6 arsye pse duhet të çinstalojmë WhatsApp dhe megjithatë nuk e bëjmë

WhatsApp

WhatsApp Onshtë në buzët e të gjithëve këto ditë pasi azhurnoi termat dhe kushtet e përdorimit, duke u kërkuar përdoruesve leje për të ndarë të dhënat e tyre private, përfshirë numrin e telefonit, me rrjetin social Facebook. Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se rrjeti social me numrin më të madh të përdoruesve në botë është pronari i shërbimit të mesazheve të menjëhershme pasi ka paguar një shumë të madhe parash për disa kohë.

Pasi shpjegoi dje si të parandalojmë që WhatsApp të ndajë informacionin tonë me Facebook, sot duam t'ju tregojmë 6 arsye pse duhet të çinstalojmë WhatsApp dhe megjithatë nuk e bëjmë.

Të dhënat tona private mund të ekspozohen

Pa dyshim se mundësia që WhatsApp të ndajë të dhënat tona private me Facebook dhe me kompani të tjera në pronësi të Facebook duhet të jetë arsye e mjaftueshme që të gjithë ose pothuajse të gjithë ne të çinstalojnë aplikacionin e mesazheve të menjëhershme. Për momentin nuk është zbuluar për çfarë dëshiron rrjeti social numrin tonë të telefonit ose disa informacione rreth nesh, por gjithçka sugjeron që të na dërgoni reklama përmes mesazheve.

Ne nuk paguajmë asnjë cent të vetëm për të përdorur WhatsApp, por kjo nuk duhet të jetë arsye e mjaftueshme për të lejuar veten të pushtohemi nga mesazhet reklamuese, cilado qoftë metoda. Sigurisht, mos harroni se për momentin është e mundur të refuzoni të ndani informacionin personal me Facebook, megjithëse do të jetë e nevojshme të shikoni se sa kohë duhet të jetë e detyrueshme për të ndarë të dhënat tona.

Telefonatat me zë janë të një cilësie shumë të dobët

WhatsApp

Telefonatat me video erdhën në WhatsApp si një nga përmirësimet më të mëdha të shërbimit të mesazheve të menjëhershme, pasi ato ishin në dispozicion për një kohë në shërbime të tjera të këtij lloji. Ne të gjithë u çmendëm me këtë funksionalitet, por Me kalimin e kohës ato nuk janë përmirësuar aspak dhe cilësia është shumë e ulët nëse e krahasojmë me thirrjet zanore të ofruara nga shërbime të tjera. të këtij lloji

Shërbimi i mesazheve të menjëhershme duket se është i përqendruar në gjëra të tjera dhe thirrjet zanore dhe thirrjet video të shumëpritura kanë zënë vendin e dytë.

Së shpejti do të ndalojë së punuari në disa pajisje

Disa jave me pare WhatsApp njoftoi se do të ndalonte mbështetjen e disa terminaleve në treg. Midis tyre janë, për shembull, BlackBerry, i cili ishte shumë i popullarizuar pak kohë më parë, megjithëse sot pjesa e saj e tregut praktikisht zvogëlohet në zero.

Përveç kësaj, shërbimi i mesazheve të menjëhershme do të ndalojë së punuari në disa pajisje me sistemin operativ Android, edhe pse për momentin nuk duhet të shqetësoheni pasi kjo do të ndodhë në versione shumë të vjetra. Nëse keni akoma një pajisje me softuer shumë të vjetër, jini të kujdesshëm dhe rishikoni të gjitha detajet pasi mund të mos ju duhet ta çinstaloni, por thjesht nuk mund ta përdorni.

Ka gjithnjë e më shumë aplikime të këtij lloji, më mirë se WhatsApp

telegram

Debati nëse WhatsApp është shërbimi më i mirë i mesazheve të menjëhershme në dispozicion në treg ka qenë në qendër të vëmendjes për një kohë të gjatë, dhe sot shumë besojnë se telegram o Linjë shumë më mirë sesa aplikacioni në pronësi të Facebook.

Jo shumë kohë më parë WhatsApp ishte një nga aplikacionet e pakta për mesazhe të menjëhershme që plotësonte kërkesat e çdo përdoruesi. Sot tregu ka një numër të madh të shërbimeve të këtij lloji, disa prej të cilave, siç është Telegram, tashmë kanë tejkaluar WhatsApp në shumë aspekte. Për ta përmbledhur nuk është më një utopi të mendosh se miqtë tanë mund t'i kenë këto aplikacione përveç atyre më të përdorura në të gjithë botën.

 Keni kohë që keni mangësi

Praktikisht Që kur WhatsApp filloi të jetë në dispozicion për të gjithë përdoruesit, ai ka ruajtur një seri të metash ose të paktën mangësi që nuk ka dashur të zgjidhë. Për shembull, njëra prej tyre është që kur një imazh dërgohet, një imazh nuk dërgohet kurrë në cilësinë origjinale, duke e zvogëluar atë për ta dërguar pa konsumuar aq shumë të dhëna, por duke privuar në mënyrë të parregullt marrësin nga mbajtja e fotografisë origjinale.

Ky është vetëm një nga mangësitë që ka WhatsApp, por sigurisht nëse e krahasoni me, për shembull, Telegram, ju jeni në gjendje të merrni edhe disa të meta, të cilat në këtë pikë duhet të jenë të pafalshme për një kompani me madhësinë e Facebook.

Nuk është më thelbësore

WhatsApp

Jo shumë kohë më parë WhatsApp ishte një aplikacion absolutisht thelbësor për shumë njerëz, por me kalimin e kohës ajo ka kaluar në plan të dytë për disa arsye. Midis tyre paraqitja e një numri në rritje të aplikacioneve të këtij lloji ose përdorimi në rritje i tarifave të sheshta të ofruara nga operatorët e telefonit celular.

WhatsApp fillon të humbasë terren në krahasim me aplikacionet e tjera dhe ne jemi gjithnjë e më të bindur se nuk është as më i miri dhe as i vetmi.

Dhe përkundër kësaj ne nuk e çinstalojmë atë nga pajisjet tona

Me disa nga arsyet që ju kemi treguar në këtë artikull, ato duhet të jenë më se të mjaftueshme për të çinstaluar WhatsApp tani, por megjithatë shumë pak guxojnë të bëjnë atë hap. Unë vetë duhet të pranoj që praktikisht nuk e përdor më aplikacionin e mesazheve të menjëhershme në pronësi të Facebook, pasi që unë përdor Telegram për ditën time, por nuk bëj hapin përfundimtar të çinstalimit të tij.

Disa miq ose të afërm që nuk përdorin lloje të tjera të shërbimeve të këtij lloji janë arsyet kryesore, edhe pse unë nuk flas me ta praktikisht. WhatsApp ka arritur të hyjë në jetën tonë për të qëndruar dhe sado që të mos përmirësohet, që ka dështime ose që na kërkon pa asnjë turp të ndajmë të dhëna personale, shumë pak përdorues janë në gjendje të hedhin hapin e çinstalimit të saj përgjithmonë nga pajisjet tona.

A keni menduar ndonjëherë ose keni çinstaluar ndonjëherë WhatsApp nga pajisja juaj?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vanessa dijo

  Uninstalova WhatsApp në një rast dhe fshiva llogarinë time, por më duhej të kthehesha disa ditë më vonë sepse presioni është i tillë që ata më akuzuan se isha i çuditshëm dhe antisocial. Unë përdor telegram rregullisht, nëna ime dhe unë përdorim telegram vetëm për të komunikuar me njëri-tjetrin por askush tjetër nga kontaktet e mia nuk e përdor atë shpesh. Ashtë për të ardhur keq që ne të gjithë e kemi mbyllur veten aq shumë për një aplikim dhe alternativat nuk janë provuar.

 2.   Katherine dijo

  Më kushtoi 0,99 në iphone tim. Asgjë falas. Dhe nuk e çinstaloj sepse shumica e familjes e kanë vetëm këtë aplikacion. Dhe nuk dua të ndaloj së komunikuari me ta. Vetëm për këtë!

 3.   KIKUYU dijo

  Epo, që të ketë pak nga gjithçka, unë kam krijuar (dhe dërguar) një mesazh lamtumire të "arsyetuar" për T ALL GJITHA kontaktet e mia.

 4.   Teodori dijo

  Një topograf që jep mendimin e tij për këtë. Nëse nuk doni që të dhënat tuaja të ekspozohen, hidhni celularët tuaj pasi gjithçka që është e lidhur me rrjetin ka robotë që kopjojnë informacionin tuaj kështu që nëse doni të shkoni të jetoni në një vend të largët ku nuk ka teknologji dhe të gjitha të dhënat tuaja mbajini nën një gur. LOL ..

 5.   Afri dijo

  5