Si të aktivizoni modalitetin e errët në WhatsApp

Modaliteti i errët i WhatsApp

Ekranet me teknologji OLED janë bërë më shumë se të zakonshme në botën e telefonisë, jo vetëm sepse ato na ofrojnë a cilësi më të lartë, por edhe sepse na ofron ngjyra më të gjalla dhe më të mprehta si dhe na lejon të kursejmë baterinë në smartphone-in tonë, një nga artikujt e tij më të çmuar për përdoruesit.

Meqenëse Facebook bleu WhatsApp në 2014 për më shumë se 20.000 milion dollarë, mbretëria e platformës së mesazheve në të gjithë botën ka marrë azhurnime të rregullta, me shumë pak lajme përkundër kërkesave të përdoruesve. Sot është një nga të paktët që ende nuk ofron mbështetje për modalitetin e errët, të paktën deri në azhurnimin tjetër.

Dhe them deri në azhurnimin tjetër, sepse nëse jeni përdorues i Android dhe jeni pjesë e programit beta, duhet të shkarkoni versionin 2.20.13, një version që ju lejon të aktivizoni modalitetin e errët. Për fat të mirë, nuk është e nevojshme të jesh pjesë e atij klubi të zgjedhur dhe mundesh shkarkoni APK të këtij versioni dhe filloni ta përdorni.

Si të aktivizoni modalitetin e errët në WhatsApp

Modaliteti i errët i WhatsApp

 • Aktivizoni modalitetin e errët, pasi të kemi shkarkuar versionin 2.20.13 nga lidhja që kam treguar më lart, ne vazhdojmë ta instalojmë atë në pajisjen tonë. Nuk ka nevojë të bëni kopje rezervë të bisedave që kemi në aplikim, pasi ato do të mbeten të paprekura.
 • Tjetra, pasi të hapim aplikacionin, klikoni në tre pikat e vendosura në këndin e sipërm të djathtë të dritares së bisedës dhe klikoni te Settings.
 • Tjetra, klikoni në Bisedat> Tema.
 • Në menunë e mëposhtme, aplikacioni na ofron tre mundësi për të vendosur mënyrën e aplikimit:
  • Parazgjedhja e sistemit.
  • Drita
  • i errët.
 • Nëse duam që aplikacioni të tregojë modalitetin e errët kur kemi programuar që ky funksion të aktivizohet në smartphone-in tonë, duhet të zgjedhim Parazgjedhja e sistemit.

Modaliteti i errët i WhatsApp është zhgënjyes

Një nga avantazhet që teknologjia OLED na ofron është se na lejon përdorni vetëm LED që shfaqin një ngjyrë tjetër nga e zeza. Në varësi të përdorimit të përditshëm që i bëjmë një aplikacioni, kursimi i baterisë mund të jetë i jashtëzakonshëm. Në këtë kuptim, nuk është se WhatsApp është vonë, por edhe se e bën atë gabim.

Dhe unë them se e bën atë gabim, ashtu si Twitter dhe Google bënë me të gjitha aplikacionet e tyre që janë përshtatur në modalitetin e errët. Modaliteti i errët i WhatsApp nuk përdor ngjyrën e zezë të sfondit, si aplikacioni Twitter, por miraton një ngjyrë gri të errët, kështu që kursimi i baterisë që një nga aplikacionet më të përdorura në botë mund të ofronte fillimisht zhduket plotësisht.

Modaliteti i errët në një aplikacion, qoftë WhatsApp, Twitter apo ndonjë tjetër na lejon të përdorim aplikacionin në errësirë ​​ose me pak ndriçim të ambientit Nëse duhet të rregulloni shkëlqimin e ekranit për të shmangur grushtimin e syve të shkaktuar nga kontrasti i ndriçimit të ambientit me ekranin e aplikacionit.

LCD kundrejt LED

Lloji i ekraneve LCD ndriçon të gjithë panelin për të shfaqur informacionin në ekranPavarësisht nëse është e zezë apo jo, kjo është arsyeja pse teknologjia LED është një mënyrë fantastike për të kursyer jetën e baterisë në telefonët inteligjentë, një nga çështjet gjithnjë e më të rëndësishme për përdoruesit sot.

Ju nuk keni pse të shkoni në fund të lartë gjeni smartphone me ekranet OLED, modele të tilla si familja OnePlus 7, Xiaomi Mi A3, Xiaomi Mi 9T, Xiaomi Mi 9, Galaxy S10, Galaxy S10 +, Galaxy S10e, Galaxy A40, Galaxy A50, Galaxy A70, Huawei P30, Huawei P30 Pro, Google Pixel 3a, Google Pixel 3a XL ... janë disa smartphone që mund t’i gjejmë për rreth 500 euro që na ofron një ekran LED, qoftë AMOLED, OLED ose P-LED.

Modaliteti i errët në Android

Vetëm kur u lansua Android 10, kur nga Google ata kanë shtuar natyrshëm një mënyrë të errët, modaliteti i errët që zëvendëson të bardhën klasike të menusë dhe aplikacionet me gri të errët (për sa kohë që aplikacionet janë të përputhshme).

Të dy Samsung dhe Huawei zbatuan modalitetin e errët shumë kohë më parë në terminalet e tyre përmes shtresës së tyre të personalizimit, një mënyrë e vërtetë e errët, kështu që zëvendësoni të bardhën tradicionale me të zezën, pa gri të errët, duke përfituar nga teknologjia OLED.

Të gjitha aplikacionet që të dy prodhuesit na ofrojnë janë përshtatur në mënyrën e vërtetë të errët, diçka që Google duhet të kishte bërë, por ndoshta nuk do ta bëjë, si WhatsApp, Google dhe Twitter në Android, për shkak të faktit se shumica e telefonave inteligjentë Android të disponueshëm në treg , Ata nuk kanë një ekran LED, por LCD.

Ngjyra e zezë e pastër në ekranet LCD tregohet si gri e errët, me disa zona më të ndritshme se të tjerat (sidomos skajet) për shkak të karakteristikave të kësaj teknologjie, kështu që rezultati përfundimtar, mund të lë shumë për të dëshiruar edhe pse jo gjithmonë.

Por për çdo problem ekziston një zgjidhje. Në Play Store mund të gjejmë aplikacione të ndryshme që na lejojnë të përcaktojmë nëse duam që sfondi i aplikacionit të jetë i zi i pastër nëse përdorim një terminal me një ekran LED (treguar në meny) ose ndonjë ngjyrë tjetër të sfondit të errët, ideal për kur terminali ynë ka një ekran LCD.

Ajo që është e qartë është se të mëdhenjtë nuk e komplikojnë jetën e tyre në versionet e aplikacioneve që lëshojnë për Android, krejt e kundërta që ndodh në versionet për iOS. Edhe një herë tregohet se disa zhvillues dhe / ose kompani të mëdha Ata i trajtojnë përdoruesit e Android si norma e dytë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.