Si të rregulloni një gabim kritik të Windows 10

rregulloni gabimin kritik të Windows në menunë startuese dhe cortana

Deri më sot nuk ka asnjë sistem operativ që është 100% i sigurt, dhe ka shumë të ngjarë që ne kurrë nuk do ta shohim atë. Të gjithë sistemet operative kanë që kur është lëshuar versioni i tyre përfundimtar një lloj cenueshmërie gjë që i bën ata të ndjeshëm ndaj sulmeve të palëve të treta, si dhe problemeve të stabilitetit.

Por përveç kësaj, ato gjithashtu tregojnë një seri gabimesh në funksionim, gabime që jo gjithmonë vuajnë të gjithë përdoruesit, por shfaqen vetëm kur bëhet një modifikim i regjistrit të Windows kur instaloni një aplikacion ose kur ndryshoni ndonjë parametër konfigurimi. Rregulloni gabimet kritike në Windows 10 është një detyrë më e thjeshtë nga sa duket.

La ekran blu i dritareve gjithmonë ka qenë një nga gabimet kritike më të njohura të të gjitha versioneve të Windows, përveç versionit më të fundit aktualisht të disponueshëm në treg. Windows 10, në të cilin Microsoft ka punuar shumë për ta zgjidhur atë dhe kështu të parandalojë përdoruesit që vuanin nga ky problem të humbnin gjithçka që po bënin, qoftë një dokument, redaktimi i një fotografie, një rezervim përmes internetit ...

Fatkeqësisht, dhe përkundër faktit se ekrani i famshëm blu ka ndaluar së shfaquri në Windows 10, shumë kohë pas kohe gjejmë një Gabim kritik i Windows 10, një gabim që na detyron të rinisim kompjuterin nëse ose nëse duam të vazhdojmë të përdorim kompjuterin tonë. Ky gabim kritik mund të bëjë që ne të humbasim punën që po bënim, prandaj duhet të gjejmë një zgjidhje sa më shpejt të jetë e mundur, një zgjidhje që ne ofrojmë në këtë artikull.

Metodat për të rregulluar gabimin kritik të Windows 10

Zgjidhja e një gabimi të këtij lloji zakonisht kërkon në shumicën e rasteve riinstalimin e sistemit operativ nga e para, pasi që varësisht nga mënyra se si ky gabim ka ndikuar në sistem, rikuperimi mund të jetë i pamundur. Por, para se të shkoni në mënyrën më të thjeshtë, në këtë artikull do t'ju ofrojmë Metodat për të rregulluar gabimin kritik të Windows 10, metodat me të cilat mund të shmangni nevojën për të formatuar hard diskun tuaj dhe për të riinstaluar Windows 10 nga e para.

Formatimi i hard drive-it tonë për të zgjidhur është mënyra më e shpejtë për të zgjidhur këtë gabim, por kjo do të thotë që ne duhet ta bëjmë këtë bëni një kopje të të gjithë përmbajtjes nga kompjuteri ynë, nëse nuk duam të humbasim asnjë skedar nga kompjuteri ynë, kështu që do ta lëmë atë si opsionin e fundit për të zgjidhur këtë problem operativ Windows 10.

Krijoni një llogari të re të përdoruesit

Krijoni llogari administratori Windows 10

Çdo llogari e re e përdoruesit që krijojmë në Windows, ka një konfigurim plotësisht të pavarur nga pjesa tjetër e përdoruesve që përdorin të njëjtin kompjuter. Në fakt, është sikur të ishte një kompjuter krejtësisht i ndryshëm, pasi është krijuar si një kopje e Windows në mënyrë që të mund të përdoret nga një person tjetër pa pasur ndonjë marrëdhënie me pronarin e tij.

Nëse keni krijuar ndonjëherë një përdorues të ri në ndonjë version të Windows, me siguri koha që duhet për ta bërë atë ka tërhequr vëmendjen tuaj, një kohë që duket e tepërt nëse me të vërtetë nuk e njohim procesin, një proces që unë kam komentuar në paragrafi dhe që kërkon siç është logjike e një hapësire më të madhe magazinimi por që do të zgjidhë, pothuajse me siguri, gabimi kritik që po na tregon Windows 10.

Pasi të kemi krijuar përdoruesin e ri, ne vetëm duhet të kopjoni të gjithë informacionin e përdoruesit të mëparshëm në atë që sapo krijuam dhe hiqeni plotësisht atë nga disku ynë i ngurtë.

Fshini aplikacionin e fundit që kemi instaluar

Çinstaloni aplikacionet në Windows 10

Gabimet kritike në Windows 10 zakonisht fillojnë të shfaqen pasi të keni bërë disa modifikime në regjistrin e Windows, manualisht ose përmes një aplikacioni që kemi instaluar, kështu që lëvizja e parë që duhet të bëjmë është të fshini aplikacionin e fundit që kemi instaluar, duke u lutur që regjistri i kopjes sonë të Windows 10 kthehet në gjendjen e tij "origjinale".

Çinstalo Dropbox

Dropbox

Megjithëse mund të duket absurde, në fakt është, disa përdorues kanë deklaruar se aplikacioni Dropbox që na lejon të sinkronizojmë skedarët që kemi ruajtur në re me kompjuterin tonë në çdo kohë e kanë zgjidhur këtë problem. Nëse është kështu dhe nuk mund të jetoni pa Dropbox, së pari, dhe pasi të keni hequr dorë nga aplikacioni, duhet të azhurnoni Windows në versionin më të fundit të disponueshëm dhe më pas të instaloni përsëri aplikacionin Dropbox për të sinkronizuar skedarët nga cloud me kompjuterin tuaj. Kjo çështje e Dropbox preku veçanërisht një version të Windows 10, kështu që ka më shumë gjasa që të jetë shkaku i problemeve që kompjuteri juaj është paraqitur.

Instaloni patch KB3093266

Zgjidhja zyrtare e Microsoft për të zgjidhur gabimin kritik në të cilin menuja Start dhe Cortana nuk funksionuan erdhi në formën e një patch, numri i të cilit është KB3093266, një copë toke që ne mund ta shkarkojmë direkt nga faqja e internetit e Microsoft. Kjo copë toke, e përfshirë tashmë në versionet më aktuale të Windows 10, rregullon jo vetëm këtë gabim kritik, por edhe shumë prej atyre që janë shfaqur që nga ajo kohë.

Përmes komandës së shpejtë

Rregulloni gabimin kritik Windows 10

Në shumë raste, për të zgjidhur një problem me Windows, ne jemi të detyruar të përdorim komandën e shpejtë, ku kemi mundësi të përdorim mjete që nuk përfshihen në Windows 10. Gabimi kritik i Windows mund të zgjidhet duke përdorur mjetin sfc, një mjet që është përgjegjës për kryerjen e një analize të sistemit të skedarëve, gjetjen dhe zgjidhjen e problemit. Sigurisht, duhet shumë kohë, kështu që ideali është të kryeni këtë detyrë kur nuk kemi nevojë të përdorim kompjuterin për disa orë.

Për të përdorur këtë mjet, duhet të shkojmë te komanda e shpejtë përmes kutisë së kërkimit Cortana dhe të shtypim CMD si administrator dhe më pas të shtypim Enter. Atëherë shkruajme pa citate: "Sfc / skanoj".

Formatoni kompjuterin

Nëse asnjë nga metodat që kam përmendur në këtë artikull, nuk ka qenë në gjendje t'ju ndihmojë, siç e përmenda në fillim të këtij artikulli, zgjidhja e vetme që na ka mbetur është të formatoni hard diskun tuaj dhe kryeni një instalim të pastër të Windows 10.

Megjithëse është e vërtetë që Windows 10 na lejon të rikthejmë sistemin pa pasur nevojë ta formatojmë, nuk është e sigurt që ky gabim mund të zgjidhet, pasi që nëse metodat që kemi shpjeguar nuk e kanë zgjidhur atë, është se është thellë brenda kompjuteri dhe një rivendosje nuk do ta rregullojë atë.

Përveç kësaj, ky proces është gjithashtu përgjegjës për eliminimin e çdo skedari që kemi ruajtur në të, dhe koha për ta bërë atë është e njëjtë sikur të formatohet dhe të fillojë nga e para. Kompjuteri juaj do t'ju falënderojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.