Philips Evnia 27M2C5500W – Analizë e thelluar

Evnia 27 Philips

Një nga elementët më thelbësorë kur krijoni një përvojë të plotë të lojrave është padyshim monitori, do të thosha se ai është i dyti pas një kompjuteri të mirë që ju lejon të përfitoni sa më shumë nga versionet më të fundit. Në Evnia, seksioni i monitorëve të lojrave Philips, ata e dinë shumë mirë këtë.

Ne kemi testuar në thellësi Evnia 27M2C5500W të re për t'ju treguar se cila ka qenë përvoja jonë me këtë monitor kryesor të lojrave në treg. Zbuloni me ne veçoritë dhe aftësitë e kësaj pajisjeje të re që mund ta çojnë përvojën tuaj të lojërave në një nivel shumë më të lartë.

Materialet dhe dizajni

Çfarë mund të themi për Philips në këtë drejtim, dhe kjo është se ata gjithmonë arrijnë të kufizohen me agresivitetin e çdo pajisjeje lojrash që respekton veten, pa rënë në ashpërsinë e ngjyrave apo këndeve të pakuptimta. Një produkt që, duke e bërë shumë të qartë audiencën të përqendruar, nuk e karakterizon në një mënyrë që nuk mund të përshtatet askund tjetër. Ky Evnia 27M2C5500W është i bukur, i ndërtuar mirë dhe ka një linjë shumë të bukur dizajni.

Evnia 27 Philips

 • dimensionet:
  • Me mbështetje: 606 x 527 x 230 milimetra
  • Pa mbështetje: 606 x 370 x 108 milimetra
 • pesha:
  • Me mbështetje: 6,25 kilogramë
  • Pa mbështetje: 5 kilogramë

Ajo që bie më shumë në sy është baza, një dizajn futuristik, këmbët e të cilit janë bërë nga 35% plastikë e ricikluar, pa hequr dorë nga një cilësi shumë e lartë e perceptuar. Monitori është gri i errët dhe është bërë nga plastika pothuajse në të gjitha pjesët e tij. Kjo bazë që kemi përmendur ka një shirit kabllor, diçka që vlerësohet shumë, dhe është gjithashtu e rregullueshme në lartësi, pak më shumë mund të kërkohet në këtë kuptim.

 • Rregullimi i lartësisë: Deri në 130 milimetra
 • Pjerrësia: -5º / 20º
 • Piedestal: +- 30º
 • mbështetje VESA: Po

Është pjesa e poshtme ku ka hapësirë ​​për lidhje, për të cilën do të flasim më vonë në seksionin përkatës. Monitori është pak i lakuar, siç mund ta shihni, për të garantuar zhytje maksimale dhe ka levë klasike në anën e pasme/djathtas. për të lundruar nëpër opsionet e ndryshme të menysë.

Karakteristikat e përgjithshme teknike

Ne kemi një panel VA 27 inç, e nisëm fuqishëm. Ndërsa është e vërtetë që shumica e përdoruesve e shohin panelin IPS si alternativën e vetme për të pasur kënde më të mira shikimi, realiteti është se ky panel VA është krijuar për t'u parë nga përpara, si një produkt lojrash që është. Megjithatë, Philips garanton 178º e ​​shikimit të përsosur, diçka që ne mund ta konfirmojmë bazuar në testet tona.

Ajo ka një sistem të Ndriçimi LED i bardhë i pronarit Philips, i cili përpiqet të mbajë larg zonat ku ndriçimi nuk është i nevojshëm. Rregullimi i kontrastit është mjaft i mirë, por nuk duhet të harrojmë se kemi të bëjmë me të një shkëlqim maksimal prej 400 cd/m3, një standard tregu që është larg nga HDR10, por kjo është e mjaftueshme për shumicën e të vdekshmëve, që ndoshta do të ishte pika e vetme negative e saj.

Evnia 27 Philips

Pavarësisht kësaj, ne kemi një shtresë mjaft të mirë të ekranit (SAG25%), një raport tipik kontrasti të pranueshëm (3000:1) dhe një gamë të mirë ngjyrash që na çon deri në 16,7M, domethënë, Jemi përballë një paneli 8-bitësh, kështu që edhe sikur të kishim ndriçim të mjaftueshëm nuk do të arrinim HDR10. Megjithatë, para se të nxirrni armët, më duhet të them se kjo ka të bëjë më shumë me vonesën e Hz dhe hyrjes sesa me HDR-në në fjalë.

Të mos harrojmë se kemi përputhshmëri sRGB në rregullimin e ekranit, Kjo do të thotë, ne gjithashtu do të mund ta përdorim atë për të redaktuar video dhe fotografi pa probleme.

Me pak fjalë, dendësia totale është 109 piksele për inç, domethënë, ne kemi një rezolucion Quad HD që do të kënaqë më të hollë.

Kjo e bën atë një monitor lojrash

Tani ne hidhemi drejtpërdrejt në gjithçka që e rrethon atë si lojëra, dhe kemi një rezolucion maksimal për portë HDMI prej 2560×1440 në 144 Hz, e cila mund të zgjerohet përmes DisplayPort deri në 240 Hz, asgjë më shumë dhe asgjë më pak. Koha e vonesës është shumë e ulët, duke arritur deri në 0,5 ms në varësi të cilësimeve të zgjedhura, dhe ka certifikim DisplayHDR 400 për të kontrastuar dhe përmirësuar lojërat tona.

Evnia 27 Philips

Përveç sa më sipër, ne kemi përputhshmëri me protokollin AMD FreeSync Premium Pro, Cilësimet e heqjes së dridhjes dhe dritës blu që reduktojnë lodhjen e syve për t'ju lejuar të shijoni lojëra më të gjata, cilësimet SmartImage HDR për cilësimet e sistemit DisplayHDR 400 të përmendura më sipër.

Nuk do ju mungojë asgjë, por jo në nivelin e produktivitetit falë zonës së imazhit dhe modalitetit MultiView.

Conectividad

Po flasim për kabllot, ku do të gjejmë një dalje audio Jack 3,5 mm, një shpërndarës USB 3.2, një portë USB-B në rrjedhën e sipërme dhe katër porte UBS-A në rrjedhën e poshtme. Gjithashtu kemi dy porte HDMI 2.0 dhe dy porte të tjera DisplayPort 2.4, Ju mungon diçka?

Evnia 27 Philips

Një mjet për kënaqësi dhe produktivitet, i cili ne mund ta përdorim atë si një HUB lidhjeje USB për pajisjet periferike, në të njëjtën kohë që ne gëzojmë një mori lidhjesh përmes pajisjeve të tilla si kompjuteri juaj i lojrave dhe konsola juaj e lojërave.

Përdorni përvojën

Ne po shikojmë atë që është klasifikuar si një nga monitorët më të mirë (cilësi-çmim) në treg, dhe kjo shkon përtej rezolucionit, lidhjes dhe vonesës së ulët të tij. Përvoja e përdoruesit gjithashtu vlen, dhe Philips për mendimin tim ka disa nga cilësimet më të mira të panelit që mund të dëshironi për lojëra dhe gjithashtu për produktivitetin, duke krijuar një pajisje të gjithanshme për shkak të dizajnit të saj, por edhe rregullimeve të saj, duke ju lejuar të kaloni nga loja në punë pa e vënë re ndryshimin ose pa gjetur ndonjë lloj dëmtimi në çfarëdo opsioni që keni.

Fakti këtu është se as çmimi nuk është kufi, tE kam të qartë se 405 euro nuk e bën atë një produkt të lirë, por nuk është as i shtrenjtë. nëse krahasojmë karakteristikat me produkte të tjera në treg nga marka të ndryshme. Një hyrje e mirë në gamën e sipërme të këtij lloji të produkteve që mund të blini Amazona çmimi më i mirë.

Kjo ka qenë analiza jonë modeste, tani ju takon juve të vendosni nëse është apo jo një produkt që ia vlen vërtet.

Evnia 27M2C5500W
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
405
 • 80%

 • Evnia 27M2C5500W
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Panel
  Redaktori: 85%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • Montimi dhe konfigurimi
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Cilësia e figurës
 • Conectividad

Contras

 • Pesha
 • Pa HDR10
 • Paneli 8 bit

 


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.