Galaxy 20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max kundër Galaxy S20 Ultra

Samsung ka prezantuar bastet e para të saj për fundin e lartë të botës së telefonisë mobile në duart e Flip Galaxy dhe nga diapazoni Galaxy S20, diapazoni i përbërë nga tre modele. Kur bëhet fjalë për blerjen e terminaleve, nëse jeni duke kërkuar gamën më të lartë të disponueshme, në treg sot ne gjejmë vetëm dy opsione të mundshme: S20 Ultra dhe iPhone 11 Pro Max.

Ne nuk mund të përfshijmë Huawei Mate 30 Pro Huawei, sepse nuk na ofron shërbime të Google, pra opsionet që na ofron përsa i përket përdorshmërisë janë zvogëluar në mënyrë të konsiderueshmeMegjithëse këto mund të instalohen pa ndonjë problem, megjithëse jo të gjithë kanë njohuri për ta bërë këtë.

Galaxy S20 Ultra kundër iPhone 11 Pro Max

Galaxy S20

Mënyra më e shpejtë për të marrë një ide se çfarë na ofrojnë Galaxy S20 Ultra dhe iPhone 11 Pro Max është përmes një tabele, tryeze ku mund të shpejt shikoni karakteristikat kryesore të secilit të këtyre terminaleve dhe që zbërthehemi më poshtë.

S20 Ultra iPhone 11 Pro Max
Ekran 6.9 inç AMOLED 6.5 inç OLED
Zgjidhje 3.200 × 1.440 f 2.688 × 1.242 f
Processor Snapdragon 865 / Exynos 990 A13 Bionic
Kujtesa RAM 16 GB 4GB
Magazinimi i brendshëm 128-512 GB UFS 3.0 64-128-256 GB
Kamera e pasme 12 mpx kënd i gjerë / sensor TOF / 108 mpx kryesore / 48 mpx zmadhim telefoto 10x optik dhe 100x hibrid 12 mpx kënd i gjerë / 12 mpx ultra i gjerë / 12 mpx lente telefoto zoom 2x
Kamera perballe 40 mpx 12 mpx
Sistemi operativo Android 10 me One UI 2.0 iOS 13
bateri 5.000 mAh - mbështet karikim të shpejtë dhe pa tel 3.969 mAh - mbështet karikim të shpejtë dhe pa tel
Conectividad 5G - Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C 4G - Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - Lidhje rrufe
Siguri Sensori i gjurmës së gishtit nën ekran Identifikimi i fytyrës
çmim nga 1.359 euro (128 GB) nga 1.259 euro (64 GB)

Ekran S20 Ultra vs iPhone 11 Pro Max

Galaxy S20

Ndërsa iPhone 11 Pro Max vazhdon të vërë bast, për të tretin vit radhazi në notch për të integruar sistemin e njohjes së fytyrës, Samsung na ofron ka zgjedhur të ndryshojë pozicionin e kamerës së përparme, duke e zhvendosur atë në qendrën e sipërme të ekranit (në S10 ishte në anën e djathtë).

Ekrani i iPhone arrin 6,5 inç me një rezolucion prej 2.688 × 1242 lloji OLED (prodhuar nga Samsung) dhe ka një shpejtësi rifreskimi prej 60 Hz. Nga ana e tij, S20 Ultra, na ofron një ekran gjigant prej 6,9, 3.200 inç, me 1.440 Rezolucion XNUMX × dhe një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz.

Kamera dhe video

iPhone 11 Pro Max

IPhone 11 Pro Max ka qenë terminali i parë i Apple që zbaton një kënd të gjerë, duke shtuar kështu dy lentet që ai tashmë ofronte XS MAX duke bërë gjithsej tre:

  • Kënd i gjerë 12 mpx
  • 12 mpx kënd ultra i gjerë
  • Lente telefoto 12 mpx me zmadhim optik 2x

Opsionet e regjistrimit të videos iPhone 11 Max Pro janë të kufizuara në 4K në 60fps

Nga ana tjetër, Samsung gjithashtu implementon 3 kamera në Galaxy S20 Ultra dhe përfshin një sensor TOF për të matur thellësinë. Sensori kryesor arrin 108 mpx, këndi i gjerë është 12 mpx dhe telefoto është 48 mpx që integron një zmadhim optik 10x dhe një zoom hibrid 100x. Nëse flasim për video, e gjithë diapazoni Galaxy S20 na lejon të regjistrojmë video në cilësi 8k, ndoshta me 30 fps pasi që këto të dhëna nuk janë specifikuar

Energjia, RAM-i dhe hapësira ruajtëse

iPhone 11 Pro Max

Brenda iPhone 11 Pro Max, gjejmë procesorin A13 Bionic, të njëjtin procesor që mund ta gjejmë edhe në iPhone 11 Pro edhe në iPhone 11. Samsung gjithashtu përdor të njëjtin procesor në të gjitha modelet që janë pjesë e gamës së re 20, por diferencimi sipas kontinenteve ku shitet.

Ndërsa për Amerikën dhe Kinën, ajo përdor Snapdragon 865 të Qualcomm, për Evropën dhe vendet e tjera, Samsung zbaton Exynos 990, të prodhuar nga kompania koreane. Në teori, të dy procesorët ofrojnë performancë shumë të ngjashme, megjithatë procesorët QualcommGjithmonë ka ofruar performancë më të mirë për sa i përket konsumit të baterisë.

Galaxy S20

Nëse flasim për RAM, atëherë iPhone 11 Pro Max ka 4 GB, më se e mjaftueshme falë integrimit me iOS 13, versioni më i fundit i iOS i disponueshëm sot. Samsung, nga ana e saj, na ofron konfigurim të ndryshëm RAM në varësi të modelit është 4G apo 5G. Ndërsa modelet S20 dhe S20 Pro 4G menaxhohen nga 8 GB RAM, versioni 5G shoqërohet me 12 GB RAM.

Samsung Galaxy S20 Ultra është i disponueshëm vetëm në versionin 5G dhe shoqërohet me 16 GB RAM. Apple nuk ka lëshuar pa iPhone me teknologji 5G.

Nëse flasim për hapësirën e ruajtjes, Apple tregon edhe një herë, edhe një vit, atë është shumë e pakët për sa i përket hapësirës për ruajtje, pasi që versioni bazë fillon nga 64 GB, me versione prej 256 dhe 512 GB. Samsung, ashtu si vitin e kaluar, na ofron një version bazë prej 128 GB, me një mundësi për një tjetër prej 512 GB dhe mundësinë e zgjerimit të hapësirës së magazinimit duke përdorur një kartë microSD, një mundësi që iPhone 11 Pro Max nuk na ofron.

çmim

iPhone 11 Pro Max

Versioni më i lirë i iPhone 11 Pro Max fillon me 1.259 euro dhe na ofron 64 GB magazinimit, ndërsa Galaxy S20 Ultra, në versionin e tij më ekonomik, pjesë e 128 GB për 1.359 euro.

Cila është më mirë?

Të dy terminalet janë fantastikë dhe na ofrojnë një cilësi si në seksionin fotografik dhe video, ashtu edhe në lidhje me fuqinë dhe performancën që vështirë se do të gjejmë në terminalet e tjerë. Kur vendosni për një terminal ose një tjetër, duhet të kemi parasysh ekosistemin që kemi krijuar në shtëpinë tonë.

Nëse anëtarët e familjes suaj përdorin Android, ka shumë mundësi që të keni edhe një altoparlant inteligjent nga Google ose Amazon. Në këto raste, opsioni më i mirë është modeli Samsung. Sidoqoftë, nëse iPhone mbizotëron në shtëpinë tuaj dhe mes miqve tuaj, padyshim që opsioni më i mirë për të qëndruar brenda rrethit është iPhone 11 Pro Max. Zgjidhni terminalin që zgjidhni, me siguri ju nuk do të zhgënjeheni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.