Walmart patenton karrocat autonome të blerjeve

Walmart

Ne tashmë kemi folur shumë për makinat autonome. Ne jemi deri në veshët tanë për të dëgjuar aventurat e autopilotit Tesla Motors dhe përparimet në këtë lloj teknologjie. Sidoqoftë, ato që duam janë vërtet gjëra të dobishme, dhe Çfarë është më e dobishme se një karrocë që lëviz vetëm nëpër dyqan, ndërsa ne shikojmë listën tonë të blerjeve në celularin tonë? Unë nuk di për ju, por unë do të doja të ndaloja zvarritjen e makinave të lumtura, kjo do të na shpëtojë shumë ndikime ndaj makinave që drejtohen nga gjyshet ose foshnjat me zemërim. Le të shohim detajet e kësaj patente Walmart në karrocat e blerjeve.

Ekipi i PatentYogi, i cili është gjithmonë sy për sy për patentat e reja në botën e teknologjisë, ka qenë ai që ka gjetur këtë sistem autonom për drejtimin e karrocave të pazarit. Këto përdorin një sistem kontrolli vizual të ngjashëm me atë të Roomba, fshesës autonome. Ajo gjithashtu ndan ngjashmërinë estetike me këtë lloj sistemi, veçanërisht për shkak të formës së tij kubike. Në këtë mënyrë, ne po përballemi me fundin e mundshëm të karrocave manuale të blerjeve. Patenta sugjeron që ne të mund të kontrollojmë aktivisht dhe tradicionalisht makinën, ose të zgjedhim gjendjen autonome, sipas dëshirave tona.

Pajisja do të vendoset në pjesën e poshtme të karrocave të blerjeve, në këtë mënyrë sensorët do të llogarisin distancat e karrocës dhe do të dinë se si të lundrojnë në dyqan. Sidoqoftë, nuk janë informacione të konfirmuara nga WalmartMe këtë nënkuptojmë se ka të ngjarë të ishte një ide që planifikohet të kryhet në planin afatgjatë, ose që ajo mund të ishte eliminuar tashmë nga projektet. Sidoqoftë, është kënaqësi të shohësh që teknologjia e drejtimit autonom bëhet gjithnjë e më e rëndësishme në jetën tonë të përditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.