Kur një tastierë bëhet shumë më tepër sesa thjesht një tastierë, ajo bëhet Logitech Craft

tastierë logitech

Ne jemi të sigurt se shumë prej jush tashmë i njohin tastierat që Logitech ka në treg, qoftë për iPad, për TV të zgjuar apo për kompjuterë. Midis të gjitha këtyre tastierave që ne mund të përdorim për PC ose Mac tonë ka një që qëndron mbi të tjerët për shkathtësinë, pajtueshmërinë dhe funksionalitetin e tij, kjo është zanat logitech.

E mira e kësaj tastiere është se përshtatet me nevojat e përdoruesve më kreativë dhe nuk bie ndesh me modelin spektakolar që kanë zakonisht produktet e markës. Gjithashtu si një pikë pozitive në lidhje me llojet e tjera të tastierave që kemi qenë në gjendje të provojmë, padyshim që është ndriçimi i menjëhershëm i tastierës që ndizet dhe fiket automatikisht për të kursyer energji.

tastierë artizanale logi

Le të shkojmë në pjesë, të fillojmë me hartimin e Artizanatit

Nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të përgëzojmë kompaninë për dizajnin e jashtëm dhe të brendshëm të kësaj tastiere. Po, është disi e rëndë kur e mbajmë në dorë, por kjo tastierë duhet të mbështetet në tryezë gjithmonë kështu që ky nuk është problem, është më tepër një avantazh. Kur duam ta çojmë tastierën në zyrë ose kudo tjetër është kur do ta vërejmë vërtet peshën e tij (960gr), por kjo tastierë nuk është krijuar për tu veshur meqenëse është mjaft i madh dhe siç them diçka e rëndë.

Çelësat kanë një tingull karakteristik që nuk është i bezdisshëm, por i veçantë, dhe mund të themi se dizajni i tij është arritur shumë mirë për t'iu përshtatur mënyrës së shtypjes. është shumë komode të kalosh orë të tëra duke punuar pa pushuar. Në konfigurimin e çelësave, ne gjejmë shenja të tilla të shënuara për përdorime të ndryshme në një PC ose Mac, prandaj gjejmë çelësa cmd / Alt ose alt / ctrl për të ndarë përdorimet në varësi të pajisjeve në të cilat e përdorim.

Ngjyra është e zezë dhe gri, ka logon "logi" në pjesën e baterisë dhe pjesa e poshtme shton rripa gome të përsosur në mënyrë që tastiera të mos lëvizë në çdo kohë në tryezë. Dizajni me të vërtetë na duket spektakolar, është një punë shumë e mirë për dizajnin në një tastierë të plotë.

tastierë artizanale logi

Specifikimet kryesore

Ajo që është me të vërtetë e habitshme në lidhje me këtë tastierë është pajtueshmëria e veçorive e ofruar me Windows dhe macOSKjo pasi Logitech ka bërë një punë të shkëlqyeshme me këtë tastierë dhe mundësitë që ofron janë shumë të plota për të dy sistemet. Në rastin tonë, ne gjithashtu po e përdorim atë në macOS dhe me të vërtetë është një perlë.

Tastiera vjen me marrësin e vet USB 2,4 GB që lejon lidhjen e deri në 6 pajisjeve të ndryshme në të njëjtën kohë. Porta e karikimit të pasmë dhe porta e vetme është USB C, Logitech shton një kabëll USB C në USB A për të qenë në gjendje të karikojë baterinë e kësaj tastiere që ka një kapacitet prej 1500 mAh dhe që për përdorim intensiv mund të jetë disi e shkurtër, mjaft por mund të jetë pika e vetme për të përmirësuar tastierën. Kur bateria mbaron, në ekranin e kompjuterit shfaqet një ikonë që tregon se bateria po mbaron dhe treguesi LED në të djathtën e sipërme të tastierës ndryshon në të kuqe për të treguar se duhet ta karikojmë tastierën.

tastierë artizanale logi

Butoni i rrotave të tastierës

Me numrin zgjedhës që kemi në pjesën e sipërme të majtë të tastierës mund të kryejmë funksione të shumta dhe mund të themi se është pika e fortë e këtij Artizanatit Logitech. Në këtë pikë na duhet vetëm të duartrokasim për pajtueshmërinë që ofron me funksione të ndryshme, të shkojmë nga skeda në tab, të rrisim vëllimin e kompjuterit, të bëjmë të njëjtën gjë me shkëlqimin, të lëvizim në dritare ose të konfigurojmë midis shumë funksioneve nga vetë aplikacioni Logitech Options për përdorimet tona.

Opsionet e konfigurimit janë me të vërtetë të pafundme dhe ne mund të kalojmë një kohë të mirë duke rregulluar opsionet që mund të bëjmë me këtë buton të rrotave zgjedhëse që ndodhet në cep të tastierës. Më e mira është kaloni pak duke konfiguruar opsionet nga aplikacioni Logitech Options për ta lënë atë sipas dëshirës sonë, por unë tashmë thashë që ju mund të keni një kohë të mirë për të rregulluar opsionet pasi që ka shumë mundësi që ju ofron.

zanat logitech

Ndriçues i zgjuar

Në këtë pikë kemi dashur të ndalemi dhe të shpjegojmë se çfarë bën tastiera për të kursyer baterinë është të çaktivizoni tastierën automatikisht kur nuk e prekim ose nuk i kemi duart. Po, sapo të kalojmë ose të sjellim dorën mbi Artizanatin, ai automatikisht aktivizon ndriçimin e tij.

Drita e pasme mund të ndizet ose çaktivizohet nga aplikacioni i tastierës. Logjikisht, nëse gjithmonë shkruajmë me dritë, mund ta çaktivizojmë direkt këtë mundësi dhe të kursejmë baterinë e tastierës. Ky ndriçim i pasmë është diçka që Apple dhe markat e tjera duhet të "kopjojnë" për tastierat desktop pasi që është shumë i dobishëm në ambiente me dritë të ulët.

softveri logitech

Funksionet e ndërrimit të lehtë

Një tjetër nga funksionet që duhet të përmendim është Easy-Switch. Ky është një funksion që e gjejmë në konfigurimin e Opsioneve Logitech dhe që në thelb na lejon ndrysho tastierën e pajisjes me një prekje të thjeshtë të një çelësi.

Mund të përdorim tre tastet (1,2,3) që shfaqen në pjesën e sipërme të djathtë të tastierës për të zgjedhur pajisjen me të cilën duam të përdorim tastierën. Një shembull i thjeshtë është ai i shkruani ose punoni në Mac dhe kaloni në iPad me një shtypje të thjeshtë. Tastiera do të lidhet nga njëra në tjetrën brenda pak kohe dhe pa pasur nevojë të prekni asgjë, thjesht me shtypjen e një tasti.

Aplikacioni Logitech Options është plotësisht falas dhe mund ta shkarkojmë direkt nga interneti të ndërmarrjes. Veryshtë shumë e rëndësishme të përdorni dhe prekni këtë mjet për të mësuar se si funksionon dhe mbi të gjitha për të konfiguruar tastierën në mënyrën se si punojmë. Me të vërtetë është shumë e thjeshtë për tu konfiguruar por me shumë funksione që na lejojnë të rregullojmë tastierën në përdorimin tonë.

softveri logitech

Mendimi i redaktorit

Në përgjithësi, kjo tastierë mund të jetë shumë interesante për të gjitha llojet e njerëzve që punojnë me orë të tëra me një tastierë ose për ata që duan të kenë një përvojë më të mirë me funksionet e ofruara nga një tastierë për PC ose Mac. Ky Artizanat Logitech shton një plus shtesë ndaj çdo lloji tjetër të tastierës me të cilën kemi punuar më parë dhe për shkak të marrëdhënies së tij të shkëlqyeshme midis cilësisë dhe çmimit nuk mund të bëj asgjë, por ta këshilloj për të gjithë ata që duan të shijojnë tastierë me karakteristika të pafund, dizajn të bukur, funksionalitet dhe dritë të pasme.

Në Amazon e gjejmë këtë tastierë menjë çmim prej pak më shumë se 131 euro, një çmim i zbritur duke marrë parasysh që Zakonisht tastiera Logitech kushton rreth 190/200 euro. Possibleshtë e mundur që në kohën që lexoni këtë botim çmimi të ndryshojë dhe ne nuk mund t'i kontrollojmë këto rritje dhe ulje të çmimeve. Në çdo rast, është një tastierë shumë e rekomanduar për shumicën e përdoruesve që kanë menduar hidhni një hap tjetër në produktivitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.