Ky është çmimi i Porsche Mission E, vetura e tij elektrike sportive

Zbulohet çmimi Porsche Mission E

Përveç Tesla-s, tashmë ka nga ata që bëjnë bast për motorët elektrikë në modelet e tyre të ardhshme. Aktualisht ka tashmë makina kompakte që janë të gjitha bestseller si ato Nissan Leaf dhe prej të cilave tashmë është paraqitur zyrtarisht një version i ri. Edhe ashtu, ka marka të tjera "premium" që kishin komentuar tashmë qëllimet e tyre për të adresuar këtë segment të motorit. Dhe një prej tyre ishte gjermani Porsche me Misionin e saj E, një makinë sportive që dëshiron t'u qëndrojë përballë disa modeleve nga kompania e Elon Musk.

Disa detaje teknike rreth këtij prototipi ishin tashmë të njohura. Sidoqoftë, ishte akoma e nevojshme të zbulohej se cili do të ishte çmimi i tij dhe kur mund ta aksesonim atë. Sidoqoftë, CEO i Porsche, Oliver Blume, ka dhënë të dhënat përfundimtare. Po kështu, mund t'ju themi se shuma përfundimtare do të jetë e ngjashme me atë të versionit aktual të Porsche Panamera dhe do të jetë në dispozicion nga 2019.

Brendësia e Misionit Porsche E

Sipas Oliver Blume, në një intervistë për revistën Revista e makinave, modeli që më në fund do të dalë në shitje në 2019, nuk do të jetë larg nga ajo që mund të shihet aktualisht në prototip. Por, duke i dhënë rëndësi së pari asaj që do të duhet të paguajmë, nëse udhëhiqemi nga çmimi i Panamera në hyrje në Spanjë, shuma për të paguar për këtë Porsche Mission E do të ishte pak më shumë se 100.000 euro. Megjithëse jini të kujdesshëm, siç komenton vetë CEO në intervistë, do të ketë edhe versione më të pajisura dhe më të fuqishme. Dhe sigurisht, çmimet e tyre do të jenë gjithashtu më të larta.

Nga ana tjetër, ky Porsche Mision E dëshiron të ofrojë një autonomia ndërmjet 400-500 km me një karikim të vetëm të baterisë dhe do të ketë një shpejtësi maksimale prej 250 km / orë. Përveç kësaj, si një makinë e mirë sportive, shifrat nuk mashtrojnë: nga 0 në 100 km / orë në vetëm 3,5 sekonda.

Së fundi, ky Porsche Mission E do të jetë i përshtatshëm për 4 persona (2 + 2) dhe motori i tij do të jepte rreth 600 kf. Për më tepër, për ata që po pyesin, sipas kompanisë, falë karikimit të shpejtë që do të ofrojë, përdoruesi do të mund të udhëtojë rreth 300 km me vetëm 15 minuta karikim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.