Google Assistant tani identifikon këngët si Shazam

Shazam ishte një sistem identifikimi muzikor plotësisht pionierMos më pyet si e bën tani apo si e bëri më parë, por vetëm disa sekonda të një kënge janë të mjaftueshme për ta identifikuar atë dhe për të na ofruar të gjithë informacionin e nevojshëm, në mënyrë që ta dëgjojmë atë kur dhe ku të duam. . Realiteti është se ishte një tipar mjaft interesant në kohën e tij dhe që shumë prej nesh vazhdojnë ta përdorin edhe sot.

Këto lloj aftësish kanë shumë kuptim në asistentët virtualë si Siri. Tani "Asistenti i Google" ka konfirmuar se do të jetë në gjendje të identifikojë këngët shpejt thjesht duke i dëgjuar ato. Një hap tjetër nga Google për të përmirësuar ndjeshëm asistentin e tij që është i pranishëm në gjithnjë e më shumë celularë në të gjithë globin.

Deri tani ishte një tipar ekskluziv i Google Pixel 2 dhe Pixel 2 XL, por tani ajo është bërë e pranishme në të gjitha ato pajisje që mbështesin asistentin virtual të Google. Tani e tutje do të na lejojë të identifikojmë çdo këngë që po luan dhe mikrofoni është në gjendje të identifikojë, për këtë do të duhet të pyesim vetëm ndihmësin Cila këngë po luan? dhe do të na sigurojë informacionin e nevojshëm, për këtë ne do të marrim një lloj kartele informacioni me emrin e këngës, lidhje me YouTube dhe artistin.

Tani vjen lajmi i keq, tani për tani ky funksionalitet është i kufizuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ne nuk e dimë se sa kohë do të duhet për t'u zgjeruar në pjesën tjetër të territoreve ku Google dhe Android punon në përgjithësi, ne imagjinojmë vendosjen e këtij funksionaliteti i ri do të jetë homogjen dhe gradual, prandaj mos e humbni shpresën (lehtë ta humbni duke marrë parasysh politikën e azhurnimit të Android) dhe jepini disa ditë, së shpejti do të jeni në gjendje të identifikoni të gjithë muzikën që dëshironi përmes Google Assistant dhe telefonit tuaj Android… a do të jetë fundi i Shazam? Ne do t'ju informojmë përmes Twitter kur funksioni është aktiv, ndërsa mund të vizitoni AndroidSIS.com për të mësuar më shumë rreth kësaj teme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->