Hyperloop One bën një hap të ri drejt transportit të së ardhmes

Hyperloop Një

Ka kaluar një kohë e gjatë që kur Elon Musk propozoi atë koncept futuristik të transportit të aftë të udhëtonte në distanca të pabesueshme në vetëm disa minuta. Me prezantimin e kësaj ideje, disa kompani në Shtetet e Bashkuara hynë në punë për ta bërë atë realitet. Një nga këto kompani është Hyperloop Një e cila jo vetëm që njoftoi në maj të këtij viti se do të fillonte të testonte prototipet e saj në shkretëtirën e Nevada, por tani sapo ka ndërmarrë një hap të ri në projektin e tij duke lëshuar një deklaratë zyrtare në të cilën na tregon se si Dubai do të jetë destinacioni i parë për të shijuar shërbimet e kompanisë.

Në marrëveshjen e nënshkruar, ne zbulojmë se Dubai do të jetë pika fillestare e një rrjeti hyperloop që do të lidhë qytetet kryesore të Emirateve të Bashkuara Arabe. Për momentin e vërteta është se Hyperloop One ka vetëm një seri prototipesh në zhvillim që janë duke u testuar në mjedise shumë të kontrolluara, madje edhe kështu, kompania guxon të flasë për mënyrën se si ata në mënyrë të përsosur mund të udhëtojnë distancë midis Dubai dhe Abu Dhabi në vetëm 12 minuta, një kohë mjaft befasuese nëse marrim parasysh se, me makinë ose transport publik, duhen rreth 1 orë e gjysmë deri në 2 orë.

Dubai do të bëhet qyteti i parë që gëzon shërbimet Hyperloop One.

Por këtu nuk ka gjithçka pasi ata gjithashtu duan të lidhen me Dubai përmes sistemit të propozuar nga Hyperloop One seri të tjera të qyteteve si p.sh. Rrush muskat, ku udhëtimi është rreth pesë orë me makinë ose një orë me aeroplan, ai do të zhvillohet në vetëm 27 minuta, Doha, po flasim për shtatë orë me makinë ose një orë me aeroplan, të cilat do të bëhen 23 minuta gjatë një udhëtimi për në Riyadh, 9 orë larg me makinë, mund të bëhet në vetëm 48 minuta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.