Këshilla për të përfituar sa më shumë nga printeri juaj

Këshilla për të kursyer bojë

Printerët janë bërë elementë që praktikisht nuk mund të mungojnë në një shtëpi, epoka dixhitale na ka bërë të përshtatemi shpejt në një mjedis dixhital, megjithatë ... Kush nuk është dashur të vrapojë nga shtëpia duke kërkuar një kompani shtypi për të marrë biletat e tyre të avionit? Kjo është arsyeja pse duke pasur parasysh koston e ulët që ata paraqesin, shumica e njerëzve po zgjedhin të blejnë printerë për shtëpinë.

Sidoqoftë, gjithmonë mund të marrim edhe më shumë nga ky lloj produkti, prandaj ne duam t'ju tregojmë se cilat janë mashtrimet më të mira për të përfituar sa më shumë nga printeri juaj në shtëpi, duke kursyer kohë dhe para gjatë rrugës. Mos harroni!

Kështu që qëndroni me ne dhe zbuloni cilat janë ato truket e vogla që mund t'ju bëjnë mjeshtër të printerëve në shtëpi.

Blini vetes një printer që i përshtatet nevojave tuaja

Printerët e lidhur

Ka të gjitha madhësi, monokromatike, lazer ... Mund të duket si një rrëmujë e madhe, kështu që gjëja më normale është që të shkojmë në dyqan dhe të përfundojmë me atë që i përshtatet pak a shumë buxhetit tonë, megjithatë, investoni gjithmonë zakonisht kursim. Kjo është arsyeja pse ne duhet të marrim parasysh nëse në përgjithësi do të shtypim dokumentacion, fotografi ose një konsum të përzier. Pasi të jenë përcaktuar nevojat tona, ne mund t'i drejtohemi një institucioni të besueshëm për të blerë një printer që do të përmbushë vërtet pritjet tona. pa na lënë shumë para gjatë rrugës.

Në të vërtetë nuk ka ndonjë ndryshim të madh në cilësi midis printerëve me lazer dhe bojës, por printerët lazer zakonisht janë krijuar për t'i bërë ballë ngarkesave më të larta të punës, kështu që nëse keni një kompani të madhe dhe do t'i përkushtoheni vetes për të shtypur një sasi të madhe dokumentesh, do të jetë opsioni juaj. Ndërsa nëse do të bëni një përdorim klasik dhe të brendshëm të printerit, opsioni është i qartë, Printerët e bojës shpesh janë më të lirë dhe më të lehtë për tu mirëmbajtur.

Gjëja e parë është konfigurimi

Si të konfiguroni printerin

Në kohën kur jemi, është e rëndësishme të keni parasysh që prodhuesit kryesorë të printerit tashmë kanë softuer në rrjet, por nëse kemi një PC mjaft të braktisur ose kemi humbur pajisjet shtesë të konfigurimit për printerin tonë, ne ju rekomandojmë këtë mashtrim të thjeshtë . Shkoni te motori juaj i besuar i kërkimit, Google për shembull, dhe shtypni modelin e printerit tuaj për të kërkuar drejtuesit më të fundit, për shembull: Drejtuesit HP Inkjet L38450 », në këtë mënyrë ne shkojmë direkt në faqen e internetit të përshtatshme të shkarkimit dhe marrim softuerin më të fundit.

Të azhurnosh printerin dhe drejtuesit e tij është e rëndësishme që të mund të përfitosh sa më shumë prej tij, mos harroni se gjithçka në kompjuter është vallëzimi i saktë midis softuerit dhe pajisjes. Mos u besoni plotësisht cilësimeve të paracaktuara që mund t'ju ofrojnë sisteme si Windows 10, pasi që programet e secilës markë zakonisht na ofrojnë informacione më të hollësishme si dhe profile më të mira konfigurimi që do të na lejojnë të përfitojmë sa më shumë nga printeri ynë.

Përdorni shkronjat dhe cilësimet me fuqi të ulët

Shkronjat e tekstit

Dëshironi të kurseni bojë? Epo, duhet ta dini se disa gërma priren të shpenzojnë një sasi të konsiderueshme të kësaj përmbajtje të çmuar nga printeri ynë. Ne ju rekomandojmë që të zgjidhni Times News Romanpostë si burime kryesore kur shtypni tekstet tuaja. Ndryshimi i shkronjave është zakonisht mjaft i lehtë në programet e zyrës siç janë Microsoft Word ose Open Office. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme që ne të dimë se si të menaxhojmë përdorimin e shkronjave të zeza dhe jo, sepse shtojmë një sasi të madhe teksti me shkronja të mëdha ose të mëdha do të marrim rezultate më të mira kur lexojmë.

Në të njëjtën mënyrë, programet drejtuese të printerëve tanë do të na japin mundësinë për të shtypur në sasi të ndryshme, nëse nuk jemi shumë të hollë mund të zgjedhim modalitetin e kursimit ose me cilësi të ulët që është i disponueshëm në Windows, për këtë ne do të shko te Paneli i Kontrollit> Printerët> Preferencat e Shtypjes y brenda paneleve të konfigurimit do të zgjedhim mënyrën «drafte», Kjo jo vetëm që shpejton mënyrën e funksionimit të printerit, por kursen bojën.

Dëshironi të kurseni në bojë?

Ndonjëherë mendojmë se më e shtrenjta është më efikasja, por nuk është kështu. Markat kryesore në treg si HP kanë filluar të ofrojnë plane zëvendësimi të fishekëve me bojë me çmime jashtëzakonisht konkurruese. Për shembull, HP Instant Ink është një shërbim i përshtatshëm dhe i përballueshëm që ju lejon të keni gjithmonë bojën në dispozicion. Printeri njofton HP që nivelet e bojës janë të ulëta dhe HP i dorëzon ato menjëherë në derën tuaj, para se të mbarojnë. Ink HP Instant Ato bazohen në faqet që ju shtypni, jo në bojën që përdorni, kështu që nuk ka rëndësi se çfarë lloj dokumenti duhet të shtypni, qoftë një foto me ngjyra në cilësi maksimale apo një dokument bardh e zi, kostoja do të jetë e njëjtë . Për 2,99 € në muaj mund të printoni deri në 50 faqe, për 4,99 € në muaj deri në 100 faqe dhe për 9,99 € në muaj deri në 300 faqe. Përveç kësaj, ju mund ta ndryshoni ose anuloni planin në çdo kohë.

Nëse marrim parasysh që çmimi përfshin edhe transportimin e fishekëve të rinj dhe mbledhjen dhe riciklimin e të vjetrave, si dhe fleksibilitetin e shërbimit, kjo konsiderohet si një alternativë jashtëzakonisht interesante për shtëpitë ku ka njerëz që zakonisht kërkojnë printeri për punë., si dhe ata që kanë fëmijë në moshë studimi, fëmijë të vegjël ose thjesht për ata që duan të kenë qetësinë e të pasurit bojë gjithnjë të disponueshëm kur shkojnë për të shtypur. Padyshim që HP garanton cilësinë dhe qëndrueshmërinë më të lartë të printimeve tuaja me Bojë origjinale HP, Falë shërbimit Ink Ink, ato arrijnë direkt në derën tuaj. Një garanci që do t'ju lejojë të shijoni dokumente dhe fotografi që do të zgjasin me kalimin e kohës dhe me një kosto shumë më të ulët sesa mendoni. Në këtë mënyrë ne sigurohemi që printeri ynë të mos vuajë dhe ne jemi gjithmonë duke përdorur bojëra të përputhshme me cilësi të lartë.

Drejtoni dhe kalibroni printerin tuaj

Kalibroni printerin

Shumë përdorues zbulojnë se cilësia dhe performanca e printerit bie me kalimin e kohës. Kalibrimi dhe përafrimi i printerit do të na kursejë para dhe telashe, në udhëzimet e printerit tonë në përgjithësi do të gjejmë dokumentacionin e nevojshëm për të vazhduar me tjetërsimin pasues të printerit, normalisht Zakonisht është një procedurë e shpejtë dhe e lehtë që kryhet duke përdorur folios të paracaktuara si udhëzues.

Shpresojmë që këshillat tona për të përfituar sa më shumë nga printeri juaj janë të dobishme për ju, tani është radha juaj t'i vini ato në praktikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Serge Rivas dijo

    Këshilla shumë e mirë, komoditeti i të pasurit një printer Wi-Fi në shtëpi, për mua është një sukses total, pasi mund ta përdor nga çdo pajisje, është shumë komode.