Sharp do të lançojë TV-në e tij 70 inç me rezolucion 8k në Evropë

Kur edhe sot e kësaj dite është akoma e pamundur të shijosh DTT në HD të vërtetë, shumica (nëse jo të gjithë) e bëjnë atë përmes një rikuperimi të imazhit, disa prodhues kanë filluar të lëshojnë në treg, jo vetëm televizione me rezolucion 4k, një rezolucion që mund të përfitojmë falë shërbimeve video që transmetohen si Netflix ose Amazon Kryeministër, por edhe në 8k.

Rezolucioni 8k është katër herë më shumë se ai i rezolucionit 4k, dhe aktualisht nuk ka asnjë përmbajtje, përveç filmave që regjistrohen në këtë rezolucion dhe që kurrë nuk dalin në treg në atë format për arsye të dukshme. Sharp prezantoi vitin e kaluar një TV 70 inç me rezolucion 8k, një model që më në fund do të mbërrijë në Evropë, siç u njoftua nga kompania dhe do ta bëjë këtë në Prill.

Siç pritej, ky televizion do të jetë gjithçka përveç se i lirë, meqenëse çmimi i saj përfundimtar është 11.999 euro dhe që nga viti i kaluar ishte për shitje në Kinë dhe Japoni. Evropa duket të jetë destinacioni i fundit i këtij modeli, pasi nuk planifikon ta lëshojë atë në Shtetet e Bashkuara, pasi që sipas kompanisë, nuk ka treg për këtë lloj produkti.

Sharp LV-70X500E, me një Rezolucion 7.680x x 4.320 piksel Shtë modeli me rezolucionin më të lartë aktualisht në treg dhe i shitet publikut të gjerë. Kjo rezolucion na ofron një dendësi prej 125 pikësh në inç, një gamë ngjyrash që mbulon 79% të standardit ITU-BT-2020 dhe një hapësirë ​​me ngjyra të përdorura në formatin në UHD Blu-ray dhe shërbime video streaming.

Ky model është i përbërë nga 216 zona të pavarura, ai na ofron mbështetje për HDR dhe HDR10, dhe ka një shkëlqim maksimal prej 1.000 njësh me një kontrast prej 1.000.000: 1. Sa i përket lidhjeve, LV-70X500E na ofron 4 lidhje HDMI 2k / 4k dhe 4 të tjera të destinuara për futjen e përmbajtjes në rezolucion 8k në një mënyrë të kombinuar. Nëse keni 12.000 euro që kushton, me sa duket do të keni gjithashtu hapësirë ​​të mjaftueshme për të instaluar këtë model që ka dimensione 156,4 cm x 96,7 cm (përfshirë bazën) dhe një peshë 42,5 kg.

Në Japoni, ata po bëjnë gjithçka që është e mundur që Lojërat Olimpike të ardhshme të transmetohen në këtë rezolutë, për fat të keq ka më shumë gjasa që mënyra e vetme për të shijuar këto lojëra do të jetë nëse jetojmë në vend, pasi rrjetet e shumicës së vendeve ato nuk janë të pajtueshme dhe më pak në Spanjë siç kam komentuar në fillim të këtij artikulli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David Garcia Foronda dijo

  Dhe çka nëse transmetohet vetëm në HD ????

  1.    Sergio FL dijo

   Epo, do të ketë tolis që shpenzojnë paratë e tyre për to.