Shikoni, ky është emri i platformës video streaming të Facebook

Platformat e transmetimit të videove janë bërë një mënyrë më se e zakonshme për të konsumuar seritë tona të preferuara, përveç filmave, edhe pse në një masë më të vogël, si dhe kur duam. Netflix dhe HBO janë mbretërit aktualë dhe ata që ndajnë tortën, por ato nuk janë të vetmet, që në nivelin kombëtar dhe ndërkombëtar mund të gjejmë të tjerë, edhe pse për shkak të katalogut të tyre nuk janë aq të popullarizuar në mesin e përdoruesve.

Facebook dëshiron të futet plotësisht në këtë botë të transmetimit me një aplikacion / shërbim të ri të quajtur Watch, një aplikacion që do të na ofrojë jo vetëm përmbajtje të krijuar nga përdoruesit në stilin YouTube, por gjithashtu do të na ofrojë edhe programe të regjistruara dhe të drejtpërdrejta, ku përdoruesit mund të bashkëveprojnë në kohën e transmetimit.

Por ideja e Facebook shkon më tej, dhe sipas një numri të madh të thashethemeve, kompania po negocion me kompanitë e prodhimit të Hollivudit opsionin për të qenë në gjendje të transmetoni filma dhe krijoni seritë tuaja televizive si Netflix dhe HBO, por synon audiencën rinore. Ai gjithashtu do të përqendrohet në transmetimet sportive të drejtpërdrejta. Për momentin Watch është në dispozicion me bazë të kufizuar për një grup përdoruesish në Shtetet e Bashkuara, por pasi është akoma në një fazë të hershme, përmbajtja që mund të ofrojë është akoma shumë e kufizuar.

Ne nuk e dimë idenë që Facebook ka për këtë shërbim, dmth. nëse planifikoni ta ofroni atë falas pa reklama, një model biznesi që ndoshta nuk do të jetë shumë i suksesshëm, ose ofron një shërbim pajtimi mujor si konkursi me të cilin dëshironi të përballeni. Tani për tani duhet të presim të shohim se si evoluon ky shërbim i ri i transmetimit në Facebook.

Disa ditë më parë Disney njoftoi se në 2019 ajo gjithashtu planifikon të nisë një shërbim pajtimi mujor për transmetimin e videos ku do të ofrojë katalogun e gjerë të titujve që ka, përveç që ofron ndeshje të drejtpërdrejta të ligave kryesore amerikane, në fillim ky shërbim do të kufizohet në Shtetet e Bashkuara. Ky njoftim do të thotë që kompania do të tërheqë të gjithë katalogun Netflix, por vetëm në Shtetet e Bashkuara, pasi që derisa shërbimi i transmetimit të videos së Disney të zgjerohet në më shumë vende, nuk ka kuptim të eliminohet i gjithë katalogu nga vendet e tjera, pasi që ato që humbin janë ata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.