Transmetoni përmbajtjen tuaj të iPhone në TV pa Apple TV

Disa muaj më parë ju thashë për iMediaShare, një aplikacion që na lejon të shfaqim imazhet dhe videot tona të preferuara në televizionin tonë me Chromecast ose SmartTV. Sot do të flasim për një aplikacion tjetër që është azhurnuar së fundmi në App Store: AllCast. Falë teknologjisë Apple AirPlay mund të tregojmë përmbajtjen e pajisjes sonë në pajisjet Apple TV dhe Google Chromecast. Kjo mund të na ndihmojë, për shembull, të arrijmë shiko TV online falas në Spanjisht.

Nëse nuk planifikoni të blini një pajisje të këtij lloji, por Nëse dëshironi të tregoni përmbajtjen e pajisjes tuaj në Smart TV në shtëpi, ne mund të përdorim aplikacionin AllCast, me të cilën mund të dërgojmë fotot, videot dhe muzikën tonë të preferuar drejtpërdrejt në TV pa pasur nevojë për këto pajisje. 

AllCast është i pajtueshëm në përputhje me shumicën e TV-ve ekzistuese aktualisht në treg (LG, Sony, Samsung, Panasonic), me Apple TV dhe Chromecast, është gjithashtu i pajtueshëm me Amazon Fire TV, Roku, Xbox 360, Xbox One dhe WDTV. Sikur të mos mjaftonte, AllCast gjithashtu na lejon të dërgojmë në TV përmbajtjen që kemi ruajtur në Google +, Dropbox, Instagram dhe Google Drive.

Por përdorimi i tij nuk është i kufizuar në përmbajtjen e iPhone ose iPad tonë, por gjithashtu ne mund të dërgojmë përmbajtje që kemi ruajtur në serverin tonë multimedial, Plex për shembull, në Smart TV-në tonë nëse nuk ka aplikacionin përkatës. Për të përdorur këtë aplikacion, si TV ashtu edhe iPad duhet të jenë të lidhur në të njëjtin rrjet Wi-Fi.

Kur klikojmë në videon ose imazhin në fjalë, do të shfaqet një dritare ku do të tregohet pajisja për të cilën duam të riprodhojmë përmbajtjen, ne thjesht duhet të shtypim pajisjen e zgjedhur dhe ta shijojmë në ekranin e madh.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Louis Arias dijo

    Të dy aplikacionet e përmendura kanë punuar në mënyrë të përsosur në Smart TV-në tim. Në rastin tim, AllCast nuk funksionoi kur bëhej fjalë për të luajtur këngët nga telefoni im në televizorin tim, por sa i përket imazheve dhe videove, i transmetoi ato rrjedhshëm ... përndryshe iMediaShare, por ky aplikacion përsëri më dukej më i mirë, pasi që në të mund të riprodhoja muzikën time pa probleme dhe gjithçka tjetër njëlloj.