A duhet ta heq postën zanore në Movistar Spanjë?

Posta zanore është zëvendësuar nga shënimet zanore dhe mesazhet e çastit.

Rreth një dekadë më parë, posta zanore ishte një nga shërbimet telefonike më të njohura. Megjithatë, ai është ende i disponueshëm në operatorët celularë si Movistar Spain, duke i lejuar përdoruesit të marrin mesazhe zanore kur nuk mund t'u përgjigjen thirrjeve.

Megjithëse posta zanore është shumë e dobishme në shumë situata, Ka raste kur ky shërbim mund të bëhet një dhimbje koke: mesazhe të padëshiruara, thirrje të padëshiruara, mesazhe që grumbullohen pa dëgjuar, ndër të tjera.

Nuk është sekret për askënd që posta zanore është zëvendësuar nga shënimet zanore dhe mesazhet e çastit, pasi këto të fundit janë më të lehta për t'u përdorur. Prandaj, ne ju tregojmë gjithçka që ju nevojitet nëse duhet të hiqni postën zanore, në rast se jeni klient i Movistar Spain.

Avantazhet dhe disavantazhet e postës zanore të Movistar Spain

Merrni parasysh nevojat tuaja personale përpara se të vendosni nëse duhet të çaktivizoni postën zanore në linjën tuaj Movistar.

Më pas, zbuloni disa nga avantazhet dhe disavantazhet kryesore të postës zanore në Movistar Spanjë:

avantazh

 • Nëse jeni të zënë ose nuk mund t'i përgjigjeni një telefonate, posta zanore do t'ju lejojë të merrni një mesazh zanor në mënyrë që të mund të telefononi më vonë.
 • Kutia postare zanore në Movistar Spain ju ofron mundësinë e personalizimit të mesazheve të telefonisë suaj, vendosjes së një fjalëkalimi dhe ruajtjes së mesazheve të rëndësishme.
 • Me shërbimin e përgjigjes së menjëhershme të telefonisë telefonike, mund të telefononi dikë që ju ka lënë një mesazh në aparatin telefonik, pa qenë nevoja t'i telefononi numrin.
 • Posta zanore përfshihet në shumicën e planeve të Movistar Spain, kështu që nuk do t'ju duhet të paguani asgjë shtesë.
 • Nuk keni nevojë të keni të dhëna ose të jeni të lidhur me internetin për të marrë mesazhe të postës zanore.

meta

 • Duke pasur të aktivizuar postën zanore, ju mund të merrni mesazhe të pakërkuara ose të padëshiruara, të cilat mund të jenë të bezdisshme.
 • Disa përdorues mund ta kenë të vështirë të konfigurojnë postën e tyre zanore, veçanërisht nëse nuk janë të njohur me teknologjinë.
 • Nëse nuk e kontrolloni rregullisht postën tuaj zanore, mund të humbisni një telefonatë të rëndësishme ose një mesazh urgjent.

Është e rëndësishme që të merrni parasysh nevojat tuaja personale përpara se të vendosni nëse duhet të çaktivizoni postën zanore në linjën tuaj Movistar. Pra, këtu janë disa arsyet pse ju dhe përdoruesit e tjerë mendoni se duhet të çaktivizoni postën zanore të Movistar.

Arsyet pse disa njerëz çaktivizojnë postën zanore të Movistar

Ka disa arsye pse mund të dëshironi të çaktivizoni postën zanore në Movistar Spain.

Ka disa arsye pse mund të dëshironi të çaktivizoni postën zanore në Movistar Spain. Para së gjithash, Të rinjtë e sotëm përdorin veçanërisht aplikacionet e mesazheve të çastit si WhatsApp, Telegram, ndër të tjera.

Prandaj, këta të rinj mund të preferojnë të marrin shënime zanore në vend të mesazheve tradicionale të postës zanore. Gjithashtu, mesazhet e postës zanore mund të jenë pak më të vështira për t'u rishikuar, veçanërisht nëse duhet të vendosni një fjalëkalim për të hyrë në kutinë tuaj postare dhe nuk e mbani mend atë.

Përveç kësaj, ekziston gjithmonë mundësia e marrjes së thirrjeve të padëshiruara nga reklamues ose telefonues të panjohur. Duke çaktivizuar postën zanore, mund të shmangni marrjen e mesazheve zanore që mund të jenë të bezdisshme.

Lajmi i mirë është se çaktivizimi i postës zanore nuk është shumë i ndërlikuar. Prandaj, ne shpjegojmë se si ta çaktivizoni këtë opsion, i cili është i kthyeshëm në rast se ndryshoni mendje.

Si të hiqni postën zanore në Movistar Spanjë?

Ju keni disa alternativa për të çaktivizuar postën zanore të Movistar.

Nëse nuk dëshironi të përdorni shërbimin e postës zanore Movistar në telefonin tuaj celular ose fiks, Ju keni disa alternativa për ta çaktivizuar atë:

Për celularët

Ju mund të përdorni ndonjë nga këto tre opsione:

 • Telefonatë falas në numrin 22500.
 • Nëse e keni të aktivizuar shërbimin MultiSIM, telefononi numrin 1004.
 • Hyni në zonën tuaj private në faqen e internetit të klientëve të Mi Movistar. Pastaj zgjidhni opsionet «Produktet e mia» > «Menaxhimi i linjës» > «Posta zanore» dhe çaktivizoni të gjitha opsionet e postës zanore. Së fundi, ruani ndryshimet.

për telefonat fiks

Ju keni mundësinë të aplikoni ndonjë nga këto opsione:

 • Nëse keni të instaluar fibër Movistar, shënoni # 9998 dhe shtypni butonin e thirrjes.
 • Nëse nuk keni të instaluar fibër Movistar, shënoni # 10 # dhe shtypni butonin e thirrjes.
 • Telefononi në numrin 1004 dhe kërkoni "Zbrit nga makina telefonike".

Ju gjithashtu mund të çinstaloni shërbimin Visual Voice Mail (VVM) nga terminalet me sistemin operativ IOS duke telefonuar pa pagesë në 22570.

Si të riaktivizoni postën zanore?

Nëse e keni çaktivizuar postën zanore të Movistar në telefonin tuaj dhe dëshironi ta përdorni përsëri, mund ta riaktivizoni kutinë postare.

Nëse e keni çaktivizuar shërbimin e postës zanore Movistar në telefonin tuaj dhe pas një kohe ju dëshironi ta përdorni përsëri, mund ta riaktivizoni kutinë postare sipas rastit:

Telefonat mobil

Riaktivizoni postën tuaj zanore duke përdorur këto tre opsione:

 • Telefononi në 22500 për të aktivizuar postën zanore të Movistar në celularin tuaj.
 • Nga zona e klientëve My Movistar.
 • Telefononi në 1004, nëse keni një linjë MultiSIM.

Telefonat fiks

Ri-aktivizoni postën tuaj zanore me cilindo nga këto opsione:

 • Me fibër Movistar: * 9998 dhe butonin e thirrjes.
 • Pa fibër Movistar: * 10 # dhe butonin e thirrjes.

Kur përdorni postën zanore të Movistar për herë të parë, do t'ju duhet të tregoni një kod aksesi për të dëgjuar mesazhet nga një terminal tjetër ose nga jashtë (parazgjedhja është 1234). Ne ju sugjerojmë të zgjidhni një fjalëkalim që mund ta mbani mend lehtë.

A duhet ta heq shërbimin e postës zanore?

Vendimi që do të merrni do të varet nga nevojat dhe preferencat tuaja personale.

kur pyet veten Nëse duhet të hiqni postën zanore në Movistar Spanjë, përgjigja nuk është aq e thjeshtë. Vendimi që do të merrni do të varet nga nevojat dhe preferencat tuaja personale.

Nëse merrni pak telefonata, preferoni t'i trajtoni ato në kohë reale ose aplikacionet e mesazheve të çastit janë gjëja juaj, mund të mos keni nevojë për postë zanore. Por nëse je një person që i përmbahet makinës telefonike, atëherë posta zanore mund të jetë e dobishme.

Fshirja e postës zanore nuk ndikon në faturat tuaja mujore, por mund të rezultojë gjithashtu në një përvojë të papërshtatshme telefonike. Prandaj, kontrolloni cilat janë nevojat tuaja përpara se të hiqni postën zanore, qoftë nga Movistar apo një kompani tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.