Analiza e kthimeve të rrufesë: Final Fantasy XIII

Rrufeja Kthon Final Fantasy XIII

Me këtë kapitull të tretë saga mbaron vetëtimë en PlayStation 3 y Xbox 360, në një brez të gjatë që ka dëshmuar shndërrimet e një prej ekskluziviteteve më të njohura në industri. Dhe pikërisht kjo Kthimi i Lightning: Final Fantasy XIII në të njëjtën kohë shërben si si një kapje trilogjike dhe si fillimi i asaj që mund të jetë e ardhmja e re final Fantasy.

Sistemi luftarak, hartat më të gjera, një numër më i madh i misioneve dhe detyrave dytësore janë pasuritë kryesore të programit, megjithëse jastëk në dorë, ndjenjat e mungesës së ambicies dhe puna e përpiktë që karakterizoi këtë sagë në të kaluarën janë më shumë se një lojë që mund të thuhet se kalon pa u vërejtur.

Në këtë Kthimi i Rrufesë janë bërë shumë ndryshime. E para prej tyre është qartë e dukshme që nga momenti i parë, sepse për këtë rast do të kemi vetëm vetëtimë si një heroinë e vetmuar për të përfunduar aventurën. Këtu nuk do të duhet të menaxhojmë karaktere ose t'i përgatisim për luftime, edhe pse në disa beteja specifike do të marrim ndihmë nga një aleat i kontrolluar nga CPU. Një tjetër element i rëndësishëm i futur është harku kohor në të cilin duhet të përfundojmë lojën: kemi Ditë 13 të shpëtojmë sa më shumë shpirtra para se bota të marrë fund. Por mos u shqetësoni, ky kufizim pothuajse përmbush një funksion të thjeshtë dekorativ në argument: ju do të keni shumë kohë për të eksploruar hartën - megjithëse jini të kujdesshëm, ka detyra që mund të kryhen vetëm në një kohë të caktuar të ditës ose natës.

fantazia e fundit xiii rrufeja b

Siç e përmenda, seksioni për të luajtur ka pësuar një remodelación mjaft drastike që do të trondisë shumë tifozë: sulmet nga ana e tyre janë braktisur për t'i hapur rrugë betejave në kohë reale. Ky kthesë radikale është nganjëherë pak kaotik, veçanërisht nëse mbajmë shumë mend kujtimet e lojërave të mëparshme. Sido që të jetë, me këtë lojë të re, ne i kemi caktuar secilit buton një sulm ose veprime të zgjedhura më parë, kur t'i shtypim, shiriti jeshil klasik do të harxhohet dhe do të duhet të presim një kohë që të rigjenerohet.

fantazi përfundimtare xiii rrufe f

Vështirësia e luftimeve duket më e lartë dhe më e kërkuar se në ato të mëparshme FFXIII, veçanërisht në konfrontimet kundër bosëve të fundit, disa mjaft të vështira, megjithëse u kemi shtuar kontrolleve mundësitë e bllokimit ose shmangies, gjë që është jetike për t'u zotëruar. Nga ana tjetër, kostumet e vetëtimë Ai ka një funksion përtej estetikës së thjeshtë dhe secili vjen i pajisur me karakteristikat e veta, të tilla si magji të ndryshme ose sulme speciale.

fantazia e fundit xiii rrufeja d

Diçka që gjithashtu do të tërheqë vëmendjen e shumë njerëzve është se nuk ka ndonjë rritje të zakonshme të niveleve. Kur jemi fitues në beteja, ne marrim një shpërblim në formën e materialeve për të përmirësuar pajisjet, ndërsa do të bëhet duke kryer misione kur marrim aftësi, përveç parave. niveli lart vetvetiu arrihet vetëm duke përfunduar misionet, kështu që ka pak pikë për t'u përfshirë në luftime. Gjithashtu, misionet gjithmonë kanë një shpërblim specifik, i cili heq faktorin e shansit.

fantazia e fundit xiii rrufeja e

Diçka që më pëlqeu është se në këtë Kthimi i Lightning: Final Fantasy XIII kemi një hartë shumë të madhe për të eksploruar. Ishte diçka e kërkuar nga tifozët dhe duket se Square Enix ka ditur të dëgjojë: do të kemi qytetet e luxeron y Jusnaan dhe zonat e Dunat e Pastrimit y Markat e egra. Ekzistojnë detyra të shumta alternative, megjithatë ato duken mjaft të përsëritura, sepse zvogëlohen në tre lloje kërkimesh anësore: luftimi pa më shumë, veprimi si lajmëtar dhe kërkimi i objekteve. As ata nuk kanë një komplot minimalisht interesant, dhe kjo është diçka që mund të ekstrapolohet me atë kryesore: pavarësisht se sa befasues tingëllon fundi i kohës, ne do të përjetojmë disa momente kulmi të vërtetë.

fantazia e fundit xiii rrufe c

A niveli teknik po kam qene pak e ftohte. Ne gjejmë gabime si popping, disa rënia e kornizës të përpiktë ose disa tekstura shumë të sheshta. Grafikisht ka shumë personazhe të punuara pak në poligonin, ambientet e butë ose të rrallë në detaje, efektet e vjetruara të ndriçimit ... quiteshtë mjaft e dukshme që teknologjia e përdorur për lojë është e njëjta që i dha jetë Final Fantasy XIII Shumë vite më parë. Ana tjetër e medaljes do të ishte fonogram, të një niveli të lartë dhe që vendos lehtë kompozimet e Masashi hamauzu në nivelin e atyre të Nobuo Uematsu.

fantazi përfundimtare xiii rrufe g

Me pak fjalë, mund të thuhet se Kthimi i Lightning: Final Fantasy XIII ka qenë një prodhim jo shumë lakmitar. Në të kaluarën, secili titull në seri përfaqësonte një kuotë të re të cilësisë dhe ishte në avantazh në shumë aspekte, por kam frikë se nuk është kështu. Teknikisht nuk është aq i lëmuar sa duhet të jetë, komploti është i butë dhe ndryshimet e bëra në lojë duken si një paralajmërim i asaj që na pret me Final Fantasy XV. Unë do t'ua rekomandoja vetëm tifozëve të heroinës.

SHENIMI PRFUNDIMTAR MUNDI VJ 6

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->