbinxehje më të madhe. Ne nuk e dimë, megjithatë duhet thënë se në LG G5 lidhja është më e dobishme sesa në LG G4, falë miqve të saj LG.

Në këtë aspekt mund të themi se fituesi është LG G4 pasi që pritej një ndryshim në LG G5 i ri dhe nuk ka pasur asnjë të tillë.

autonomi

Kjo është një nga pikat më interesante dhe më goditëse të telefonave inteligjentë. Në këtë rast LG G5 ka një bateri 2.800 mAh por me një sistem operativ super të optimizuar që do të bëjë të njëjtat orë si LG G4. Në vend të kësaj LG G4 ka një bateri më të madhe, një bateri 3.000 mAh. Nëse marrim parasysh që LG G4 ka CyanogenMod dhe mund të azhurnohet në Android 6, mund të themi se autonomia e G4 është më e madhe se LG G5. Por mos harroni LG G5 është modular dhe mund ta ndryshoni baterinë për një amperage më të lartë edhe pse nuk është akoma në dispozicion.

Në këtë rast fituesi është LG G4 për të njëjtën arsye si në pikën e Lidhshmërisë. Në modelin e ri pritej një bateri më e madhe, si dhe disa zëvendësime të baterive me amperage të ndryshëm, por asgjë nuk ka dalë ende prej saj. Për më tepër, nuk duhet të harrojmë se ekrani LG G4 është më i madh se ai i G5, kështu që optimizimi dhe performanca është relativisht më e lartë në G4 sesa në G5.

kamera

LG G5

Kamerat e të dy pajisjeve janë pothuajse të njëjta në letër, por është e vërtetë që në LG G5 kamera jo vetëm që është me cilësi më të mirë, por regjistrimi i videos HD është më i lartë se ai i G4. Ndërsa modeli i vjetër regjistron deri në 60 fps, modeli i ri regjistron me 120 fps. As nuk duhet të harrojmë lentet me kënd 135º që i bën imazhet e peizazhit, etj… të kenë një rezolucion më të mirë dhe amplitudë më të madhe. Ne gjithashtu kemi tashmë pajisje fotografike për LG G5, një pikë e shkëlqyeshme në favor të saj edhe nëse nuk do t'i blejmë ose t'i përdorim ato.

Në këtë drejtim, mendoj fituesi i madh është LG G5, jo vetëm për fuqinë e saj në këtë drejtim, por edhe për mundësitë e saj në të ardhmen, diçka që kamera LG G4 nuk e ka.

çmim

Në këtë drejtim nuk mund të themi shumë akoma, por thuhet se LG G5 do të dalë në treg me çmimin 650 euro për njësi ndërsa LG G4 është me çmim 500 euro megjithëse mund ta merrni për diçka më pak. Goesshtë e vetëkuptueshme që për sa kohë që kjo nuk është rregulluar, dyshimi mbetet, por personalisht unë besoj se çmimet do të mbeten dhe LG G5 do të jetë më i shtrenjtë se G4. Kështu që unë mendoj se fituesi në këtë drejtim është LG G4.

Përfundime në lidhje me LG G5 dhe LG G4

Goesshtë e vetëkuptueshme që fituesi do të jetë ai që ne zgjedhim, por duke parë aspekt pas aspekti mund të them se fituesi është LG G4. Po është një smartphone i vjetër, por më shumë pritej nga modeli i ri. Cfare ka me shume Çmimi i lartë i terminalit të ri është diçka që e bën shumë të vështirë nëse e krahasojmë atë me LG G4. Unë do të zgjidhja LG G4 nëse nuk e përdorim shumë, domethënë nëse nuk jemi shumë lojtarë, nëse përkundrazi jemi, LG G5 ose një tabletë mund të jenë mundësi më të mira. Dhe sigurisht, nëse na pëlqejnë lodrat, LG G5 është terminali ynë pasi lodrat e terminalit të ri janë të shumta dhe mendoj se ka akoma shumë për të ardhur, kështu që orët e testimit dhe testimit të pajisjeve të reja nuk do të mbarojnë. Këto kanë qenë konkluzionet e mia rreth këtyre dy terminaleve të reja, por  Cfare mendoni ju A ju pëlqen LG G5 apo mendoni se LG G4 është më i mirë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.