Apple lëshon versionin përfundimtar të macOS Sierra

makos-sierra-830x446

Siç u njoftua në fjalën e fundit, në të cilën Apple prezantoi modelet e reja të iPhone, gjeneratën e dytë të Apple Watch dhe AirPods të diskutueshëm, tani mund të shkarkojmë falas versionin e fundit të sistemit operativ Mac të quajtur macOS Sierra. Apple vazhdon të përdorë nomenklaturën e Malet e Parkut Kombëtar Yosemite për të përmendur versionet më të fundit të sistemeve të tyre operative desktop (Yosemite ishte i pari i ndjekur nga El Capitan). Një nga karakteristikat e reja kryesore dhe shumë të parashikuara që na sjell macOS Sierra, përveç ndryshimit të emrit të OS X ose macOS, është ardhja e Siri në Mac.

Por nuk është funksioni i vetëm i ri që përdoruesit e Mac do të jenë në gjendje të shijojnë, pasi Apple ka zbatuar edhe clipboardin universal, një funksion që na lejon të kopjojmë tekste, imazhe ose video nga Mac për të qenë në gjendje t'i konsultojmë ata në iPhone tonë , iPad ose iPod touch me iOS 10 dhe anasjelltas. Një tjetër nga funksionet e reja që vjen për t'i bërë ato më të lehta për t'u përdorur me Mac është mundësia e të qenit në gjendje zhbllokoni kompjuterin tonë direkt nga Apple WatchThjesht duhet ta sjellim në Mac-in tonë dhe ekrani i kyçjes ku do të na kërkohet fjalëkalimi do të zhduket.

Një funksion që i është dashur shumë kohë për të mbërritur dhe që ka detyruar shumë përdorues të përdorin aplikacione të palëve të treta si Helium, ishte mundësia e të qenit në gjendje vendosni video nga faqet e internetit në një dritare lundruese, të jetë në gjendje të ndryshojë përmasat e madhësisë dhe ta vendosë atë në pjesën e ekranit që na intereson më shumë pa shqetësuar. Funksioni i njohjes së fytyrës në aplikacionin Photos na lejon gjithashtu të njohim objektet në një mënyrë të tillë që të jemi në gjendje të kërkojmë sipas fytyrave (më parë ju duhet t'i emëroni ato) dhe nga objektet në bibliotekën tonë Mac Photos.

Për të shkarkuar këtë version të fundit të sistemit operativ Mac, duhet vetëm hapni Mac App Store dhe shkoni te aplikacionet falas, ku gjëja më e sigurt është që macOS Sierra është tashmë në dispozicion për të shkarkuar, dhe unë them më e sigurta sepse shumë miliona përdorues kanë filluar ta shkarkojnë që kur Apple e lëshoi ​​atë mezi tre orë më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alberto dijo

    Unë jam një nga ata që po e shkarkojnë tani. Ne do të shohim se si shfaqet

bool (e vërtetë)