Pranë Share është AirDrop i Windows 10

AirDrop është një funksion i disponueshëm brenda ekosistemit Apple, i cili ju lejon të dërgoni çdo lloj dokumenti, foto, video, kontakte, shënime ... në çdo pajisje të përputhshme. Ky funksion na lejon të ndajmë përmbajtje midis një Mac dhe një iPhone, midis një iPhone dhe një iPad, midis një iPad dhe një Mac ... për sa kohë që ka opsionin të disponueshëm në menutë, pasi që modelet e vjetra nuk janë në përputhje me këtë teknologji.

Disa vjet pas lëshimit të tij, tani janë Windows që kanë vendosur të zbatojnë një tipar të ngjashëm në ndërtimin e fundit të disponueshëm në programin Windows Insider. Ky funksion i quajtur Near Share, punon njësoj si AirDrop, por ndryshe nga funksioni i Apple që është i pajtueshëm me të gjitha pajisjet, Near Share për momentin lejon vetëm ndajnë dokumentet midis kompjuterëve të menaxhuar nga Windows 10.

Pranë Share, punon përmes Bluetooth-it të pajisjeve, prandaj është thelbësore që të dy kompjuterët të kenë këtë lloj lidhjeje. Alsoshtë gjithashtu një kërkesë thelbësore që të dy të kenë të njëjtën ndërtesë të instaluar, pasi nëse nuk është kështu, në listën e Ndarjes Kompjuteri me të cilin duam të ndajmë dokumentin, imazhin, fotografinë nuk do të shfaqet ...

Operacioni është shumë i thjeshtë, pasi që për të dërguar ndonjë skedar në një kompjuter që është i disponueshëm brenda intervalit të tij, ne thjesht duhet klikoni në opsionin e aksionit. Opsionet e ndryshme të ofruara nga aplikacioni do të shfaqen më poshtë, së bashku me kompjuterët e pajtueshëm të vendosur në interval.

Kompjuteri që merr skedarin do të shohë një mesazh që shfaqet në Qendrën e Njoftimeve duke e informuar atë ju keni një skedar të ri në pritje për të marrë. Në atë moment, duhet të pranoni shkarkimin për të hyrë në përmbajtje. Funksioni Near Share mund të çaktivizohet nga opsionet e konfigurimit, në mënyrë që njerëzit e padëshiruar të fillojnë të na dërgojnë çdo lloj skedari ndërsa ne përdorim PC-në tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.