Uebfaqja e YouTube tashmë ju lejon të shihni video vertikale pa vija anash

Shumë janë përdoruesit që regjistrojnë video vertikalisht, pavarësisht se nuk janë formati më i përshtatshëm për të qenë në gjendje të shijojnë në një ekran më të madh, pavarësisht nga fakti se televizori ose monitori nuk mund ta kthejmë të jetë në gjendje të shohë videon në ekran të plotë. Disa janë faqet e internetit që kanë popullarizuar këtë format video, diçka që e ka detyruar YouTube të përshtatet.

Platforma video par ekselencës YouTube, ashtu si Facebook dhe Instagram tashmë, sapo ka azhurnuar platformën e saj për të filluar shfaq videot vertikalisht në një madhësi më të madhe, duke eleminuar bandat e zeza të lumtura që kanë shoqëruar gjithmonë këto lloj video.

Në imazhin e mësipërm mund të shohim se si ato tregohen tani video në formatin 4: 3, një format që deri më tani na tregonte gjithashtu dy shirita të zinj në të djathtë dhe të majtë për të kompensuar formatin 16: 9. YouTube ka zmadhuar madhësinë e videos së shfaqur për të eleminuar dy shiritat në mënyrë që asnjë pjesë e videos të mos humbet.

Për videot e shkrepura vertikalisht, YouTube përdor të njëjtën taktikë duke zmadhuar madhësinë e videos dhe duke hequr dy shiritat e zinj. Ne mund ta shohim rezultatin në imazhin e mësipërm. Ndërsa është e vërtetë që ndryshimi nuk është se është shumë i dukshëm, mrekullitë nuk mund të bëhen në një kompjuter desktop.

Me këtë ndryshim të ri, ndërsa madhësia e videove zgjerohet, do të jetë pak më e vështirë të komentosh videot ndërsa i shikojmë, në varësi të rezolucionit të pajisjeve tona. Siç ndodh shpesh me këto lloje ndryshimesh, ka të ngjarë që merrni pak kohë për të arritur të gjithë përdoruesit dhe siç është zakonisht normale në këtë lloj funksioni të ri, ka të ngjarë që jo të gjitha videot të shfaqen të miratuara në mënyrë të duhur në formatin e ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.