Sinkronizoni njoftimet iOS ose Android me Windows 10

Windows 10 dhe Imazhi Android

Një nga avantazhet më të mëdha për ardhjen në treg të Dritaret 10, versioni i ri i sistemit operativ popullor të Microsoft, ishte premiera e Cortana, një asistent virtual që është i aftë për shumë gjëra, ndër të cilat shumë përdorues theksojnë mundësia për të sinkronizuar njoftimet midis pajisjeve me Windows 10 dhe sistemeve të tjera operative siç janë Android ose iOS.

Sot dhe përmes këtij artikulli ne do t'ju tregojmë se si të sinkronizoni njoftimet midis pajisjeve me Windows 10 në radhë të parë, por gjithashtu të sinkronizoni njoftimet e pajisjeve me Android ose iOS me kompjuterin tonë me Windows 10. Me dorë tashmë ju lejojmë e dini se do të jetë diçka, e thjeshtë dhe shumë e dobishme në ditën tuaj në ditë.

Si të sinkronizoni njoftimet midis pajisjeve Windows 10

Një tjetër mundësi që mund të paraqitet është nevoja për të sinkronizoni njoftimet që mund të marrim midis disa pajisjeve me Windows 10. Shpjeguar në një mënyrë më të thjeshtë, është që të keni mundësi të lexoni ndonjë mesazh në pajisje të ndryshme me sistemin operativ Microsoft, për shembull kompjuterin që kemi në shtëpi ose atë që përdorim në punën tonë të përditshme.

Kjo karakteristikë është relativisht e re dhe është ajo ka ardhur dorë për dore me azhurnimin më të fundit, Creators Update, kështu që për ta përdorur atë duhet ta keni të instaluar në kompjuterin tuaj. Përndryshe nuk do të jemi në gjendje, të paktën në një mënyrë zyrtare dhe mbi të gjitha të thjeshtë, të sinkronizojmë njoftimet midis pajisjeve me Windows 10.

Çelësi për gjithçka edhe një herë është Cortana, ndihmësi virtual i Microsoft i cili do të jetë përgjegjës për menaxhimin e njoftimeve tona në pajisjet e ndryshme Windows 10 që kemi. Për të qenë në gjendje të sinkronizoni njoftimet midis pajisjeve me Windows 10 duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm;

 • Hyni në menunë Start të Windows 10 dhe zgjidhni Cortana. Tani përmes rrotës në formë ingranazhi të vendosur në këndin e poshtëm të majtë ju përdorni cilësimet e asistentit virtual.
 • Tani shikoni për një seksion të quajtur "Dërgoni njoftime dhe informacione midis pajisjeve" dhe kliko në butonin "Redakto cilësimet e sinkronizimit"

Imazhi i cilësimeve të Cortana

 • Ne do të gjejmë dy mundësi, të cilat duhet të konfirmoni se të dyja janë të aktivizuara. Në rast se nuk janë, aktivizojini

Nëse i keni ndjekur hapat siç duhet dhe i keni lënë të aktivizuara opsionet që kemi diskutuar, duhet të merrni tashmë të gjitha njoftimet në të gjithë kompjuterët tuaj ku keni aktive llogarinë tuaj Microsoft.

Si të sinkronizoni njoftimet nga një pajisje Android në Windows 10

Me mbërritjen e azhurnimit të Windows 10 të pagëzuar nga kompania që drejton Satya Nadella si Përditësimi i Përvjetorit, erdhi mundësia e përdorimit të njoftime të pasura ose çfarë është e njëjta, e mundësisë së leximit të njoftimeve të pajisjes sonë të lëvizshme në kompjuterin Windows 10, pavarësisht nëse smartphone-i ynë ka Windows 10 Mobile apo jo.

Për të lexuar njoftimet që vijnë në pajisjen tuaj me sistemin operativ Android në kompjuterin tuaj Windows 10, duhet të kryeni hapat e mëposhtëm;

 1. Cortana është përgjegjëse për sinkronizimin e njoftimeve, kështu që duhet të kemi të instaluar asistentin virtual në pajisjen tonë mobile. Aktualisht është në dispozicion vetëm në anglisht, por meqenëse ideja jonë nuk është të ndërveprojmë me asistentin, do të na japë pak të njëjtën gjë. Sigurisht, për ta instaluar atë nuk do të jemi në gjendje t'i drejtohemi Google Play, kështu që duhet ta shkarkojmë për shembull nga sa vijon LINK.
 2. Pasi të instalohet, identifikohuni me llogarinë Microsoft që përdorni edhe në kompjuterin tuaj. Në këtë mënyrë asistenti virtual do të shoqërojë smartphone-in tuaj me llogarinë tuaj dhe do të jetë në gjendje të vazhdojë me sinkronizimin.
 3. Tani brenda Cortana, hyrni Cilësimet dhe më pas seksionin e Njoftimet e sinkronizimit. Ju duhet të keni të aktivizuar si parazgjedhje njoftimin për telefonatat e humbura, baterinë e ulët dhe mesazhet SMS. Klikoni në sinkronizimin e njoftimeve të aplikacionit dhe në atë moment Cortana do të ketë qasje në të gjitha njoftimet.

Imazhi i sinkronizimit të njoftimit të Cortana

Nëse i keni ndjekur saktë hapat që kemi treguar, duhet të jeni në gjendje të merrni njoftime nga pajisja juaj me sistemin operativ Android në kompjuterin tuaj Windows 10 dhe madje t'u përgjigjeni atyre në një mënyrë të thjeshtë dhe të rehatshme.

Si të sinkronizoni njoftimet nga një pajisje iOS me Windows 10

Ashtu si me pajisjet Android, Isshtë gjithashtu e mundur të sinkronizoni njoftimet iOS me kompjuterin tonë Windows 10. Për ta bërë këtë, thjesht instaloni Cortana, edhe pse për fat të keq nuk është aq e thjeshtë sa deri pak kohë më parë, e cila ishte në dispozicion në App Store për shkarkim. Në disa vende, asistenti virtual i Microsoft është akoma i disponueshëm në dyqanin zyrtar të aplikacioneve Apple, por në të tjerët nuk është më i disponueshëm.

Cortana Image

Pasi të instalohet Cortana, me një metodë ose me një tjetër, ne duhet të aktivizojmë njoftimet për aplikacionin në fjalë, nga vetë menuja e aplikacionit. Para së gjithash duhet të shkojmë te Settings, pastaj tek seksioni Notifications dhe të shikojmë në listën që tregohet Cortana. Tani ju duhet vetëm aktivizoni njoftimet dhe hyni në shërbimin me llogarinë tuaj Microsoft, i cili duhet të jetë i njëjti që përdorni në kompjuterin tuaj me të cilin dëshironi të sinkronizoni njoftimet.

Në vendet ku është në dispozicion, mund të shkarkoni Cortana nga lidhja e mëposhtme;

Aplikacioni nuk u gjet në dyqan. 🙁

Windows 10 është pa dyshim sistemi më i mirë operativ i Microsoft-it, duke tejkaluar edhe Windows-in më të njohur 7. Sidoqoftë, Redmond ka akoma shumë punë për të bërë kur bëhet fjalë për sinkronizimin e njoftimeve. Dhe është se përkundër faktit që tashmë është e mundur të marrësh njoftime nga pajisja jonë mobile, me Windows 10 Mobile, Android ose iOS, sidomos në këto dy sisteme operative të fundit ka mungesë thjeshtësie dhe pak dinamizim të tërë procesit .

A keni arritur të sinkronizoni njoftimet e smartphone-it tuaj me kompjuterin tuaj Windows 10?. Na tregoni për përvojën tuaj në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm. Ju gjithashtu mund të na bëni ndonjë pyetje që mund të keni në lidhje me procesin e sinkronizimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.