Si të bëni kopje rezervë

Bëni kopje rezervë

Bërja e kopjeve rezervë është një sherr që të gjithë duhet të mësohemi nëse nuk duam të humbasim përgjithmonë të gjithë informacionin që kemi ruajtur në pajisjen ose kompjuterin tonë, pasi megjithëse mund të gjejmë aplikacione të ndryshme në treg që na lejojnë të rimarrim të dhëna, nëse dëmtimi është fizik, ato janë absolutisht të padobishme.

Në vitet e fundit, shumë përdorues kanë ndaluar përdorimin e kompjuterëve për të kaluar në celular, qofshin ato tableta apo telefona inteligjentë për të kryer ndonjë detyrë: nga dërgimi i një emaili me bashkëngjitje te shkrimi dhe formatimi i një dokumenti kompleks, megjithëse në këto raste do të jetë gjithmonë më i mirë dhe më komode për tu bërë në kompjuter. Të kesh kaq shumë informacion në pajisjen mobile është e rëndësishme të dihet si të bëni kopje rezervë.

Por jo vetëm nga pajisja jonë mobile, por edhe nga kompjuteri ynë, për sa kohë që ne vazhdojmë ta përdorim atë ose ajo është mjeti ynë kryesor i punës. Në varësi të ekosistemit që përdorim, logjikisht metoda është krejtësisht e ndryshme, megjithëse nëse zgjedhim shërbimet e ruajtjes së reve, ne mundemi mblidhen në një vend, të dy dokumentet, imazhet dhe videot e krijuara me pajisje të ndryshme.

Secili ekosistem vë në dispozicionin tonë një seri mjetesh, të cilat si rregull i përgjithshëm zakonisht janë opsioni më i mirë për të bërë kopje rezervë. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë opsionet më të mira vendase për të kryer kopje rezervë në Windows, Mac, iOS dhe Android.

Rezervimi në Windows

kopje rezervë në Windows

Ndërsa është e vërtetë që versionet para Windows 10 na lejuan të bënim kopje rezervë, vetëm kur u lansua ky version, kur procesi i kryerjes së tyre nuk ka qenë aq i thjeshtë.

Windows 10 na lejon të bëjmë kopje rezervë periodike të të dhëna që kemi zgjedhur më parë, pasi që natyrshëm, është përgjegjës për ruajtjen e dosjeve të paracaktuara nga sistemi, të tilla si Dokumente, Imazhe, Video ...

Rezervimi në Windows 10

 • Për të aktivizuar rezervimet në Windows 10 duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:
 • Së pari, ne kemi qasje në konfigurimin e Windows 10 përmes komandës Windows + i, ose përmes menusë Start dhe duke klikuar në rrotën e ingranazhit.
 • Tjetra, klikoni në Përditësimet dhe siguria> Rezervimi.
 • Në kolonën e djathtë, duhet të klikojmë në Shto një njësi.
 • Ne zgjedhim diskun ku dëshirojmë të bëjmë rezervimin e kompjuterit tonë.

Për të personalizuar ato të dhëna që duam të ruhen në rezervë, duhet të klikojmë Me shume opsione. Brenda kësaj menuje, do të shfaqen të gjithë direktoritë që duam të ruhen në rezervimin e kompjuterit tonë. Ne gjithashtu mund të fshijmë se cilat direktori vendase do të ruhen në rezervë.

Rezervë në Mac

Rezervë në Mac

Apple na ka ofruar për disa vite mundësinë e krijimit të kopjeve rezervë përmes aplikacionit Time Machine, një makinë kohe, një aplikacion që nuk është përgjegjës vetëm për kopjimin e dokumenteve të reja në një hard disk të jashtëm, por gjithashtu bën një kopje të të gjitha skedarëve që janë modifikuar dhe i ruan ato në një kopje tjetër.

Të gjitha kopjet që bëni, ata punojnë si një makinë kohe. Kjo do të thotë, nëse një javë më parë kemi filluar të punojmë në një dokument dhe ta kemi fshirë atë sepse nuk na pëlqente, ne mund ta rikuperojmë atë përsëri duke lëvizur në datën kur e kemi krijuar për të qenë në gjendje të marrim një kopje të tij.

Si funksionon TimeMachine për të krijuar një rezervë të Mac-së tuaj

Duke shkuar ruajtjen e kopjeve ditore të të gjitha skedarëve që janë modifikuarKëto marrin një kohë shumë të shkurtër për t'u bërë, sidoqoftë, së pari, nëse do të duhet shumë kohë, pasi ruan gjithashtu të gjitha të dhënat e sistemit, të dhëna që si rregull vështirë se janë modifikuar ndonjëherë.

Funksionimi i Time Machine është shumë i thjeshtë, si çdo produkt i projektuar nga Apple, kështu që edhe pse operacioni mund të duket kompleks në fillim, nuk është aspak dhe rikuperimi i skedarëve të vjetër është një proces shumë i thjeshtë dhe intuitiv.

Rezervë në Android

Rezervë në Android

Google na ofron gjithashtu një mundësi që na lejon të ruajmë një kopje rezervë të terminalit tonë, në mënyrë që në rast të humbjes, vjedhjes ose prishjes, të mos kemi një shqetësim të dyfishtë duke mos qenë në gjendje të rikuperojmë të dhënat që përmbante terminali ynë.

Rezervime në Android sdhe do të jetë përgjegjës për të bërë një kopje të të gjitha të dhënave të ruajturaNga fjalëkalimet te rrjetet Wi-Fi, përfshirë historikun e thirrjeve. Ai gjithashtu ruan të dhënat e pajisjes dhe të aplikacionit, mesazhet, kontaktet, fotot dhe videot ...

Për të aktivizuar rezervime në Android ne duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Rezervë në Android

 • Së pari, ne drejtohemi lart settings
 • Tjetra, klikoni në Rezervimi dhe restaurimi.
 • Tjetra, klikoni në Kopjoni të dhënat e mia dhe ne aktivizojmë ndërprerësin në mënyrë që terminali të fillojë të bëjë një kopje rezervë të të gjitha të dhënave të ruajtura në terminalin tonë.

Në fund, kthehemi në menunë e mëparshme dhe klikojmë mbi Llogaria rezervë dhe ne vendosim se cilën llogari duam të bëjmë kopjen rezervë, për sa kohë që kemi më shumë se një llogari të konfiguruar në terminalin tonë. Rezervimi i terminalit tonë Android do të ruhet në Google Drive, kështu që duhet të kemi hapësirë ​​të mjaftueshme për ta ruajtur atë.

Rezervimi në iOS

Rezervimi në iOS

Apple na e bën të disponueshëm shërbimin e ruajtjes iCloud, një shërbim përmes të cilit mund të bëjmë kopje rezervë të pajisjes sonë kur të duam. Apple ofron 5 GB hapësirë ​​plotësisht falas për të gjithë përdoruesit me një ID të Apple, një hapësirë ​​që zakonisht nuk është e mjaftueshme për të bërë një kopje rezervë të terminalit tonë.

Në këto raste, për sa kohë që nuk kemi ndërmend të paguajmë për të përdorur një hapësirë ​​shtesë për ruajtje, ne mund të zgjedhim lidhni iPhone, ose iPad, me një PC ose Mac dhe bëni një kopje rezervë përmes iTunes, në mënyrë që në rast se iPhone ynë është dëmtuar, vjedhur ose humbur, ne gjithmonë mund të kemi një kopje të të gjithë përmbajtjes që kishim ruajtur.

Rezervimi në iOS me iTunes

Kjo rezervë përbëhet nga të gjitha foto, video, aplikacione dhe çdo dokument tjetër brenda terminalit. Për të bërë kopje rezervë nga terminali ynë, ne duhet të kryejmë hapat e mëposhtëm:

Rezervo iOS nga iPhone

 • Së pari, ne drejtohemi lart settings.
 • brenda settings, klikoni në përdoruesin tonë dhe pastaj në icloud.
 • Pastaj drejtohemi lart rezervë dhe ne aktivizojmë ndërprerësin përkatës.

Kopjet rezervë që janë bërë nga terminali ynë në iCloud iAto përfshijnë të dhënat e llogarive, dokumentet, konfigurimin e aplikacionit Home dhe cilësimet e terminalit tonë. Këto kopje bëhen sa herë që terminali është i lidhur me rrymën, duke u ngarkuar, bllokuar dhe lidhur me një rrjet Wi-Fi.

Padyshim, sa më shumë të dhëna kemi ruajtur, më shumë hapësirë ​​do të kërkojë rezervimin. Nëse rivendosim kopjen rezervë të terminalit tonë, ai do të shkarkojë të gjitha të dhënat së bashku me aplikacionet që kemi instaluar më parë.

Këshilla për rezervimet në iOS

Nëse flasim për sistemin operativ të Apple për pajisjet mobile, së pari duhet ta bëjmë të qartë një gjë. Çdo vit, djemtë nga Cupertino lëshojnë një version të ri të iOS që është i pajtueshëm me të gjitha pajisjet më të fundit që kanë dalë në treg, madje edhe duke u bërë kompatibile me modele deri ne 5 vjet.

Sa herë që lëshohet një version i ri i iOS, është gjithmonë e këshillueshme që të kryeni një instalim plotësisht të pastër të pajisjes tonë pa zvarritur të dhënat e aplikacioneve që kishim instaluar më parë, pasi që këto ngadalësojnë përvojën e përdoruesit dhe mund të shkaktojnë probleme të performancës në pajisje . Pasi të kemi bërë instalimin e pastër të pajisjes sonë, Ne kurrë nuk duhet të rivendosim një kopje rezervë të mëparshme.

Këshilla për t'u marrë parasysh

Si të bëni një rezervë të duhur

Shumica e këtyre aplikacioneve / shërbimeve janë të dizajnuara në mënyrë që çdo ditë bëni një kopje rezervë pa e vërejtur përdoruesit, një mundësi që ne nuk duhet ta modifikojmë, pasi nuk e dini kur terminali juaj mund të pësojë një fatkeqësi.

Hapësira që ata zënë nuk duhet të na shqetësojë as ne, pasi si rregull i përgjithshëm, kopjet e reja rezervë zëvendësojnë ato të mëparshmet, kështu që hapësira që ne kishim caktuar fillimisht për ta realizuar, nuk do të rritet Nëse nuk i jemi kushtuar vetes për të bërë një numër të madh fotografish ose video.

Njësia që ne përdorim për të bërë kopje rezervë, duhet ta përdorim vetëm për atë qëllim, mos e përdorni për qëllime të tjera të tilla si ruajtja e filmit ose fotografitë e përditshme të përdoruesit. Sa më pak ta përdorim atë hard disk, jeta e tij do të jetë më e lartë dhe ne nuk do të rrezikojmë që kopja jonë rezervë të prishet.

Nëse lloji i skedarëve që dëshironi të kopjoni nuk përfshin foto ose video, por janë vetëm dokumente, opsioni më i mirë dhe më i shpejtë mund të jetë përdorni një shërbim të ruajtjes së resë kompjuterike, një shërbim që ju lejon të përdorni skedarët tuaj nga dhe si të doni dhe që gjithashtu janë të sinkronizuara në çdo kohë në kompjuterët ku ndodhet aplikacioni përkatës.

Në këtë drejtim, Google Drive është shërbimi që na ofron hapësirën më të lirë, 15 GB, dhe është i pajtueshëm me praktikisht çdo aplikacion celular, kështu që ne gjithmonë do të jemi në gjendje të hapim ose modifikojmë dokumente direkt nga re përmes pajisjes sonë. Nëse redaktojmë skedarët nga kompjuteri ynë, ato do të sinkronizohen menjëherë me cloud, kështu që ne do të kemi gjithmonë në dispozicion versionin më të fundit që kemi redaktuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.