Videot 360º në një celular, gjithçka që duhet të dini për të

Videot 360 ° nga celulari

Videot 360º po bëhen gjithnjë e më në modë, dhe kjo është mundësia e ofrimit të përmbajtjes së Realitetit Virtual nga platformat kryesore të shikimit të transmetimit si YouTube. Kjo është arsyeja pse ne duam që ju të dini pak më shumë në thellësi rreth asaj se për çfarë flitet videot 360º dhe si mund të përfitoni sa më shumë prej saj atyre nga telefoni juaj celular.

Ky stil i ri regjistrimi po na lejon të krijojmë përmbajtje nga një këndvështrim tjetër, prandaj është e rëndësishme të dimë se nga çfarë përbëhet. Ne jemi në epokën e Realitetit Virtual, dhe Humbja e mundësive si video 360º nuk është ndër planet e kompanive kryesore.

Videot me të vërtetë 360º dhe Realiteti Virtual janë të lidhura ngushtë, aq sa teknologjitë mund të bashkohen, domethënë një video 360º mund të adaptohet në mënyrë që duke përdorur syzet e Realitetit Virtual të kemi një përvojë të plotë, është sikur sytë tanë të ishin në vendi ku u regjistrua ngjarja, e kthen një përvojë klasike të shikimit në një çmenduri të vërtetë në vetën e parë. Ata prej nesh që kanë pasur mundësinë të testojnë përmbajtjen në Realitetin Virtual në metoda të ndryshme ne dimë mirë për mundësitë e ardhshme që ka ky regjistrim 360º, dhe sa argëtim mund të jetë për shumë përdorues.

Kështu, Video 360 shkallë dhe Realiteti Virtual na lejon të shkojmë një hap më tej, përdoruesi mund të ndërveprojë me videon dhe të eksperimentojë me atë që po sheh. Shtë një situatë gjithëpërfshirëse shikimi që deri më tani nuk është bërë e njohur për shkak të kufizimeve teknike. Me tutje, përdoruesi ka mekanizma të ndryshëm për të qenë në gjendje të përfitojë nga videoja 360º, sidomos tani që kemi terminale me fuqi të lartë në xhepat tonë, mbase në këto situata mund të themi se kufiri vendoset vërtet nga imagjinata jonë.

Si të shikoni video 360º me celularin tuaj

VR më e vjetër

Telefonat celularë janë pajisjet që zakonisht paraqesin më shumë probleme kur bëhet fjalë për shikimin e videove 360º, megjithatë, në sajë të aplikacioneve të tilla si YouTube dhe Facebook të përfshira gjithnjë e më shumë me përmbajtje 360º, është e lehtë t'i shohësh ato. Ne kemi nevojë për smartphone-in tonë që të kemi pajisje specifike për të parë video 360ºKy harduer specifik është xhiroskopi, një sensor mjaft i zakonshëm, i cili lejon që ekrani të rrotullohet automatikisht kur lëvizim telefonin. Sidoqoftë, disa terminale të vjetra të lira nuk e kanë këtë sensor, dhe fatkeqësisht pa xhiroskop nuk do të jeni në gjendje të shikoni saktë videot 360º, meqë xhiroskopi do të na lejojë të drejtohemi përmes videos që zbulon lëvizjen.

Ne nuk mund të përdorim videot 360º nëse po hyjmë në Facebook ose YouTube nga shfletuesit e palëve të treta, si dhe çdo lidhje tjetër që mund të kemi akses direkt nga Twitter ose aplikacione të ngjashme. Në thelb, ne mund të përdorim këtë lloj përmbajtjeje vetëm përmes aplikacioneve që janë plotësisht të pajtueshme, prandaj ju rekomandojmë që nëse keni probleme, të shkoni drejtpërdrejt te ofruesit e përmbajtjes përmes aplikacioneve të tyre zyrtare, është metoda më e mirë për të siguruar funksionimin e saktë të videos 360º në smartphone.

Si të shikoni video 360º me syzet e Realitetit Virtual

Syzet pasive VR

Ka shumë syze pasive të Realitetit Virtual në treg që do t'ju lejojnë të shihni këtë përmbajtje 360º në modalitetin e Realitetit Virtual. Shtë një karakteristikë e veçantë e këtyre videove, të cilat mund të shndërrohen në Realitet Virtual përmes këtyre syzeve. Për të parë videot 360º të shndërruara në Realitet Virtual, do të duhet të aktivizojmë vetëm modalitetin e Realitetit Virtual në YouTube, një buton që shfaqet në pjesën e poshtme si ai i treguar në imazhin në krye. Pasi të kemi aktivizuar mënyrën e Realitetit Virtual, duhet të hapim vetëm kapakun që ofrojnë syzet pasive të Realitetit Virtual, ku do të vendosim celularin dhe do të vazhdojmë ta mbyllim.

Pasi të futemi brenda, ne mund të konfigurojmë lentet dhe mund të shohim videon. Falë xhiroskopit të telefonit dhe lenteve të syzeve të Realitetit Virtual, ne do të ndihemi si brenda videos, pasi që kur lëvizim kokën, video do të lëvizë dhe ne do të jemi në gjendje të shohim gjithçka që është rreth nesh, dhe kështu prodhohet magjia. Kjo është metoda më e mirë për të qenë në gjendje të bëni video në Realitetin Virtual përmes telefonave celularë, dhe sa më shumë rezolucion paneli të ketë më të mirë, pasi problemet FullHD nën 1080p fillojnë të vërehen.

Aplikacionet për të parë videot 360º dhe Realitetin Virtual

YouTube 360 ​​si ta përdorësh

Ka shumë aplikacione, por ato kryesore që ne do t'ju ofrojmë në Vegël Actualidad janë ato ato na sigurojnë një cilësi minimale të përmbajtjes:

 • YouTube: Brenda seksionit 360Video në panelin anësor.
 • Facebook: Ka 360 video të shumta
 • Realitet: Aplikim me shumë përmbajtje video në Realitetin Virtual për Android.

Dhe është që YouTube është me të vërtetë platforma kryesore ku ne do të gjejmë përmbajtjen e Realitetit Virtual me cilësi më të lartë ose video 360º.

A mund të shikoj video 360º nga PC-ja ime?

në mënyrë efektive, do të jeni në gjendje të shihni të dyja fotot 360º dhe videot në PC tuaj, megjithatë, vetëm tani Safari, Chrome dhe Mozilla Firefox do të na lejojnë të ndërveprojmë në mënyrë korrekte me këtë sistem. Kur e gjejmë veten në Facebook për shembull me një video 360º, ne thjesht duhet ta riprodhojmë atë, dhe kur klikojmë me miun, ne mund të bëjmë lëvizjen tipike të tërheqjes që do të na lejojë të lundrojmë në perspektivat e ndryshme që na ofron, një tërësi, pasi nuk mund të ishte ndryshe, treqind e gjashtëdhjetë gradë. Prandaj, nga PC-ja jonë përmes YouTube dhe Facebook do të kemi gjithashtu mundësi të hyjmë në këtë lloj përmbajtjeje. Nëse kemi syze të Realitetit Virtual si HTC Vive ose Oculus Rift, do të keni aplikacionet tuaja.

Si të regjistroni video 360º

Gear 360

Ne kemi disa alternativa për regjistro video 360 °, dhe jo të gjithë do të na detyrojnë domosdoshmërisht të shkojmë në pajisje të veçanta:

 • Unifikimi i kamerave subjektive dhe redaktimi i postimit të videos: LINK
 • Aksesorë për telefonin tonë celular si MUVI X-LAPSE nga Veho
 • Kamerat më të mira për të regjistruar 360º

Dhe këto janë metodat më të mira për të regjistruar video 360º, si dhe gjithçka që duhet të dini për këtë teknologji të veçantë dhe inovative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.