Momentet e rënies së Bitcoin, koha e investimit?

Pas të gjitha ngritjeve dhe ngritjeve që kanë shoqëruar jetën e kriptovalutave gjatë gjithë historisë së saj, investitorët tuaj të rregullt do të jenë bërë më shumë sesa të mësuar me këto situata disi kaotike në të cilat vlerësimi i monedhave elektronike ndryshon brenda natës.

Por është gjithashtu e vërtetë që, për shumë të tjerë, kjo tendencë vazhdon të jetë një lloj arsye pse të mos fillojë tregtoni Bitcoin me një ndërmjetës në internet ose nën ndonjë metodë tjetër.

Dhe është se kur ato ndodhin pika të këtij lloji në vlerësimin e BTC dhe kriptovalutat e tjera, shumë nuk pushojnë ta shohin këtë si një arsye më shumë për të mos investuar në to. Por duhet vetëm një rishikim i vogël i kësaj rënie të fundit - si dhe disa nga ato të mëparshmet - për t'i vendosur këto lloje të ngjarjeve në kontekst. Gjithashtu për të parë që, mbase, ato jo vetëm që mund të jenë diçka e zakonshme dhe pse askush nuk duhet të tërhiqet, por edhe një kohë e mirë për të investuar.

Tjetra, ne do të rishikojmë këtë rast duke pasur parasysh, po, se nuk ka kurrë një kohë të shkëlqyeshme për të investuar në kriptovaluta, por vetëm një mënyrë për ta bërë atë: me kujdes, shumë studime dhe gjithmonë duke marrë parasysh rreziqet e shumta.

Rënia më e fundit

Që nga fillimi i rikuperimi i çmimit të BTC përsëri në maj 2019 Nuk u pa një vlerë aq e ulët siç tregonte monedha e Satoshi Nakamoto këto javët e fundit. Siç raportohet nga faqja e lajmeve financiare Bloomberg, niveli prej 6.500 dollarë për njësi që Bitcoin tregoi më 16 dhjetor ishte linja e saj e re e mbështetjes dhe madje disa ekspertë pohuan se çmimi mund të bjerë në 4.000 dollarë.

Sipas ekspertëve të cituar nga versioni online i këtij mediumi, humbjet në vlerësimin e kriptomonedhës kryesore mund të ishin shkaktuar nga sulm nga autoritetet kineze ndaj çdo lloj mashtrimi në lidhje me kriptovalutat, për praninë e vazhdueshme të vjedhjeve dhe hacks të kriptovalutave dhe mungesën e besimit që këta faktorë provokojnë tek investitorët e mëdhenj. E megjithatë, përkundër gjithë kësaj, është gjithashtu e mundur të mendohet se kjo nuk do të jetë vjeshta e fundit. Sepse, ndoshta, do të ketë një rimëkëmbje. Siç ka ndodhur më shumë herë.

Shembuj të kaluar

Kuotimi i çmimit Bitcoin deri në Dhjetor 2019

Vlerësimi historik i Bitcoin - Dhe në dorën e tij ajo e pjesës tjetër të kriptovalutave - është një varg malor majash dhe luginash që nuk tregon asgjë se çfarë është e zakonshme në këtë lloj pasurie. E para nga këto defekte mund të gjendet në ditët e para të Bitcoin, kur ky emër ende nuk do të thoshte kaq shumë, në verën e vitit 2011. Në atë kohë, BTC u vlerësua me më shumë se 20 dollarë për njësi pasi kushtoi më pak sesa një dollar disa muaj më parë. Sidoqoftë, para fundit të vitit, kriptovaluta ishte përsëri në dy dollarë.

Përsëri, vera vijuese përsëri shënoi fillimin e një kulmi. Nga gjashtë dollarë në qershor 2012, Bitcoin arriti afër 1.000 në nëntor 2013 ... derisa ra në mes të 2015 për të kaluar afër 200 dollarë.

Por më e mira ishte ende për të ardhur. Në fillim të vitit 2017, një njësi e BTC kushtoi afër $ 1.000. Në fund të po këtij viti, çmimi i tij ishte afër 20.000. Koha e çmendurisë në BTC filloi. Një vit më vonë ra nën 3.000. Gjysmë viti më vonë ishte afër 12.000. Më 16 dhjetor isha përsëri në një luginë. Në luginën e 6.500.

Perspektiva

Parë siç shihet, asnjë luginë ose majë në historinë e Bitcoin nuk ka qenë e pakthyeshme. çmimet ulen dhe rriten papritur dhe askush, ose pothuajse askush, nuk mund ta parashikojë atë. Pra, a mund të thuhet se kjo luginë e re është një kohë e keqe për të investuar? Epo, e vërteta është se jo. Pse mund të jetë, sepse askush nuk e di nëse do të vazhdojë të bjerë pafundësisht.

Apo ndoshta, kush e di, tani jemi në pikën më të ulët në luginë. Dhe gjithçka që ka mbetur tani e tutje është një promovim i ri. Do ta shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.