HomePod: Gjithçka që duhet të dini për altoparlantin e ri të Apple

Me më shumë se një muaj vonë, djemtë nga Cupertino kanë njoftuar zyrtarisht datën e rezervimit dhe fillimit të HomePod. Që nga 26 Janari, Apple do të hapë periudhën e rezervimit dhe nuk do të zgjasë më 9 Shkurt, kur përdoruesit e parë do të jenë në gjendje të filloni të shijoni HomePod. Çmimi i tij: 349 dollarë plus taksën.

Siç njoftoi Apple në fjalën kryesore në të cilën prezantoi iPhone X, iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus, HomePod fillimisht do të jetë i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara, Australi dhe Mbretërinë e Bashkuar, tre nga vendet ku pjesa e Apple e pajisjeve mobile është më e larta Ndërsa ne presim që ajo të arrijë në vendin tonë, në këtë artikull ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth HomePod.

Vendet e ardhshme ku HomePod do të mbërrijë do të jenë Franca dhe Gjermania, të cilët do të jenë në gjendje të shijojnë HomePod nga pranvera. HomePod nuk arrin në treg për të konkurruar me Amazon Echo ose me Google Home, pasi ai konkurron në një kampionat tjetër, në ligën e altoparlantëve cilësorë me lidhje pa tel, ku mund të gjejmë prodhues si Sonos, Bose ose Bang & Olufsen. Pavarësisht se menaxhohej nga Siri, ideja dhe dobia e vërtetë e këtij altoparlanti nuk qëndron në përdorimin e tij si një ndihmës personal, një treg në rritje dhe në të cilin Apple nuk ka mbaruar së hyri pavarësisht interesit në rritje nga ana e përdoruesve. Një rival pothuajse i drejtpërdrejtë me të cilin do të përballet HomePod është Google Home Max, një altoparlant, ky nëse është inteligjent, nga Google që ka një çmim prej 399 dollarë dhe me të cilin djemtë nga Mountain View duan që ne të shijojmë kaq shumë cilësi muzikore si asistent me të cilët ne mund të kryejmë të njëjtat detyra verbalisht si me pajisjen tonë të lëvizshme.

Në fillimin e tij, ai do të flasë vetëm anglisht

Si zakonisht në vitet e fundit, Apple dëshiron parandalojnë që HomePod të bëhet një pajisje spekuluese, dhe se fillon të jetë i disponueshëm në vendet ku nuk ishte planifikuar fillimisht, prandaj të vetmet gjuhë të disponueshme fillimisht do të jenë anglishtja amerikane, anglishtja britanike dhe anglishtja australiane. Apple është detyruar të marrë këtë masë, veçanërisht për të eleminuar kontrabandën e këtij produkti në Kinë, një nga vendet ku kërkesa për produktet e Apple ka shumë tërheqje dhe ky produkt i ri nuk duhet të shkojë përtej normës.

AppleCare + Çmimi

Apple na vë në dispozicion programin e zgjatjes së garancisë AppleCare +, një program që na garanton zëvendësimin e pajisjes deri në dy herë, për sa kohë që të dhënat që ka pësuar pajisja, janë aksidentale. Ky program nuk ndikon në dëmtimet kozmetike për sa kohë që HomePod vazhdon të funksionojë si duhet. Çmimi AppleCare + në Shtetet e Bashkuara është 39 dollarë. Fatkeqësisht, garancia AppleCare + nuk është e disponueshme jashtë Shteteve të Bashkuara, kështu që në Spanjë dhe në vendet e tjera do të duhet të vendosni për AppleCare, një program që në varësi të pajisjes Apple që kemi, nuk ia vlen në të shumtën e kohës .

I pajtueshëm me shumë përdorues

Një nga problemet me të cilat përballen përdoruesit me lansimin e iPhone X është se Face ID është i pajtueshëm vetëm me një përdorues, i cili parandalon çdo përbërës të familjes tonë të përdorë pajisjen pa ditur më parë kodin e shkyçjes. Duke qenë HomePod, një folës i destinuar për argëtim familjar, ndihmësi personal Siri, të jetë në gjendje të identifikojë të gjithë përdoruesit që jetojnë nën të njëjtën çati, në mënyrë që ndonjë nga anëtarët e familjes sonë të mund të ndërveprojë me të pa kufizime. Ne gjithashtu do të jemi në gjendje ta përdorim atë për të bërë thirrje pa tel, ideale për kur duart tona janë të zëna me detyra më të rëndësishme që na parandalojnë nga bashkëveprimi me iPhone.

Nuk kërkon Apple Music

Ndryshe nga sa mund të mendojnë shumë përdorues, dhe duke qenë një pajisje e krijuar për të dëgjuar muzikë, nuk është e nevojshme që ne të paguajmë një pajtim në Apple Music për të qenë në gjendje të shijojmë HomePod, pasi kjo pajisje na lejon të luajmë të gjitha këngët që kemi të blera më parë. në iTunes, ose kemi ndërmend të blejmë. Kjo gjithashtu na lejon të luajmë podkastet tona të preferuara, si dhe stacionin Apple Beats1, një stacion që për të dëgjuar, nuk kërkohet pajtim në Apple Music.

Nëse qëllimi ynë është të shijojmë muzikën që kemi në iTunes, kemi një lajm të keq, pasi që HomePod nuk ka funksionin Home Sharing, kështu që nuk do të jemi në gjendje të shijojmë muzikën e ruajtur në Mac ose PC përmes HomePod, me kusht që ta kemi shkarkuar në iPhone ose iPad dhe ta riprodhojmë duke përdorur funksionin AirPlay. E njëjta gjë është e vërtetë për Spotify, shërbimi kryesor në botë i transmetimit të muzikës. Nëse nuk kemi ndërmend të kalojmë në Apple Music, aplikacioni do të na lejojë të dërgojmë përmbajtjen e Spotify përmes funksionit AirPlay dhe rishikimit të kontrollit përmes komandave Siri.

Specifikimet e HomePod

 

Brenda HomePod gjejmë një woofer që integron një përforcues me porosi për të riprodhuar një gamë të gjerë të basit të thellë dhe të pasur. Ai përdor një algoritëm të përparuar që analizon vazhdimisht muzikën dhe akordon dinamikisht frekuencat e ulëta për tinguj të butë dhe mbështjellës. Kjo pajisje ka një grup prej shtatë cicërimesh të vendosura rreth pajisjes, secila përmban një amplifikator dhe dhënës dhe është krijuar saktësisht për të përqendruar tingullin për kontroll të drejtuar, duke ju lejuar të krijoni një ndjenjë të hapësirës së integruar, tingullit të qëndrueshëm dhe besnikërisë së lartë në të gjithë dhomën ju jeni në

HomePod menaxhohet nga çipi A8 (i njëjti që gjejmë në iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus), një procesor që megjithëse është i vërtetë nuk është i fundit nga Apple në procesorë, pasi që procesori aktual i përdorur në iPhone X është A11 Bionic. Falë këtij procesori, HomePod mundet analizoni zhurmën e ambientit dhe akustikën e dhomës ku është, të jesh në gjendje të na dëgjosh përmes muzikës për të modifikuar riprodhimin dhe përdorimin e pajisjes të ndihmuar nga një sistem i përparuar i anulimit të zhurmës.

Në pjesën e sipërme të pajisjes gjejmë një ekran me prekje me të cilin mundemi menaxhoni riprodhimin e muzikës në pajisje, përveç kontrollit të volumit, funksione që mund t’i kryejmë edhe përmes komandave zanore. Falë gjeneratës së dytë të AirPlay, AirPlay 2, ne mund të menaxhojmë bashkërisht të gjithë muzikën që luhet në të gjithë HomePod-et që kemi në shtëpinë tonë, me të cilën mund të ofrojmë gjithashtu një sistem stereo me të cilin mund të zhytemi në muzikën tonë i preferuar

HomePod ka dimensione 172 x 142 mm, peshë 2,5 kilogramë, Lidhja Bluetooth 5.0 dhe Wi-Fi 802.11ac MIMO. Isshtë i pajtueshëm me protokollin e ri të komunikimit pa tel të Apple AirPlay 2, me të cilin ne mund të menaxhojmë audion në mënyrë të pavarur nga pajisja jonë në një nga HomePods ose t'i sinkronizojmë që të gjithë të luajnë të njëjtën përmbajtje në të gjitha dhomat ku ndodhen.

E pajtueshme me HomeKit

Platforma e automatizimit të shtëpisë së Apple, HomeKit, ka në dispozicion një numër të madh pajisjesh të përputhshme me këtë platformë, një platformë që ne mund ta kontrollojmë nga iPhone-i ynë me aplikacionin Home, ose përmes komandave zanore. Për ta bërë ndërveprimin me HomeKit edhe më të lehtë nëse është e mundur, me altoparlantin e parë të Apple që do të shkojmë të jetë në gjendje të kërkojë Siri për të fikni dritat, ngrini blinds, ndizni ngrohjen, ndizni ajrin e kondicionuar ... të gjitha pa pasur nevojë të ndërveproni fizikisht me aplikacionin ose pa pasur nevojë të thirrni Siri me iPhone ose iPad.

Nuk është një altoparlant Bluetooth

Edhe pse duket si një altoparlant Bluetooth, HomePod nuk është në gjendje të përdoret ose të lidhet me ndonjë pajisje tjetër që nuk është prodhuar nga Apple, pavarësisht se ka lidhje Bluetooth 5.0. Mënyra e vetme për të komunikuar me produktet e Apple është përmes AirPlay, kështu që nëse nuk kemi një Apple ¨TV ose ndonjë produkt tjetër të Apple nuk do të jemi në gjendje ta lidhim atë me televizorin, konsolën ose pajisjen tonë Android. Duke pasur çipin Bluetooth 5.0, supozohet se me kalimin e kohës, dhe në azhurnimet e ardhshme, Apple do të zhbllokojë hyrjen përmes Bluetooth në këtë pajisje. Ose jo. Me Apple nuk e dini kurrë.

Pajisjet e përputhshme HomePod

Muzika e Apple

Për të shijuar HomePod, është e nevojshme që pajisja jonë të jetë së paku a iPhone 5s, një iPad mini i brezit të dytë, iPad Air i gjeneratës së parë ose ndonjë model iPad Pro dhe se menaxhohet të paktën nga iOS 11.2.5, kështu që nëse i plotësoni këto kërkesa dhe keni ndërmend të blini HomePod, gjithçka që duhet të bëni është të azhurnoni versionin më të fundit të iOS aktualisht të disponueshëm.

Sa zgjat bateria HomePod?

Asgjë Asgje pse nuk e ka atë. Pavarësisht nga madhësia e tij e vogël dhe transportueshmëria që mund të na ofrojë, HomePod kërkon një lidhje elektrike për të funksionuar.

Ngjyrat HomePod

HomePod tani për tani, do të dalë në treg e zezë dhe e bardhë. Nuk ka plane për të lançuar një model të artë ose Product Red, megjithëse Apple mund të nisë një botim special me ngjyra të tjera në të ardhmen.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Elon dijo

    Disi tendencioz artikulli.