Kjo është mashtrimi i ri WhatsApp me të cilin do të vidhen të dhënat tuaja

Kjo është mashtrimi i ri WhatsApp me të cilin do të vidhen të dhënat tuaja

Nëse përmend "Scam WhatsApp" dhe "kuponat Zara", ju ndoshta mendoni se vuani nga dejavú dhe se këtë, apo diçka të ngjashme, e keni provuar tashmë. Sidoqoftë, e vërteta është se ky nuk është rasti, dhe sado e pakonceptueshme të jetë, policia ka zbuluar një mashtrim i ri që i përzien këto dy elementë për të tërhequr vëmendjen e më të paditurve me synimin për të marrë të dhënat e tyre.

Nuk është hera e parë që kjo ka ndodhur as, për fat të keq, do të jetë e fundit, kështu që ne ju rekomandojmë që vazhdoni të lexoni këtë post të shkurtër, në të cilin ju premtoj të mos përfshiheni, parandaloni hakerat të marrin përsipër të dhënat tuaja personale.

Mashtrimi WhatsApp që premton 150 kupona në Zara

Popullariteti i WhatsApp e ka bërë atë një nga kanalet e preferuara të kriminelëve në internet për të përhapur mashtrimet dhe malware e saj. Një nga mënyrat më efektive për të arritur qëllimet tuaja është tërheqja e vëmendjes së viktimave tuaja të mundshme përmes kupona dhuratë false nga marka të njohura.

E fundit nga këto fushata, të cilat mund të keni parë gjithashtu të qarkullojnë në Facebook, inkurajon përdoruesit të marrin deri në 150 euro zbritje në Zara, megjithatë, është një Gënjeshtër. Zara nuk merr pjesë në këtë promovim dhe është një mashtrim i plotë, ashtu si vetë policia kombëtare paralajmëron në profilin e tij në Twitter.

Kjo është mashtrimi i ri WhatsApp me të cilin do të vidhen të dhënat tuaja

Mashtrimi i ri përmban një operacion i ngjashëm me mashtrimet e tjera Prej të cilave ju kemi paralajmëruar tashmë në raste të tjera.Pas marrjes së një mesazhi që përfshin një lidhje (si në Facebook ashtu edhe në WhatsApp), viktima hyn në një faqe në internet të rremë ku u bëhen tre pyetje të thjeshta. Më pas, sistemi kërkon që unë të dërgoj një ftesë në 7 kontakte ose 3 grupe WhatsApp dhe kështu ju mund të merrni çmimin tuaj. Në vend të kësaj, megjithatë, kriminelët do të marrin të dhënat tuaja, do të përpiqen të instalojnë malware në pajisjen tuaj dhe do t'ju abonojnë në shërbime premium, duke u pasuruar me koston e faturës suaj.

Kjo është mashtrimi i ri WhatsApp me të cilin do të vidhen të dhënat tuaja

Vitin e kaluar, një mashtrim i ngjashëm ofroi kuponë të rremë deri në 500 € gjithashtu në Zara

Ky lloj i mashtrim ato janë me të vërtetë të zakonshme, duke bërë gjithashtu përdorime të papërshtatshme të markave dhe bizneseve të tjera. Prandaj, është më e mira mosbesim, mos kliko në ndonjë lidhje dhe, në rast dyshimi, vizito faqen zyrtare të markës së përmendur ose kërkoji kësaj marke përmes rrjeteve sociale të kontrollojë nëse me të vërtetë e ka lansuar promon që ke marrë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)