Facebook fillon Marketplace, një shërbim i ri për të blerë dhe shitur

Facebook

Ne nuk e dimë nga buron origjinaliteti i djemve të Mark Zuckerberg. Si rregull, Facebook gjithmonë ka rënë pas kompanive të tjera duke kopjuar pa pushim karakteristika të reja që dalin në treg për shërbime si Twitter, Snapchat dhe Telegram. Por kësaj here duket se i ka dalë përpara konkurrencës, pjesërisht sepse një nga përdorimet e grupeve në Facebook është që njerëzit të blejnë dhe shesin ato që u interesojnë, kështu që nuk mund të themi se ka qenë një ide origjinale, ta quajmë disi .

Për t'u përpjekur të ndajnë dobinë e grupeve, djemtë nga Facebook kanë lëshuar një funksion të ri të integruar brenda aplikacionit, si për iOS dhe Android, në të cilin mund të fillojmë të shtojmë produktet që shesim ose ato që po kërkojmë. Tani për tani dhe siç është mësuar platforma, vetëm ky opsion është në dispozicion në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Zelandën e Re dhe Australi, por sipas kompanisë, së shpejti do të shtrihet në më shumë vende dhe gjithashtu do të jetë në dispozicion përmes hyrjes në internet.

E vetmja gjë që bën Marketplace është vendosja e shitësit në kontakt me blerësin, asgjë më shumë, as nuk është përgjegjës për menaxhimin e koleksionit dhe as nuk ngarkon një komision për shitjen. Siç mund ta lexojmë në faqen e Facebook ku është njoftuar ky funksion i ri:

Facebook është një vend ku njerëzit lidhen dhe vitet e fundit shumë njerëz po përdorin Facebook për t'u lidhur me njerëz të tjerë për të shitur ose blerë. Ky aktivitet filloi me ardhjen e grupeve dhe është rritur ndjeshëm. Aktualisht më shumë se 450 milion njerëz vizitojnë këtë lloj grupi për të shitur ose blerë diçka, nga njerëzit që jetojnë në të njëjtën lagje te njerëzit që shesin ose blejnë nga pjesa tjetër e botës. Për t'i ndihmuar njerëzit të zgjerojnë numrin e blerësve ose shitësve të mundshëm, Facebook lançon Marketplace, një shërbim i ri për shitjen dhe blerjen e gjërave në komunitetin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.