Minatorët e kriptomonedhave pengojnë kërkimin për jetë jashtëtokësore

Gjatë gjithë vitit 2017, ne kemi qenë në gjendje të verifikojmë se si kriptomonedhat, të tilla si Bitcoin, Ether dhe të tjerët, e kanë rritur shumë vlerën e tyre, për të tejkaluar 19.000 dollarë në rastin e Bitcoin. Për të qenë në gjendje të nxjerrim kriptovaluta, na duhet një pajisje e fuqishme e mbështetur nga një ose më shumë GPU (pasi është më e lehtë të montohet paraprakisht disa GPU sesa disa procesorë).

Kombinimi i procesorit (CPU) së bashku me grafikën (GPU) e bën performancën më të lartë dhe për këtë arsye, shanset për të marrë kriptovaluta janë më të larta. Kjo është arsyeja kryesore për mungesën e GPU-ve të fuqishëm në treg dhe ato pak që arrijnë me një çmim ndalues. Kjo është ajo ku ne hasim problemin e kriptovalutave dhe të huajve.

Kërkimi për Inteligjencën Jashtëtokësore, i njohur më mirë si SETi, përqendrohet në kërkimi i jetës jashtëtokësore përmes analizës së sinjaleve elektromagnetike, dërgimit të mesazheve që presin që dikush të përgjigjet dhe analizimit të imazheve të marra nga teleskopët e mëdhenj që ka në të gjithë botën. Edhe pse deri më sot ata ende nuk kanë gjetur ndonjë shenjë që tregon ekzistencën e jetës inteligjente jashtëtokësore në hapësirë, ata nuk e kanë humbur shpresën pavarësisht nga fakti se po përpiqen për më shumë se 40 vjet.

Por, sipas BBC, SETI dëshiron të zgjerojë numrin e laboratorëve përgjegjës për të të analizojë të gjithë sinjalet dhe imazhet që marrin nga hapësira dhe për këtë, ata kanë nevojë për GPU-të më të fuqishme në treg, por për shkak të rritjes së kriptovalutave kjo detyrë është bërë një mision i pamundur. Në mënyrë që të përpunojnë sasinë e madhe të të dhënave që marrin, ata kanë nevojë për shumë energji, një fuqi që mund ta merrni në të njëjtën mënyrë si minatorët e kriptovalutave, siç e kam përmendur më lart.

Bitcoin

Disa qendra kërkimore SETI, të tilla si Berkley, kanë nevojë më shumë se njëqind GPU të jetë në gjendje të përpunojë të gjithë atë informacion sa më shpejt të jetë e mundur. Sipas Dr. Werthimer, Krye hetuesi në selinë e SETI në Berkley

Në SETI ne duam të shohim sa më shumë kanale të frekuencës, sepse nuk e dimë se çfarë frekuence mund të transmetojnë në dhe duhet të kërkojmë të gjitha llojet e sinjaleve, si AM ashtu edhe FM.

Berkley pretendon se ata kanë para, por pavarësisht se kanë kontakte të drejtpërdrejta me prodhuesitAta nuk kanë qenë në gjendje t'i kapin. Nvidia dhe AMD thonë se po punojnë shumë për të përmbushur kërkesën në rritje për GPU, kërkesë që ka filluar të vërehet në të ardhurat e këtyre prodhuesve kryesorë, të cilët thonë se rritja e kriptovalutave po u sjell atyre disa të ardhura që nuk i kishin parashikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Raúl Aviles dijo

    Artikull interesant !!