Daisy: Roboti i ri i Apple që shkatërron iPhone-ët

Robot Daisy Apple

Nja dy vjet më parë Apple prezantoi një robot me emrin Liam, puna e të cilit ishte të çmontonte iPhone në mënyrë më efikase. Në këtë mënyrë, pjesët që ishin akoma në gjendje të mirë mund të rikuperohen dhe të përdoren përsëri. Tani, firma zbulon një robot të ri, pikërisht në kohën e Ditës së Tokës. Bëhet fjalë për Daisy, një robot, detyra e të cilit është të shkatërrojë iPhone.

Ky robot disponon dhe riciklon iPhone në mënyrën më efikase, shumë më tepër sesa Liam. Ata thonë se është i aftë të çmontojë dhe ndajë pjesë të rreth 200 telefonëve në orë. Përsëri, pjesët më të vlefshme ripërdoren në një telefon.

Kështu, falë Daisy, Apple dëshiron të riciklojë në një mënyrë më të mirë në prodhimin e saj. Kështu, ata shmangin shkatërrimin e përbërësve të vlefshëm që mund të përdoren përsëri në produkte të tjerë. Detyra kryesore e robotit do të jetë të bëjë dallimin midis këtyre përbërësve të mirë dhe të keq.

Megjithëse e bën atë në mënyrë të përsosur dhe në një mënyrë më efikase sesa roboti i mëparshëm. Kështu që Daisy jo vetëm që është më e shpejtë, por ka edhe një shkallë më të ulët gabimi. Pra, sasia e përbërësve të mirë që nuk përdoren është e papërfillshme në këtë rast.

Apple ka prezantuar këtë robot për Ditën e Tokës. Kompania kërkon të edukojë konsumatorët për rëndësinë e riciklimit dhe mbrojtjes së planetit. Për këtë arsye, ata gjithashtu kanë organizuar një aksion që përkon me prezantimin e Daisy.

Deri më 30 Prill, për secilën pajisje që klientët kthehen për tu këmbyer me një tjetër ose ricikluar, ata do të bëjnë një dhurim. Konkretisht, do t'i dhurohet Conservation International. Isshtë një OJQ në Arlington, Virginia (Shtetet e Bashkuara) që i është kushtuar mbrojtjes së natyrës, një klime të qëndrueshme, ujë të pastër dhe burime ushqimore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.