Shënimet e lumtura të videove në YouTube do të hyjnë në histori

YouTube

Nëse jeni një konsumator i rregullt i YouTube, me siguri do të keni parë se si shfaqen disa video një numër i madh shënimesh përgjatë ose në fund të videos, Shënime që ndonjëherë zënë aq shumë hapësirë ​​sa nuk na lejojnë të shijojmë vetë videon. Gjithashtu, në varësi të përdoruesit që postoi videon, ka të ngjarë që ngrohtësia e saj të lë shumë për të dëshiruar dhe e gjithë puna që keni bërë për redaktimin e videos është e padobishme me shënime me cilësi shumë të dobët.

Për pak më shumë se një vit, YouTube zbatoi një sistem të ri kartash, një sistem që unifikon mënyrën në të cilën mund të ofrojmë informacion shtesë për ndjekësit e kanalit tonë. Kartat janë të vendosura në një nga cepat e videos dhe na ofrojnë, për një kohë të shkurtër, informacion në lidhje me videot e tjera në të njëjtin kanal. Këto karta kanë hapësirë ​​të kufizuar dhe në asnjë moment nuk ndikojnë në shikimin e videove. Ata janë gjithashtu të pajtueshëm me aplikacionet mobile, diçka që nuk ndodh me shënimet.

Pasi jetuan së bashku për një kohë më shumë të matur për të kontrolluar se cili ishte opsioni më i përdorur nga përdoruesit, platforma video YouTube sapo ka njoftuar se shënimet nuk do të jenë më të disponueshme si një mundësi për të shtuar informacione shtesë në video, kështu që ne do të shtojmë vetëm karta. Vendimi i YouTube motivohet nga përdorimi që përdoruesit i bëjnë atyre. Tani vetëm 30 nga përdoruesit përdorin shënimet, kështu që nuk ka kuptim të vazhdojmë t'i ofrojmë ato si një mundësi për të plotësuar videot.

Kjo masë hyn në fuqi më 2 maj, data derisa të dy shërbimet të jenë në dispozicion, por që nga ajo datë do të jemi në gjendje të shtojmë informacione shtesë vetëm përmes kartave. Të gjitha videot që aktualisht ofrojnë shënime në vend të kartave do të vazhdojnë t'i shfaqin ato, por ne nuk do të jemi në gjendje t'i redaktojmë, dhe nëse i bëjmë do t'i zëvendësojmë me karta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.