General Electric Aviation ka sukses në testimin e motorit më të madh të avionëve në botë

Aviacioni i Përgjithshëm Eletrik

General Electric Shtë një nga kompanitë më të mëdha amerikane në botë, e cila zakonisht investon në të gjitha llojet e teknologjive të reja për të arritur projekte të tilla si ai që na bashkon sot. Siç thotë titulli i këtij postimi, ne do të flasim për motorin më të madh të aeroplanit që qeniet njerëzore kanë krijuar deri më sot.

Për të arritur në këtë pikë, inxhinierët dhe dizajnerët e Aviacioni i Përgjithshëm Elektrik u është dashur të punojnë për shumë vite të ndihmuar nga platforma komplekse për të hartuar një motor si ai që shihni në ekran, i njëjti që vetëm disa ditë më parë ishte testuar me sukses në një fluturim që zgjati rreth katër orë.


General Electric Aviation teston me sukses motorin e saj të ri Ge9X në një fluturim katër orësh

Para se të vazhdoni, ju them se pavarësisht se sa mbresëlënës duket motori i montuar në aeroplan që ka provuar, asgjë më pak se a Boeing 747-400, një avion që mund të duket i vogël nëse shikojmë dimensionet e pjesës tjetër të motorëve kundër të cilave është testuar, ky është përdorur vetëm për momentin për provat në terren pasi, siç ka njoftuar zyrtarisht vetë kompania amerikane, motori është projektuar të përdoret nga një aeroplan plotësisht i ri.

Përkundër faktit se vetë deklarata për shtyp e publikuar nga General Electric Aviation nuk shkon në shumë detaje, e vërteta është se ne mund t'ju ofrojmë disa të dhëna, të paktën, të habitshme. Një shembull i dimensioneve të mëdha të këtij motori, për ta thënë pak në perspektivë, është se ai ka një diametër prej jo më pak se 3,4 metra, praktikisht diametri i një avioni të vogël pasagjerësh. Motori, nga ana tjetër, është i aftë gjenerojnë më shumë se 45.000 kilogram shtytje, sa për t’u kujdesur për lëvizjen, kur të vijë koha dhe kur të jenë gati, Boeing 777X i ri.

Shumë prej tyre kanë qenë problemet me të cilat inxhinierët e General Electric Aviation kanë pasur të bëjnë me zhvillimin e Ge9X

Siç ndodh zakonisht me një zhvillim të kësaj madhësie, megjithëse ne e dimë që General Electric Aviation ishte duke punuar në hartimin dhe prodhimin e një motori me këto karakteristika, e vërteta është se ne nuk e dinim shkallën e përparimit të së njëjtës, si për privatësinë për shkak të faktit se, siç konfirmoi vetë kompania në atë kohë, ajo ka pësuar vonesa të ndryshme.

Pasi tejkaluan të gjitha këto shqetësime, inxhinierët e kompanisë më në fund kanë arritur të kryejnë prova e parë në terren në qytetin e Victorville (California) duke u kataloguar nga vetë kompania si sukses pasi që Boeing 747 ku ishte montuar ishte në gjendje të qëndronte në ajër për një periudhë prej më shumë se katër orë. Gjatë këtyre provave, pilotit iu desh të kryente manovra të ndryshme në mënyrë që të vlerësonte performancën e motorit.

Motori pritet të jetë plotësisht gati në fillim të vitit 2019

Pasi të jenë kryer këto teste dhe suksesi i tyre është publikuar, kompania nuk ka hezituar të njoftojë se motori i ri do të vazhdojë të testohet. Ge9X gjatë muajve të ardhshëm duke siguruar që, pasi të jetë projektuar Boeing 777X dhe të fillojnë proceset e prodhimit të të njëjtit, motori është plotësisht i gatshëm për t'u instaluar.

Për të marrë një ide reale të punës së cilës do t'i nënshtrohet, kur të vijë koha, një motor si ai që shihni në ekran, ne do të zhytemi pak në specifikimet që gjejmë në Boeing 777X. Me sa duket kur flasim për të renë Boeing 777X, ne e bëjmë atë në një aeroplan që do të ketë një kapaciteti për 414 pasagjerë dhe një varg prej më shumë se 14.000 kilometra. Për këtë, General Electric Aviation ka zhvilluar një nga motorët më efikas të momentit, i cili duhet të jetë plotësisht i gatshëm për fluturimet e para provë që Boeing planifikon të kryejë në fillim të vitit 2019.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)