Lojërat e Facebook: Platforma e re e lojrave streaming

Folës të mençur të Facebook korrik 2018

Që nga fillimi i vitit, Facebook ka punuar për një zgjidhje për t'i dalë ballë Twitch. Duket se puna e rrjetit social tashmë po paguan, sepse ata sapo kanë prezantuar platformën e tyre të transmetimit të lojës. Bëhet fjalë për Facebook Gaming, me të cilën ata shpresojnë të pushtojnë tregun. Me të, ata presin që përdoruesit të ngarkojnë videot e tyre drejtpërdrejt.

Lojërat e Facebook premtojnë të jenë një hapësirë ​​ku të gjitha llojet e përmbajtjeve bashkohen. Nga transmetimet e drejtpërdrejta, videot e bazuara në lojë, konkurset, konferencat dhe prezantimet e lojërave video. Kështu që rrjeti social ka plane më pak ambicioze.

Në këto javë të kaluara ata tashmë kanë kontaktuar krijuesit e përmbajtjes në lidhje me lojërat video. E gjithë kjo në kërkim të mundësisë për të mbyllur marrëveshjet ekskluzive të ritransmetimit. Lojërat e Facebook gjithashtu vijnë me një program i quajtur Niveli Lart për transmetuesit e lojërave që po fillojnë. Ai kërkon t'i ndihmojë ata të arrijnë ndjekës dhe të fitojnë para.

Facebook

Ideja është që përdoruesit të jenë në gjendje të konsultohen me lajmet për lojërat ose zhanret e tyre të preferuar drejtpërdrejt në këtë platformë. Kështu, ata gjithmonë do të ishin të vetëdijshëm për atë që po ndodh në këtë sektor. Përveç kësaj, rekomandimet e personalizuara të rrjetit social kërkojnë që platformat e tjera të nxjerrin në pah përmbajtjen.

Me Facebook Gaming ata kërkojnë të qëndrojnë deri në Twitch, i cili është dominuesi i qartë i tregut. Edhe pse realiteti është se ata kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë. Sepse në rastin e Twitch ka 15 milion përdorues aktivë dhe dy milion transmetues.

Pra, platforma e re e rrjetit social ende nuk është rritur shumë. Ata gjithashtu do të duhet të tejkalojnë shifrat e YouTube Gaming. Kështu që mbetet të shihet nëse ky projekt i ri është i suksesshëm dhe Facebook Gaming përfundon duke bindur përdoruesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.