Nëse shkruani shumë në Mac, iPad ose iPhone, Uliksi mund t'ju interesojë

Uliksi për Mac

Kur flasim për aplikacione për të shkruar në Mac ose iPad nuk mund të ndalemi së shikuari aplikacioni i mirënjohur Ulysses. Ky një aplikacion që ka një trajektore spektakolare midis këtij lloji aplikacionesh për të kaluar orë para ekipit tonë duke optimizuar maksimalisht produktivitetin.

Uliksi ka një dizajn gjithnjë e më të punuar dhe minimalist në maksimum, i cili na lejon të përqendrohemi në atë që ka vërtet rëndësi kur qëndrojmë përpara ekipit: të shkruarit. Në atë kohë, dizajni ose aspektet e tjera dytësore nuk kanë rëndësi, e rëndësishme është që ju të mund të shkruani të përqendruar dhe pa shpërqendrime.

Ky aplikacion fitoi çmimin Apple Design në 2016 dhe është emëruar një nga aplikacionet më të mira në App Store në 2013 dhe 2015. Trajektorja e këtij aplikacioni është një nga ato që sugjeron se funksionon dhe ka një provë versioni për ata gazetarë , blogerë dhe studentë që kanë nevojë të shkruajnë për orë të tëra para Mac dhe Sinkronizoni atë menjëherë me iPad ose edhe iPhone.

Ulysses

Uliksi, shumë karakteristika me gjysmën e çmimit 

Tani për një kohë të kufizuar ky aplikacion është në shitje për përdoruesit e Apple dhe nëse jeni njëri prej tyre ju këshilloj të hidhni një vështrim pasi është një aplikacion i shkëlqyeshëm për të shkruar me orë të tëra. Këtu ju lëmë me disa nga veçoritë që ka ky aplikacion për Mac, por duhet të jeni të qartë se sapo ta provoni nuk do të dëshironi më të përdorni aplikacione të tjera.

 • Përqendrimi dhe produktiviteti
  • Ndërfaqe e pastër pa shpërqendrime.
  • Redaktuesi i tekstit me funksionet e shënjimit.
  • Modaliteti i shkrimit të makinës.
  • Modaliteti minimal.
  • Objektivat e shkrimit (karaktere, fjalë, faqe, etj.).
  • Statistikat e hollësishme të tekstit.
  • E pajtueshme me Split View.
  • Navigimi i plotë i tastierës
  • Plotësisht i arritshëm përmes VoiceOver.
 • Shkrimi dhe redaktimi
  • Shënim i thjeshtë për të krijuar tituj, lista, komente, citate, pjesë të rëndësishme dhe shumë më tepër.
  • Futja e thjeshtë e lidhjeve, shënimeve dhe shënimeve në fund të faqes.
  • Futja e imazheve thjesht duke tërhequr skedarin.
  • Fjalë kyçe, shënime dhe imazhe të bashkangjitura.
  • Kopjoni dhe ngjisni zgjuar.
  • Gjeni dhe zëvendësoni funksionin.
  • Kontroll i drejtshkrimit dhe gramatikës, korrigjim automatik dhe fjalor.
 • Arkivimi dhe organizimi
  • Një bibliotekë e vetme për të gjitha tekstet tuaja.
  • Grupet, filtrat, të preferuarat, faqeshënuesit.
  • Bashkimi, ndarja dhe bashkimi i fletëve.
  • Importimi i skedarëve DOCX, Markdown dhe tekst.
  • Redaktimi i skedarëve të tekstit nga dosjet e jashtme.
  • Rezervime automatike dhe të planifikuara.
 • Eksporto dhe Publiko
  • Eksportoni në PDF, DOCX, RTF, TXT, Markdown, HTML dhe ePub.
  • Publikim në WordPress dhe Medium.
 • OS X dhe iOS
  • Në dispozicion për Mac, iPad dhe iPhone.
  • Sinkronizimi i plotë përmes iCloud.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.