Skype Translator tani mbështet 9 gjuhë

skype-translator

Skype Translator është një tipar i ri që na lejon të përfshihemi në biseda me njerëz që flasin gjuhë të tjera. Për shembull, nëse duhet të bëj një telefonatë me një klient në Kinë dhe ai nuk di anglisht për të komunikuar me mua falë Skype Translator ne do të jemi në gjendje të krijojmë një bisedë pa ndonjë problem. Microsoft sapo ka azhurnuar listën e gjuhëve që janë mbështetur tashmë nga kjo veçori e re që CEO i Microsoft njoftoi në një konferencë të organizuar nga Recode dy vjet më parë. Shërbimi është një lloj i inteligjencës artificiale që përfshin trajnimin e rrjeteve nervore artificiale në sasi të mëdha të të dhënave në mënyrë që të bëjnë konkluzione në lidhje me të dhënat e reja. Se si funksionon ky funksion është disi kompleks për tu shpjeguar, por ajo që ka vërtet rëndësi është se funksionon shumë mirë vërtet.

Ky program eliminon etiketat tipike si "um", "ah" duke përkthyer tekstin pothuajse në të njëjtën kohë kur ne ose bashkëbiseduesi ynë po flasim. Ndërsa minutat kalojnë, rrjeti nervor po mëson për mënyrën e të folurit të secilit përdorues dhe përkthimi bëhet pothuajse menjëherë. Duke qenë një proces që kërkon ndërveprim njerëzor, kurba e të mësuarit mund të jetë e ndryshme me disa përdorues. Pas shumë kërkesash, Microsoft më në fund ka shtuar rusishten në Skype Translator, e cila shton 8 të mëparshmet: anglisht, spanjisht, kinezisht, gjermanisht, portugez, frëngjisht, italisht dhe arabisht.

Pavarësisht mbërritjes së platformave të tjera që lejojnë thirrje falas dhe thirrje video midis përdoruesve, Skype është duke ditur se si të përshtatet me ndryshimet e reja të tregut duke ofruar një mundësi që aktualisht ofrohet vetëm nga kompania. Por Skype Translator jo vetëm që përkthen bisedat në kohë reale, por gjithashtu na lejon të fillojmë biseda me njerëz që flasin gjuhë të tjera, falë shërbimit automatik të përkthimit të Skype, i cili mbështet më shumë se 50 gjuhë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)