Analiza e Swing Parrot, gjysmë aeroplan rc gjysmë droni

Këtë herë ne ju sjellim analiza e Parrot Swing, minidroni i ri nga prodhuesi Parrot dhe që na ofron një koncept që deri më tani nuk është parë në ndonjë pajisje tjetër, një hibrid midis dronit dhe avionit që ju lejon të pilotoni dronin me të dy mënyrat e fluturimit dhe në një nivel interesant argëtimi . Një koncept i ri argëtues për t’u përdorur që paraqitet si një mundësi tërheqëse për ata që dëshirojnë shijoni shpejtësinë fluturuese të një avioni rc me thjeshtësia e ngritjeve dhe uljeve të një droni. Çmimi i saj është 139 € dhe mund ta blini duke klikuar këtu.

Avion dron +, një koncept argëtues

Ideja e bashkimit të një droni dhe një aeroplani në një pajisje të vetme duket e përshtatshme; Tani, sfida me të vërtetë e rëndësishme është ta marrësh atë të dy mënyrat e fluturimit janë të lehta për tu pilotuar dhe kjo tranzicioni midis fluturimit me dron dhe fluturimit të aeroplanit kryhet në mënyrë të qetë dhe pa rrezik. Dhe kjo është pikërisht pika e fortë e Parrot Swing; me prek një buton të thjeshtë Ne mund të kalojmë nga droni në aeroplan dhe anasjelltas dhe në çdo kohë ju keni ndjenjën e kontrollit 100% të pajisjes dhe nuk ka asnjë lloj rreziku.

Ju hiqni pajisjen në modalitetin e dronit, fitoni lartësinë e nevojshme, prekni një buton në kontrollin e Flypad dhe tashmë po fluturoni në modalitetin e aeroplanit në mënyrë të qetë dhe pa ndërlikime. Pastaj, ndërsa jeni duke fluturuar në modalitetin e aeroplanit, mund të shtypni butonin për të kaluar në modalitetin e dronit dhe pajisja do të vendoset butësisht në një pozicion vertikal dhe do të fillojë të fluturojë sikur të ishte një dron konvencional. Tingëllon thjeshtë ... Dhe vërtet është kaq e thjeshtë!.

Parrot Swing, një hibrid midis dronit dhe avionit rc

Parrot Swing performon si një aeroplan rc dhe si një dron, por siç pritej nuk shquhet veçanërisht në asnjërin nga të dy konceptet. Në nivelin e dronit, fluturimi i tij është shumë i thjeshtë, në thelb kjo mënyrë fluturimi është krijuar vetëm për të kryer ngritjen dhe uljen e pajisjes.

Në nivelin e avionit rc duhet ta nënvizojmë atë nuk është tepër e shpejtë, duke arritur një shpejtësi prej 30 kilometra në orë, e ngjashme me avionët me radio-kontroll të inicimit. Pra, nëse e keni përdorur këtë lloj pajisje më parë, nuk do të gjeni asgjë të re në Swing.

Por gjëja me të vërtetë argëtuese është të kesh mundësia e shijimit të të dy mënyrave të fluturimit në të njëjtën pajisje. Dronët janë të thjeshtë për t’u pilotuar dhe kjo ka lehtësuar shumë popullarizimin e tyre në mesin e përdoruesve, ndërsa fluturimi me një aeroplan rc është shumë më delikat pasi që çdo problem gjatë uljes mund ta shkatërrojë atë. Dhe kjo është pikërisht ajo që lejon Parrot Swing; Se çdo Përdoruesi fillestar mund të shijojë përvojën e pilotimit të një avioni rc pa rreziqe dhe pa pasur nevojë të kryejmë të nxënit kompleks.

Kontrollues Flypad, një kënaqësi

Përveç Parrot Swing, ne kemi mundur të provojmë edhe Flypad, telekomandën e re Parrot, e cila na befasoi shumë pozitivisht. Parrot është kritikuar për një kohë të gjatë vetëm për ofrimin e pilotimit të minidronëve të tij përmes smartphone-it, i cili nuk i bindi të gjithë përdoruesit.

Dhe së fundmi Parrot ka vendosur t'i japë fund kësaj mangësie me lëshimin e Flypad, një komandë që ne personalisht e kemi dashur dhe që padyshim do të ofrojë një plus për dronët e markës.

Cilësia e ndjesisë së butonit është e pakalueshme, me një ndjesi shumë të lartë të cilësisë. Isshtë një kontroll që peshon, por në çdo kohë kemi ndjesinë e të qenit një peshë e lidhur me cilësinë dhe fuqinë e kontrollit, në mënyrë që ta shohim atë si diçka pozitive.

Autonomia e dronit dhe kontrolluesit

Swing përfshin një bateri 550 mAh që ofron rreth 7-9 minuta autonomi në varësi të mënyrës suaj të udhëtimit, ndërsa stacioni Flypad zgjat deri në 6 orë falë baterisë së tij 200 mAh.

Mendimi i redaktorit

Lëkundja e papagallit
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Kamera
  Redaktori: 75%
 • autonomi
  Redaktori: 85%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Argëtim për t’u përdorur
 • Kalimi nga një mënyrë fluturimi në tjetrin është shumë e thjeshtë dhe praktike
 • Kontrolluesi Flypad funksionon shumë mirë

Contras

 • Mund të fluturojë vetëm pa ajër
 • Flyingshtë një fluturim pak i ngadaltë si aeroplan

Përfundimi i Parrot Swing

Lëkundja e Parrot është një vegël shumë argëtuese dhe se kjo do t'ju bëjë të keni një kohë të mirë ndërsa e pilotoni. Ai drejtohet posaçërisht për sektorin e iniciuar. Nëse jeni një përdorues ekspert në fluturimin e dronëve dhe avionëve rc, është e vërtetë që do t'ju lërë të dëshironi më shumë shpejtësi dhe vështirësi fluturimi, por ky nuk është audienca e synuar për këtë lloj pajisjeje.

Ku ta blini Parrot Swing?

Ju keni Parrot Swing me kontrollin Flypad për shitje me një çmim prej 139,90 € në faqen e internetit të toytrónica.

Foto Galeria


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.