Portali, altoparlanti i kamerës në Facebook, tani i disponueshëm në Spanjë

Portali në Facebook +

Portal +

Shumë janë përdoruesit që sot kanë një lloj altoparlanti inteligjent në shtëpinë e tyre, qoftë nga Google, Amazon apo Apple, tre kompanitë e mëdha të teknologjisë që Facebook u bashkua vitin e kaluar. Në këtë mënyrë GAFA (Google, Amazon, Facebook dhe Apple) torta aktualisht është e ndarë.

I fundit që arriti ishte Facebook. Ai e bëri atë vitin e kaluar me fillimin e Portalit+, dhe e bëri atë në mes të krizës për shkak të skandaleve të privatësisë që po rrethonin kompaninë, skandale të sigurisë që, megjithëse janë zvogëluar, janë ende kryefjala e shumë lajmeve.

Portali Facebook Mini

Mini portal

Portali ishte dhe vazhdon të jetë angazhimi i Facebook për të hyni në shtëpi por në një mënyrë tjetër. Ndryshe nga shumica e altoparlantëve të mençur, ky model integron një kamerë të përparme me të cilën ne mund të bëjmë thirrje dhe thirrje video, kështu që duke pasur një mikrofon gjithmonë aktiv, privatësia jonë mund të cenohet.

Portal - Çaktivizo kamerën dhe mikrofonin

Në përpjekje për të shmangur dyshimet nga përdoruesit, kompania shtoi një buton fizik që lejonte çaktivizimin e mikrofonit dhe kamerës rrëshqitje e një kapaku para lentes. Kur ka qenë praktikisht një vit i lansimit, nuk janë publikuar shifra të shitjeve, por kompania ka hedhur në treg këtë produkt në disa vende ku ndodhet Spanja.

Lëshimi i Portalit në Spanjë vjen nga dora e pajisjeve të reja, kështu që nuk mund të flasim për një pajisje të vetme por duhet të flasim për familjen Portal. Familja e Portalit Facebook përbëhet nga 4 modele:

  • Portali +
  • Portal
  • Mini portal
  • TV Portal
Portal Mini portal Portal + TV Portal
Ekran 10 " 8" 15.6 " HDMI
aparat fotografik 13 mpx - 114º 13 mpx 114º 12 mpx 140º 12.5 mpx 120º
mikrofon 4 mikrofona 4 mikrofona 4 mikrofona 8 mikrofona
çmim 169 euro 149 euro 299 euro 169 euro

Thirrjet video përmes WhatsApp dhe Messenger, Alexa dhe kornizës së fotografive

Portali i Facebook

Portal

Një nga atraksionet kryesore të këtij produkti të famshëm të Portalit Facebook është mundësia e bëni thirrje dhe thirrje video përmes kamerës së pajisjes, një aparat fotografik që përdor një sistem lëvizjeje për t'u përqëndruar dhe lëvizur nëse lëvizim nëpër dhomë ndërsa bëjmë thirrjen video.

Disa vjet më parë, ishte e zakonshme të shihet se sa përdorues blenë korniza fotografike dixhitale për të shfaqur imazhet tuaja të preferuara sikur të ishte një pikturë. Duke qenë një shoqërore, imazhet janë një pjesë shumë e rëndësishme. Falë funksionit Superframe, ne mund të zgjedhim se cilat imazhe duam të shfaqen në pajisjen tonë në çdo kohë.

Edhe pse Facebook po punonte për asistentin e tij disa vjet më parë, ai vendosi të hiqte dorë pa e shpjeguar pse. Një pajisje e tillë është e pakuptimtë dhe e padobishme pa një ndihmës. Alexa e Amazon është zgjedhur. Opsioni tjetër ishte Google, diçka që logjikisht ata as nuk e konsideruan si një opsion.

Portali TV me realitet të shtuar

Realiteti i shtuar është gjithashtu i disponueshëm në Portal, megjithëse për momentin është i kufizuar në shtoni lëkurat dhe aksesorët për njerëzit që shfaqen në thirrjet video për t'u përpjekur t'i bëjnë ato më të këndshme (që synojnë audiencën më të vogël).

Ata janë gjithashtu folës, edhe pse me kaq shumë funksione duket se ato nuk e ofrojnë këtë funksion. Për momentin ato janë në përputhje me Spotify, Pandora dhe iHeratRadio. Me kalimin e kohës, mbështetja për më shumë shërbime do të shtohet. Përveç kësaj, ato na lejojnë të dërgojmë muzikë nga pajisja jonë përmes Bluetooth ose WiFi në këtë pajisje.

Nuk ka mbështetje në YouTube, një hendikep i shkëlqyeshëm pasi kufizon aksesin në një larmi të gjerë përmbajtjesh dhe kjo do ta bënte atë një pajisje ideale për kuzhinë, për shembull. Arsyeja për të mos përfshirë mbështetjen për këtë platformë është për faktin se Facebook ka YouTube-in e vet me Facebook TV, një platformë video e dënuar të zhduket që kur u përurua për shkak të mungesës së suksesit që ka pasur si në mesin e përdoruesve ashtu edhe të krijuesve të përmbajtjes.

TV Portal, Portal që lidhet me TV

Portali TV i Facebook

TV Portal

Disa vjet më parë, ishte e zakonshme të gjesh televizione në treg me një kamerë të përparme që na lejonte të bënim thirrje video përmes televizionit tonë, një ide që nuk përfundoi me përdoruesit, kështu që prodhuesit vendosën të ndalojnë zbatimin e tij.

Edhe një herë, duket se Facebook po ndjek një rrugë të ndryshme dhe me Portali TV dëshiron të kthehet në kamera në televizione. Duke marrë parasysh që rrjeti social përdoret, gjithnjë e më shumë, nga njerëz të moshuar, nuk është për t'u habitur që ndoshta ky produkt mund të ketë ndonjë sukses.

TV Portal lidhet me televizionin përmes portës HDMI, duke u bërë kështu një kornizë gjigande fotografike dhe kjo nga ana tjetër na lejon të bëjmë thirrje video në një mënyrë të madhe (për shkak të madhësisë së pajisjes ku është e lidhur).

Privatësia është e para

Lidhje interneti haker

Problemet që kanë rrethuar kompaninë në vitet e fundit kanë qenë konstante, prandaj impenjimi që kompania po vë në këtë treg është i mrekullueshëm, një angazhim logjik që prej është një treg gjithnjë e më i gjerë me pritje të gjera për rritje në vitet e ardhshme.

Në muajt e fundit, Mark Zuckerberg ka insistuar të deklarojë atë privatësia është e paraKjo nuk do të parandalojë që kompania të mbledhë pjesë të vogla audio, jo video, në mënyrë që të përmirësojë cilësinë e shërbimit, siç njihet në kushtet që lidhen me privatësinë e pajisjes.

Sa kushton Portali Facebook

Çmimi më i lirë i modelit për këtë gamë të re të altoparlantëve të ekranit inteligjent është 149 euro për modelin mini. Modeli i menjëhershëm superior arrin 199 euro, ndërsa Portal + arrin 299 euro. TV Portal shkon deri në 169 euro.

Ku ta blini Portalin Facebook

Nuk do të mbetet vetëm herën tjetër 15 tetor kur të dy Portali dhe Mini Portal janë në dispozicion. Modeli që u prezantua vitin e kaluar, Portal + tani është në dispozicion për dërgesë. Portali TV do të fillojë të arrijë përdoruesit që e rezervojnë atë më 5 nëntor. Për momentin mundemi vetëm blini ato direkt përmes faqes në internet të Facebook. Me sa duket me kohë, ato do të jenë gjithashtu të disponueshme në Amazon.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.