Krimet më të urryera të frymëzuara nga lojërat video

Krimi dhe lojërat video

Sjellja njerëzore është jashtëzakonisht e vështirë të studiohet dhe standardizohet brenda modeleve të përshkruara nga shkenca ose mjekësia klinike. Shtë e vërtetë që tendencat dhe sjelljet mund të izolohen dhe analizohen veçmas, duke kataloguar çrregullime të ndryshme psikologjike dhe sëmundje mendore që mund të trajtohen përmes terapisë ose mjekimit.

Por nuk janë disa herë që hasim në studime që tregojnë në drejtime të kundërta dhe që madje mund të kundërshtojnë njëra-tjetrën. As nuk ka episode të rralla të dhunës që ndodhin pa arsye ose motiv që i përgjigjet logjikës që duhet të qeverisë mendjet e fëmijës së çdo fqinji, dhe pikërisht sot, ne ju sjellim një përmbledhje të ngjarjeve të tmerrshme që supozohej të shkaktonin lojëra video për më tepër, ju ftojmë në reflektimin vijues: a ishte i drejtë trajtimi mediatik që ju morët?

 

 José Rabadán, vrasësi i katanas

Vrasësi Katana

Kjo çështje ishte shumë e popullarizuar në të gjithë Spanjën për shkak të tmerrshme vrasje e trefishtë që u krye, duke u bërë lajm në mediat e huaja. Në atë kohë, prapa në vitin 2000, Rabadán ishte një 16-vjeçar me sa duket normal. Sidoqoftë, më 31 Mars të atij viti, ndodhi e pamendueshmja: ai mbajti një shpata samurai dhënë atij nga prindërit e tij dhe ai vrau prindërit e tij dhe motrën e tij me gjak të ftohtë -Vetëm 11 vjeç dhe me sindromën Daun-. Sipas të dhënave të autopsisë, nëna e saj nuk kishte asnjë mundësi të mbrohej, ndërsa babai i saj ishte në dijeni të asaj që po ndodhte.

Sipas policisë, Rabadán rrëfeu se masakra ishte frymëzuar nga Final Fantasy VIII, një lojë me të cilën vrasësi ishte i fiksuar deri në atë pikë sa të vishte të njëjtën prerje flokësh si protagonistja e shfaqjes, Përplasem, megjithëse duhet theksuar se shqetësimet e djalit ishin disi të veçanta: në kontrollet e dhomës së tij të gjumit u gjetën edhe thika të tjera përveç librat e gjykatës satanike. Dënimi i tij ishte i kushtëzuar nga vuajtja a psikozë epileptike idiopatikePër më tepër, duke qenë i mitur dhe me reformën e ligjit për të miturit, Rabadán shërbeu vetëm shtatë vjet, nëntë muaj dhe një ditë internim për një vrasje të trefishtë me gjak të ftohtë dhe madje duke llogaritur në një rrjedhje. Ai aktualisht është në kërkim dhe vendndodhja e tij është e rezervuar.

Son vret babanë e tij me ndihmën e një shoku të frymëzuar nga Dead Rising 2

Andreu dhe Francisco

Ky rast na vendos edhe në Spanjë, konkretisht në Alaro, Majorka. Andreu Coll Tur, një adoleshent 19-vjeçar, po shijonte një jetë të rehatshme falë fatit të mirë të babait të tij në biznes, një biznesmen i njohur vendas. Por duket se jeta nuk ishte aq idilike sa dukej: Andreu pretendoi se babai i tij e ngacmonte vazhdimisht. I riu ishte shumë i dhënë pas lojërave video, veçanërisht Call of Duty y Dead Rising 2, dhe normalisht kishte seanca ditore të lojërave deri në 7 orë ose edhe 12 gjatë fundjavave. Falë lojës në internet, ai u takua Francis Abbas, 21 vjeç, me të cilin ai u vëllazërua menjëherë. Të dy kishin intimitete të përbashkëta, madje ata masturboheshin në kamera në internet së bashku dhe erdhën të flinin në të njëjtin shtrat në shtëpinë e Andreut - megjithëse ai thotë se, ndryshe nga bashkëpunëtori i tij, ai është heteroseksual, ndërsa Franciso pretendonte të ishte i dashuruar me mikun e tij dhe të ndjehej i përdorur pas krimit.

Së bashku, ata planifikuan vrasjen e biznesmenit dhe rikrijuan armën që ata mendonin se ishte më e përshtatshme për krimin: një shkop bejsbolli identike me atë që kanë përdorur shumë prej nesh Dead Rising 2. Por gjëja ishte larg nga të qenit një vrasje e rafinuar, e përshtatshme për të Vëllazëria e vrasësvepasi u desh të provonin dy herë. Në të parën, ata e droguan babanë me një sasi bujare prej Gjumi dhe ata arritën ta linin të qetë. Andreu nuk guxoi t’i godiste babait të tij goditjen e parë, kështu bëri Francisco, pak para se shoku i tij t’i thoshte se e donte. Biznesmeni u zgjua dhe ata nuk mund ta përfundonin vrasjen. Të rinjtë ishin në gjendje ta bindnin burrin se plaga e kokës ishte bërë nga një hajdut i cili hyri në shtëpi. Më në fund, ishte në mëngjesin e hershëm të 30 qershorit 2013 kur ata ishin në gjendje të kryenin krimin, duke i dhënë fund jetës së babait të Andreut me një klub, pavarësisht rezistencës që ai bëri, siç zbulohet nga raportet e mjekëve ligjorë. Pasi e vranë, ata shpenzuan 500 euro për ushqim dhe për të blerë një lojë video. Ata aktualisht po vuajnë burgun dhe psikiatrit vendosën se nuk vuanin nga ndonjë çrregullim: ata dinin të bënin dallimin e përkryer midis realit dhe virtualit.

 

Vetëm Halo 3 shkakton ... kaq shumë mani

Daniel petric

Daniel petricNë moshën 16 vjeç, ai pësoi një infeksion që e mbajti të sëmurë në shtëpi. Më parë, ai kishte një debat të ashpër me prindërit e tij në lidhje me ndalimin e blerjes së lojës halo 3, një lojë që ai e njohu përmes një miku dhe fqinji. Prindërit e të dy djemve, të shqetësuar për fiksimin e djemve me lojën dhe përmbajtjen e saj të dhunshme, vendosën t'i privojnë nga thesari i tyre i çmuar dhe të mos i lejojnë më ta luajnë. Sidoqoftë, Daniel, megjithë shëndetin e tij, arriti të largohej vjedhurazi nga shtëpia për të blerë lojën dhe kushtuar fshehurazi seanca maratonë deri në 18 orë pa pushim. Prindërit shpejt e kuptuan ligësinë e djalit dhe kërkuan lojën, të cilën e mbajtën në një kasafortë ku kishin edhe një pistoletë Demi PT-92 de 9 mm.

Një javë më vonë, më 20 tetor 2007, Daniel arriti të hapte kasafortën kur mori kodin e hyrjes. Ai kapi armën dhe me një ftohtësi të tmerrshme iu drejtua prindërve të tij, të cilëve u tha këtë patën një surprizë për ta dhe ata duhej të mbyllnin sytë. Nëna e Danielit u qëllua në kokë, në bust dhe në krahë, ndërsa babai i tij shpëtoi për mrekulli jetën pavarësisht se u qëllua në kafkë. Pas kësaj, Daniel i vuri armën babait të tij, të cilin ai e konsideroi të vdekur, me qëllimin e pafajshëm se mund të mashtronte policinë shkencore dhe të dukej se ishte një vetëvrasje. Disa minuta më vonë, motra e Danielit dhe burri i saj arritën në shtëpi, ku vrasësi u tha atyre se prindërit e tyre kishin pasur një luftë të fortë. Motra hyri brenda dhe e kuptoi shpejt se çfarë kishte ndodhur; Ai thirri policinë dhe Daniel u përpoq të ikë me kamionin e babait të tij, dhe vëmendja, me lojë Halo 3 në vendin e pasagjeritPor oficerët e zbatimit të ligjit e ndaluan atë ndërsa bërtisnin se babai i tij kishte vrarë nënën e tij. Avokati i tij pretendoi se gjendja e tij shëndetësore dhe dhjetëra orë të kaluara në bixhoz e shqetësuan gjyqin e tij dhe e shtynë atë për të kryer krimin. Ai aktualisht po vuan një dënim të përjetshëm me një rishikim të dënimit të planifikuar për në vitin 2031.

Jeta është një lojë video. Të gjithë duhet të vdesin në një moment »

Devin Moore

Devin Moore u dënua në 2005 për vrasja e 3 oficerëve të policisë pasi u arrestua për vjedhje të një makine. Me disa aftësi, Devin arriti të merrte armën e kalibrit .45 i njërit prej oficerëve që po e shoqëronte dhe vrau tre policë para se të ikte vetë stacioni i policisë duke vozitur a patrullë që e vodhi po aty. Moore kohët e fundit kishte mbaruar shkollën e mesme, nuk ishte kurrë një person shqetësues dhe madje ishte regjistruar në Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Me sa duket, kjo sjellje do të kushtëzohet nga loja Grand Theft Auto: Vice Qyteti dhe kjo shkaktoi një polemikë të madhe në Shtetet e Bashkuara.

Moore, në kohën e arrestimit pas arratisjes së tij të shkurtër, tha “jeta është një lojë video. Të gjithë duhet të vdesin në një moment ». Në një nga marrjet në pyetje, ai pretendoi se ishte në një panik të tillë për të shkuar në burg, saqë qëlloi oficerët pa arsye. Në gjyqin e tij ai u deklarua i pafajshëm dhe avokati mbrojtës argumentoi Devin vuante nga çrregullimi i stresit post-traumatik, abuzimi dhe keqtrajtimi i fëmijëve u përdorën madje në përpjekje për ta shpëtuar atë nga dënimi me vdekje: megjithë këto përpjekje dhe ankesat e paraqitura në Gjykatën Penale të Alabama, ai u ekzekutua me injeksion vdekjeprurës më 9 tetor 2005.

 

Ai vret të dashurën e tij sepse "kontrollonte shpirtin e saj"

Darrius Johnson dhe Monica Gooden

Darius Johnson, lojtar i rregullt i Xbox 360, të cilit i kushtoi shumë orë, vrau brutalisht të dashurën e tij, Monica gooden, një grua e re që ishte vetëm 20 vjeç. Një nga katër armët e krimit ishte tastiera Xbox 360 të Darriusit, me të cilën goditi Monikën në mënyrë të përsëritur në kokë derisa ishte pa ndjenja. Pastaj, përdoren deri në tre thika të ndryshme dhe theri të dashurën e tij duke shkaktuar dëmtime të shumta në shpinë, mjekër, qafë dhe stomak.

Sipas vrasësit, ai i dha fund jetës së gruas së re sepse ai siguroi që gruaja ai ishte në kontroll të shpirtit të tij dhe se edhe ai e dinte atë Unë kisha nevojë të sakrifikoja dikë me shenjën astrologjike të Demit -Ai madje planifikoi edhe vdekjen e gjyshit të tij, të së njëjtës shenjë dhe të sëmurë rëndë dhe të cilin, kurioz, e përjashtoi pikërisht për shkak të gjendjes së tij të brishtë. Deklaratat e këtij burri i trullosën hetuesit, të cilëve u pohoi gjithashtu se kur ai vrau të dashurën e tij në të vërtetë po luftonte me një dragua.

Borxhet janë të rrezikshme

Tibia

Ky krim ishte gjithashtu shumë grotesk në kohën e tij. Ndodhi në Brasil dhe arsyeja e mosmarrëveshjes kishte lojën Tibia në qendër të shënjestrës. Protagonistët e kësaj tragjedie makabre ishin Gabriel Kuhn, 12 vjeç, dhe Daniel petry nga 16, miqtë, fqinjët dhe rregulltarët e Tibia. Një ditë, Gabriel i kërkoi Danielit t'i huazonte 20.000 kredite për lojën. Daniel e pranoi dhe i besoi mikut të tij, me premtimin se do t'i kthente tek ai në të ardhmen. Sidoqoftë, Gabriel nuk e mbajti fjalën e dhënë dhe madje shkoi aq larg sa të bllokonte Danielin në listën e miqve të tij.

I zemëruar, Daniel shkoi në shtëpinë e mikut të tij të vjetër dhe kur ai hapi derën, ata luftuan derisa Gabriel dukej se i ishte nënshtruar vdekjes nga shtrëngimi. Më vonë, Daniel vendos të fshehë trupin në papafingo të shtëpisë, por trupi i Gabriel peshon shumë për të, kështu që i kalon nëpër kokë bëjeni copa me sharrë dore. Kur ai filloi të priste këmbët, Gabrieli erdhi në vetvete, por kjo nuk e ndaloi vrasësin të vazhdonte të amputonte gjymtyrët e tij të poshtme derisa u vra nga gjakderdhja masive dhe shoku. Përsëri, Daniel u përpoq të ngrinte trupin me një kabllo, por ai ishte ende i rëndë për të, kështu që ai hoqi dorë dhe shkoi në shtëpi me gjithë qetësinë në botë. Ishte nëna e djalit ajo që gjeti djalin e saj të copëtuar në shtëpi dhe policia nuk vonoi shumë për të arrestuar Danielin, i cili pranoi krimin. Më pas, autopsia e kufomës zbuloi se ishte depërtuar anally nga vrasësi, i cili mohoi të ishte homoseksual. Me sa duket, dhe sado e mahnitshme të duket për mizorinë e krimit, dënimi që Daniel mori vetëm ishte 3 vjet.

PEGI

Siç mund ta shohim, të gjitha këto raste janë hequr gjithmonë nga konteksti dhe janë ekzaltuar nga zverdhja e shtypit, duke kërkuar në video lojërat një fajtori inekzistent. Varësitë janë të dëmshme, pa dyshim, qoftë në lojërat me video, abuzimin e substancave apo zakone të sëmura - madje edhe disa të shëndetshme, të marra në ekstrem, mund të jenë të rrezikshme. Përmes raportit, ju do të keni qenë në gjendje të vëzhgoni se lidhja që u vendos nga media midis këtyre ngjarjeve të tmerrshme dhe botës së lojërave video është disi e brishte, mirë shkaqet kanë pësuar gjithmonë dhe shkaktarë po aq fatkeqë dhe ata janë fajtorët e vërtetë të atyre fatkeqësive: sëmundjet, abuzimet, hakmarrjet ose keqtrajtimet kanë qenë të pranishme në mjedisin e këtyre rasteve famëkeqe.

PEGI_4

Kështu, përkundër asaj që sektorët më të vështirë mund të mendojnë me sektorin, lojërat video nuk duhet të konsiderohen si një e keqe ose shkak i kaq shumë fatkeqësive. Pikërisht, është në duart e lojtarëve, prindërve dhe edukatorëve të dinë të japin dozën dhe vlerën e duhur për të shijuar atë që është, një hobi, i cili nga rruga, dhe gjithashtu duke përdorur studime empirike, arrin rrisin mprehtësinë vizuale e përdoruesve të saj - flitet për deri në 20% të lojtarëve që janë mësuar të luajnë lojëra aksioni-, përmirësoni kujtesën tuaj -Ishtë zbuluar se fëmijët që janë të dhënë pas Pokemon Ata kishin një aftësi më të madhe mbajtëse duke qenë në gjendje të mësonin përmendësh qindra emra dhe karakteristikat e personazheve - dhe madje i bën ata ka më shumë të ngjarë të shoqërohet me individë të tjerë - zgjerimi i qarqeve të miqësive dhe konsolidimi i jetës familjare -.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mack dijo

  Cili është ky artikull i tabloidit? Një haraç për shtypin tabloid që fajëson videolojërat për vrasjet? Ju lutemi konsideroni heqjen e këtij artikulli si e vetmja gjë që do të bëjë është të krijoni një emër të keq për botën e lojërave video, dhe / ose këtë blog dhe anëtarët e tij.

 2.   Yaru dijo

  Urime, ju keni arritur nivelin e Antena 3 për sa i përket dokumentacionit, qëndrueshmërisë dhe arsyes së shëndoshë. Llogaritja e të gjithave në numra negativë, po.
  Nëse më falni, unë duhet të shkoj të luaj Super Metroid, dua të shkoj sonte për të hedhur në erë gjërat me një raketëhedhës.

 3.   Cartman dijo

  A është ky një portal lojërash video ose më shpëton?

 4.   Geckoid dijo

  Më jep ndjesinë se nuk e keni kapur artikullin. Si parazgjedhje, fillon me një ton të verdhë dhe më vonë, saktësisht, çmonton postulatet e rreme se lojërat video janë një ndikim i keq, dhe e njëjta armë e përdorur nga media është përdorur por si një bumerang.

  Gjëja më e trishtueshme është leximi i atyre komenteve radikalizuara ku kërkohet heqja e artikullit ose kufizohet liria e shprehjes, kur pikërisht këta njerëz ankohen për mënyrat reaksionare në të cilat veprojnë ata që kriminalizojnë lojërat video: ata nuk e kuptojnë se ata janë vendosur në nivelin e tyre. Dhe pastaj kemi një tjetër atje duke thënë se ai do të përfshihet në lëshimin e raketave: kini kujdes, interneti nuk është aq anonim sa mendoni, le të shohim nëse policia do të shfaqet në shtëpinë tuaj. Bëni kujdes me nivelin intelektual.