Këto janë risitë kryesore që do të gjejmë në Android Wear 2.0

Android Wear 2.0

Vetëm dje Google njoftoi zyrtarisht mbërritjen në treg të Android Wear 2.0, versioni i dytë i sistemit të tij operativ, posaçërisht një zhvillues për pajisjet që vishen, midis të cilave, pa dyshim, dallohen orët inteligjente. Në këtë artikull ne tashmë ju tregojmë listën e plotë të orëve inteligjente që do të marrin azhurnimin e softverit të njoftuar dje nga gjiganti i kërkimit.

Sipas David Singleton, nënkryetar i Android Wear, ky nuk është vetëm ndonjë azhurnim, por më i madhi që është bërë deri më tani. Për të gjitha këto kemi vendosur t'ju tregojmë në këtë artikull kryesoren lajme që do t’i gjejmë në Android Wear 2.0.

Asistent i Google

Google Assistan

Pritja ka qenë e gjatë, por më në fund Asistenti i zgjuar i Google ka arritur dore. Thjesht duke prekur një nga butonat në orë ose duke përdorur komandën zanore "OK Google" Asistenti do të jetë gati të na sigurojë informacionin që ne kërkojmë.

Njohja e motit sot ose çfarë do të jetë nesër, rishikimi i listës së detyrave ose rezervimi në një restorant janë disa nga opsionet që do të na ofrojë asistenti inteligjent i gjigantit të kërkimit.

Nuk është asgjë e re që ne nuk e dinim, por me Android Wear 2.0 Asistent i Google Na ka arritur në kyç, për të na nxjerrë nga shumë telashe dhe mbi të gjitha për ta bërë jetën pak më të lehtë. Për momentin mbani në mend se është i disponueshëm vetëm në anglisht dhe gjermanisht, megjithëse Google tashmë ka konfirmuar që me azhurnimet e ardhshme do të fillojë të jetë i disponueshëm në më shumë gjuhë. Shpresojmë që mes tyre të jetë Spanjisht dhe se do të jetë më shpejt sesa më vonë.

Personalizimi dhe thjeshtimi

Një nga gjërat që pothuajse të gjithë ne që jemi përdorues të një ore inteligjente me Android Wear më së shumti na ka munguar informacioni i vogël që nganjëherë mund ta shohim direkt në ekran. Google gjithashtu mendoi pak informacion që mund të shohim dhe me Android Wear 2.0 kjo do të ndryshojë shumë.

Dhe është që tani e tutje ne mund ta rregullojmë fytyrën e orës në mënyrë që të tregojë më shumë informacion që zgjedhim. Përveç kësaj, do të jetë gjithashtu e mundur të konfiguroni panele të ndryshme, me një sasi të madhe informacioni, përmes të cilave mund të lëvizni thjesht duke rrëshqitur gishtin tuaj majtas ose djathtas. Për shembull, ju mund të krijoni panele informacioni në varësi të vendit ku jeni dhe nuk keni nevojë të keni të njëjtat të dhëna në dorë nëse jeni në zyrë sikurse të jeni në palestër.

Më në fund duhet të ju tregojmë në këtë pjesë se hapat ndërmjet aplikacioneve dhe funksioneve janë thjeshtuar shumë, kështu që do të jetë shumë më e lehtë dhe më e shpejtë sesa para hyrjes në panele të caktuara.

Mundësi të reja në përdorimin e aplikacioneve

Android Wear 2.0

Me ardhjen e Android Wear 2.0, jo vetëm që sistemi operativ është përmirësuar, por shumë aplikacione kanë lëshuar përmirësime dhe funksionalitete të reja, të cilat natyrisht prekin të gjithë ne që jemi përdorues.

P.sh. Fit Google, i instaluar në mënyrë orale në shumicën e orëve inteligjente, tani ju lejon të matni distancën, kaloritë e djegura ose rrahjet e zemrës, si dhe nëse jeni duke ecur, vrapuar apo duke ecur me biçikletë, diçka që për shumë mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme.

Facebook Messenger, Glide, Google Messenger, Hangouts, Telegram dhe WhatsApp gjithashtu janë përmirësuar dhe është se vetëm duke prekur njoftimin e një mesazhi mund të përgjigjeni, duke diktuar mesazhin tuaj ose duke diktuar përgjigjen tuaj.

Gjithashtu tani mund të shkarkojmë aplikacione direkt nga Google Play që është i integruar në vetë pajisjen dhe eleminoni nga menuja të gjitha ato që nuk i përdorim.

Njoftime

Me ardhjen zyrtare të Android Wear 2.0, njoftimet kanë ndryshuar shumë. Në vend të kartave të bardha që shfaqeshin në fund të ekranit, të cilat pothuajse askujt nuk i pëlqyen, tani do të shohim njoftimet në një mënyrë më të thjeshtë dhe mbi të gjitha të dobishme.

Në varësi të aplikacionit nga i cili marrim njoftimin, do ta shohim atë në një ngjyrë ose në një tjetër. Për më tepër, ato do të shfaqen vetëm kur të afroni dore në sy dhe nëse dëshironi të shihni të gjitha njoftimet së bashku nuk ka asnjë problem pasi do të jetë e mjaftueshme që ju të rrëshqisni ekranin kryesor për t'i parë ato.

Android Pay

Google

Së fundmi dhe për të mbyllur këtë listë të pikave kryesore që mund të shohim dhe shijojmë në Android Wear 2.0, nuk mund ta harronim atë ardhja e Android Pay në kukullat tona. Sistemi i pagesave i Google më në fund ka arritur në orët tona inteligjente dhe tani do të jetë e mundur të paguani duke përdorur orën tonë inteligjente, për sa kohë që pajisja jonë mobile ka NFC.

Për momentin, ky sistem pagese ka filluar të fitojë ndjekës dhe pritet që tani që ka zbritur në Android Wear, numri i përdoruesve që paguajnë duke përdorur pajisjet e tyre të veshshme do të vazhdojë të rritet me një ritëm të mirë. Sigurisht, ne shpresojmë që të jetë i thjeshtë, i rehatshëm dhe i shpejtë për t'u përdorur, pasi që këto tre gjëra do të jenë çelësi për të ardhmen tuaj.

Tjetra ne ju tregojmë, për të pastruar çdo dyshim, lista e plotë e orëve inteligjente se ata do të marrin azhurnimin e Android Wear 2.0 në datat që akoma duhet të specifikohen nga prodhues të ndryshëm;

 • ASUS ZenWatch 2
 • ASUS ZenWatch 3
 • Casio Smart Watch Outdoor
 • Casio PRO TREK i zgjuar
 • Fosile Q Themelues
 • Fosile Q Marshall
 • Fosile Q Enden
 • Huawei Watch
 • LG Watch R
 • LG Watch Urbane
 • LG Watch Urbane Edicioni i 2-të LTE
 • Akses Michael kors
 • Moto 360 Gjeneral 2
 • Moto 360 për Gratë
 • Moto 360 Sport
 • Run i bilancit të ri
 • Misioni Nixon
 • Polare M600
 • TAG Heuer u lidh

Kujtojmë që LG Watch Style dhe LG Watch Sport të prezantuar së fundmi kanë të instaluar Android Wear 2.0 vendas, dhe tani na mbetet vetëm të presim për ardhjen e versionit të ri të sistemit operativ të Google në pajisjet tona për të provuar risitë e tij dhe të reja funksionalitete, dhe filloni të nxirrni përfundime prej saj.

Çfarë mendoni për tiparet e reja që Google ka prezantuar në Android Wear 2.0?. Na tregoni mendimin tuaj në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent. Na tregoni gjithashtu se çfarë funksionaliteti ose veçorish të reja do të kishit dashur të ofronte gjigandi i kërkimit me versionin e ri të Android Wear.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Ndoshta punimet e brendshme me versionin e ri janë qumësht, por në lidhje me njoftimet ... një mut ..
  Edhe nëse shikoni orën, për sa kohë që nuk e prekni atë "lart", është e pamundur të dini nëse keni ndonjë njoftim. E tyre është që të qëndrojë atje, në mënyrë që ta shohim lehtë.
  Dhe nëse është një whatsapp ... harrojeni atë "në një pyetje" ne mund t'i përgjigjemi. Ideja e kujt ishte që të vinte më të rejat e marra në krye të bisedës?
  Lëreni poshtë, në kuptimin e tij logjik. Dhe nëse doni të lexoni menjëherë më lart, nuk do të keni nevojë të çmendeni duke shpenzuar shumë përveç konverit.
  Dhe përgjigjja ndaj tij ... nuk është aspak e lehtë. Para se të "lagjeni" ekranin dhe përgjigjeni. Tani duhet të shikoni brenda konverzit që ikona të shtypë për të qenë në gjendje të përgjigjeni.
  Dhe përveç kësaj, para se të diktonit dhe pas pak ... mesazhi u dërgua vetë. Tani ju gjithashtu duhet të keni dorën tuaj të lirë dhe të prisni që ikona e vogël të shfaqet për të prekur dhe dërguar mesazhin.

  Kjo është çmenduri.

  Para ... Edhe gjatë ngasjes, mund t'i përgjigjeshit një WhatsApp pa rrezik. Tani do të ishte një marrëzi e vërtetë të provohej.

  Le të shohim nëse ata azhurnojnë versionin sepse pas azhurnimit, më mungon versioni im i vjetër

  të fala