Kaspersky OS, sistemi operativ më i sigurt në botë

OS

Nëse jeni të apasionuar pas botës së informatikës, me siguri në më shumë se një rast, qoftë për shkak të detyrave të programimit ose llojeve të tjera të çështjeve, ju keni marrë parasysh sigurinë e produktit tuaj dhe pajisjeve tuaja, më shumë nëse është e mundur pasi të shikoni një valë e madhe e sulmeve DDoS që kanë fundosur internetin. Për të ruajtur të gjitha këto lloje të çështjeve disa ditë më parë pashë dritën Kaspersky OS.

Kaspersky OS nuk është asgjë më shumë se një sistem operativ në të cilin Eugene Kaspersky, CEO dhe themelues i kompanisë së sigurisë që mban emrin e tij, ka qenë duke punuar jo më pak se 14 vjet. Ndër karakteristikat e tij më unike, si dhe interesante, duhet të theksohet, për shembull, që ne po flasim fjalë për fjalë për një sistem operativ anti-haker që është i instaluar në një pajisje hardware që, siç reklamohet, është plotësisht e paprekshme.

Sipas Eugene Kaspersky, do të duhej një kompjuter kuantik për të thyer nënshkrimin dixhital të sistemit të tij operativ.

Bazuar në atë që dihet pak për këtë krijim për momentin, duket se Kaspersky OS është një sistemi operativ i ndërtuar tërësisht nga e para gjithmonë duke menduar për sigurinë. Për shkak të kësaj, krijuesit e tij nuk kanë dashur të bazohen në Linux, siç ndodh zakonisht, ose në ndonjë lloj tjetër të sistemit operativ të njohur. Falë kësaj, hakerat nuk mund të përdorin mjetet që aktualisht kanë për të kryer një lloj sulmi.

Të gjitha këtyre duhet t’i shtojmë disa karakteristika siç është fakti që përdor a arkitektura e mikrokernelit, e cila përveç që e bën atë shumë më të sigurt lejon përdoruesit të mbledhin atë duke bllokuar zgjedhjen e funksioneve që ofron në varësi të nevojave të tyre, ndërsa, së dyti, sistemi operativ duhet të implementohet në pajisje harduer të mbrojtura ndërroni shtresën 3 krijuar nga vete Kaspersky.

Ky lloj i pajisjeve është zhvilluar me mbroni rrjetet dhe pajisjet e thjeshta nga interneti i gjërave se, siç do ta mbani mend me siguri, ata ishin përgjegjës për një sulm masiv DDoS që për disa orë arriti të çaktivizonte shërbime të tilla si Twitter, Spotify ose Netflix, ndër të tjera.

Më shumë informacion: Blog Eugene Kaspersky


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Havier Stefan dijo

    me te sigurte? puffffffffff që e bën atë edhe më të pasigurt

bool (e vërtetë)