TicWatch Pro 3 Ultra LTE nga Mobvoi, analizë e thelluar

Orët inteligjente janë bërë një aksesor gjithnjë e më i zakonshëm, megjithë fillimet e tyre të vështira për shkak të kufizimeve të karakteristikave të tyre teknike, shtimet e fundit të markave prestigjioze kanë arritur t'i bëjnë orët inteligjente një opsion real dhe çdo herë më të zakonshëm për shumicën e përdoruesve.

Ne analizojmë në thellësi Mobvoi TicWatch Pro 3 Ultra LTE, një orë inteligjente shumë e kompletuar me të gjitha veçoritë që mund të priten prej saj. Zbuloni me ne këtë shtesë të fundit në treg nga Mobvoi.

Dizajni: Pamje tradicionale dhe cilësi Mobvoi

Firma me origjinë aziatike ka disa vite që prodhon këtë lloj pajisjeje dhe fama që ka arritur nuk ka qenë rastësisht. Në përgjithësi, ajo bast për rezistencën, qëndrueshmërinë dhe montimin e mirë në pajisjet e saj të veshjes, në mënyrë që të bindë klientin se ata kanë bërë një blerje të mirë për sa i përket vlerës për para, Ky TicWatch Pro 3 Ultra LTE nuk duket të jetë përjashtim. Jemi përballë një pajisjeje me një numërues të rrumbullakët, të kurorëzuar nga një kronografi dhe dy butona fiks në kornizën e djathtë të orës. Është një pajisje që për çmimin e saj tashmë na bën të parashikojmë të jetë cilësore.

Pjesa e pasme është për portën e karikimit magnetizuar duke përdorur kunjat tradicionale, sensorë të dedikuar të orës dhe përshtatës të rripave. Nuk humbasim rastin të përmendim se kombinimi i materialeve synohet të arrihet a Certifikata e mbrojtjes nga goditja, uji dhe moti i shkallës ushtarake 810G, kështu që nuk duhet të kemi asnjë problem me përdorimin e përditshëm, kjo është një orë padyshim rezistente.

 • dimensionet: 47 x 48 x 12,3 mm
 • pesha: 41 gram
 • Materialet: plastike dhe metali
 • Certifikatat: IP68 dhe MIL-STD-810G

Është befasuese për lehtësinë e saj, pasi ora është bërë pothuajse tërësisht prej plastike mat, e cila do të sigurojë rezistencë pavarësisht se, siç kemi thënë, Ka një kornizë të sipërme në formën e një kronografi i cili është prej metali. Rripi i përfshirë me pajisjen ka lëkurë kafe nga jashtë dhe një lloj veshje silikoni nga brenda, një kombinim i këndshëm që na pëlqeu shumë për shkathtësinë e tij. Për shkak të madhësisë dhe mekanizmit të përshtatësve të rripit, ne do të jemi në gjendje të përfshijmë çdo lloj rripi universal sipas dëshirës sonë.

Karakteristikat teknike

Duhet të theksohet se kjo është një orë që ka versionin më të fundit të wear OS, Sistemi Operativ që Google ofron për pajisjet e veshura dhe për të cilat gjithnjë e më shumë marka po vënë baste për të unifikuar mundësitë që u ofrojnë përdoruesve dhe mbi të gjitha për të krijuar një katalog të mirë aplikacionesh që i japin kuptim një pajisjeje me këto karakteristika. Por në brendësi të saj ka shumë surpriza të tjera.

Për të filluar, zgjidhni procesorin Snapdragon Wear 4100+ nga Qualcomm, bast për orët inteligjente nga prodhuesi më i njohur i procesorëve, me performancë të dëshmuar dhe që mund të shihet në kryerjen e detyrave të vetë orës, e cila na ka ofruar shpejtësi dhe rrjedhshmëri në pjesë të barabarta.

Së fundi, do të kemi 1 GB RAM, teknikisht e mjaftueshme për performancën dhe kërkesat e një pajisjeje me këto karakteristika, dhe po, vetëm 8 GB memorie ruajtëse. e brendshme si për aplikacione ashtu edhe për detyra të tjera që ne lejohemi të ruajmë muzikë jashtë linje nga disa aplikacione të transmetimit, orë shikuese ose çdo lloj përmbajtjeje tjetër. Sidoqoftë, mos harroni se të paktën 3,6 GB nga 8 GB memorie të brendshme janë tashmë të zëna në mënyrë origjinale.

në nivelin e funksionimit do të kemi jo vetëm një altoparlant për riprodhimin e përmbajtjes dhe njoftimeve, por edhe një mikrofon, Dhe vërtet, siç keni mundur ta imagjinoni, do të mund të bëni dhe të merrni telefonata direkt nga ora, ka kuptim të veçantë nëse kemi parasysh që në nivelin e lidhjes kemi karakteristikat e nevojshme teknike për të.

Ky version i analizuar ka lidhje me valë 4G/LTE, megjithëse për momentin është i pajtueshëm vetëm me eSIM eSIM Vodafone OneNumber dhe Orange, kështu që meqenëse kemi O2, nuk kemi mundur të verifikojmë shtrirjen dhe ekzekutimin e lidhjes së tij 4G. Po, ne kemi verifikuar funksionimin e saktë të alternativave të tjera të lidhjes me valë, d.m.th. WiFi 802.11b/g/n, monedhë NFC që do të na shërbejë për konfigurim dhe sigurisht për pagesa, si dhe Bluetooth 5.0. Nëse nuk dëshironi ose nuk jeni të interesuar për teknologjinë 4G në këtë lloj pajisjeje, me një çmim pak më të ulët mund të blini një version që ju përjashton nga ky funksionalitet.

Të gjithë sensorët, të gjitha veçoritë

Ky Ticwatch Pro 3 Ultra ka sensorët e nevojshëm dhe prezantojmë në orët më të fundit në gamën më të fundit në mënyrë që të kemi një monitorim korrekt të shëndetit tonë, stërvitjes tonë dhe natyrisht të përditshme. Në të gjitha kemi kryer një sërë kontrollesh përmes trajnimit, duke përdorur si pikë referimi orën e njohur Apple Watch, pa dallime të dukshme.

Kjo është lista e sensorëve që kemi:

 • Sensori i rrahjeve të zemrës PPG
 • Sensori i ngopjes me oksigjen të gjakut SpO2
 • Xhiroskopi
 • Barometër
 • busull
 • GPS

Autonomi e mirë dhe dy ekrane

Edhe pse mund të mos duket kështu për shkak të dizajnit të tij, realiteti është se ky Ticwatch Pro 3 Ultra ka dy ekrane, një AMOLED krejt i ri 1,4 inç me një rezolucion prej 454 × 454 piksele për 326 piksele për inç, dhe një mbivendosje FSTN Always One që na tregon informacionin në të zezë përmes një LCD me matricë pasive, si makina llogaritëse apo orët e vjetra. Kur aktivizojmë "modalitetin thelbësor" të orës, ky ekran aktivizohet, ose automatikisht kur ka mbetur 5% bateri.

 • Bateri 577 mAh
 • Karikues pin i magnetizuar (nuk përfshihet përshtatës i energjisë) nëpërmjet USB
 • Aplikacioni Mobvoi është i pajtueshëm me Android dhe iOS, duke u integruar me GoogleFit dhe Health.

Kjo dëmton pak këndet e shikimit të ekranit AMOLED, por është një funksion interesant kur bëjmë ditë të gjata larg shtëpisë, për shembull në stërvitje malore.

Mendimi i redaktorit

Shkathtësia e madhe e wear OS na lejon jo vetëm të kemi një numër të pafund aplikacionesh dhe konfigurimesh për monitorimin e shëndetit dhe sportit, si SaludTic ose Google Fit ose Tic Health, por ne gjithashtu mund të aksesojmë dhe konfigurojmë secilin prej këtyre aplikacioneve në mënyrë që të ofrojë na informacionin në një mënyrë që është vërtet e dobishme për ne. Natyrisht kemi monitorimin e gjumit, rrugën e ndjekur, një katalog të panumërt ushtrimesh të paracaktuara dhe funksionet e tjera në nivelin e njoftimeve, ndërveprimit dhe informacionit që mund të pritet nga një orë inteligjente me këto karakteristika.

Konflikti vjen në çmim, ku këtë version me LTE e gjejmë për 365€ (299 € për versionin pa LTE) që rivalizon drejtpërdrejt në katalogun ekonomik me alternativat nga Huawei, Samsung dhe madje edhe Apple. Megjithëse ofron rezistencë dhe shkathtësi më të madhe, ai e vendos përdoruesin në një udhëkryq pasi nuk dallohet dukshëm në çmim.

TicWatch Pro 3 Ultra LTE, analizë e thelluar
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
359
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • sensore
  Redaktori: 95%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Rezistencë e madhe
 • Shkathtësia dhe shumë sensorë
 • Një dizajn tërheqës dhe një pajisje e shkëlqyer me ekranin e tij të dyfishtë

Contras

 • Nuk bie në sy në çmim
 • Unë do të kisha bast për shasinë metalike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.