Si të bllokoni faqet e pornografisë pa instaluar ndonjë aplikacion

bllokoni faqet e internetit të pornos

Nëse keni një antivirus të mirë të instaluar në kompjuterin tuaj, atëherë mund të mos keni nevojë për këshillën që do të përmendim më poshtë; gjithsesi, është e përshtatshme që të përpiqeni të bëni rishikoni funksionet e ofruara nga sistemi antivirus kur kufizoni shfletimin nëpër faqet e internetit të caktuara ku ato porno mund të përfshihen në listë.

Vlen të përmendet se versionet themelore ose falas të këtyre antivirusëve mund të kenë këtë veçori për të bllokuar faqet e pornografisë. Për këtë arsye dhe më poshtë, ne do të rendisim një seri shërbimesh në internet që do t'ju ndihmojnë të konfiguroni disa aspekte të shfletimit tuaj në Internet në mënyrë që faqet e internetit të pornografisë të mos shfaqen në çdo kohë dhe aq më tepër, nëse kompjuteri është i zënë nga ato më të voglat.

Si funksionojnë këto faqe në internet për të bllokuar pornografinë në internet

Ne nuk mund të sigurohemi që ai është një aplikacion në internet pasi kjo do të përfaqësonte që blloku ekzekutohet vetëm kur futni faqen e internetit të përmendur. Ajo që bëjnë aktualisht këto lloje të shërbimeve online është të menaxhojnë ose menaxhoni adresën ip të kompjuterit tuaj dhe në disa raste, ai që i përket routerit tuaj. Lidhur me rastin e fundit, nuk keni nevojë të bëni praktikisht asgjë megjithëse në raste të caktuara kërkohet të njihni disa parametra të routerit, duke pasur nevojë të futni konfigurimin e tij me kredencialet përkatëse të hyrjes. Nëse nuk dini si ta bëni ne ju rekomandojmë që të rishikoni artikullin që sugjeruam më herët në lidhje me këtë aspekt.

Ky shërbim online ka karakteristikën e bllokimit të adresave të caktuara DNS, duke lejuar përdoruesit e kompjuterit personal (ose ata që zënë të njëjtin router) të shfletojnë internetin vetëm në faqet e lejuara.

opendns-familja mbrojtëse

Pavarësisht se është një nga shërbimet më të njohura të momentit, ka ende disa papajtueshmëri me të cilat ata që e përdorin atë do të duhet të luftojnë. Kjo zakonisht ndodh në një papajtueshmëria me disa shfletues të internetit; Për shembull, OpenDNS mund të jetë shumë efektiv në Mozilla Firefox, edhe pse në Google Chrome duhet të prisni shumë kohë që ndryshimet të hyjnë në fuqi. Përveç kësaj, ka disa faqe pornografike në internet që arrijnë t'i shmangen këtij shërbimi në internet, prandaj duhet të përpiqeni t'i bllokoni ato manualisht brenda konfigurimit të tyre.

Nëse propozimi që përmendëm më lart nuk funksionon, ne rekomandojmë të përdorni këtë. E njëjta gjë ka tre sisteme themelore për të bllokuar faqet e internetit të pornografisë ose ndonjë mjedis tjetër që përdoruesi dëshiron të ketë çaktivizuar për shfletim:

 1. Cilësimet e sigurisë
 2. Cilësimet e sigurisë dhe bllokimi i faqeve në internet të pornos
 3. Cilësimet e sigurisë, bllokimi i faqeve të internetit të panjohura dhe pornografive

norton-lidhsafinë

Përdoruesi duhet të zgjedhë vetëm njërën nga tre opsionet, e cila do të varet nga interesi që ai ka kur bëhet fjalë për blogje të llojeve të ndryshme të faqeve të internetit.

 • 3. MetaCert DNS

Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për sa kohë që ne përdorim vetëm Firefox ose Google Chrome në kompjuterin tonë personal.

metacert-dns

Kjo situatë është për shkak të faktit se kjo alternativë është në të vërtetë një plotësim dhe zgjerim që do të duhej të instalohej në shfletuesit e internetit të përmendur. Ata do të identifikojnë adresën IP sulmuese dhe do ta bllokojnë atë menjëherë, duke supozuar se përfaqëson faqet e internetit pornografike.

Me këtë alternativë do të kemi mundësinë të bllokojmë faqet pornografike në internet, faqet ku alkoolizmi, pirja e duhanit ose dhuna inkurajohet si parazgjedhje. Versioni falas është i mjaftueshëm për t'u përdorur sepse atje, ju mund të zgjidhni midis 50 kategorive të ndryshme që praktikisht mbulojnë 50 milion faqe të ndaluara dhe që ne lehtë mund t'i bllokojmë.

 • 5. SentryDNS

Me të njëjtin funksion kryesor të atyre alternativave që përmendëm më lart, këtu kemi gjithashtu mundësinë për të bllokuar faqet e internetit pornografike.

Përveç kësaj, mjeti do të ndihmojë përdoruesit e tij për të shmangur përfshirjen e disa llojeve të malware, botnet, phishing ose ndonjë lloj shkarkimesh të paligjshme.

Për të përdorur ndonjë nga alternativat që kemi sugjeruar, përdoruesi do të duhet domosdoshmërisht të hapë një llogari falas dhe atje, le të sistemit konfigurojë automatikisht shërbimin me adresën IP të kompjuterit personal ose routerit.

Sidoqoftë, nëse në vend që të bllokoni këtë përmbajtje për të rritur, preferoni të dini se çfarë është faqja më e mirë e pornografisë, klikoni në lidhjen që sapo ju lamë sepse ka shumë dhe shumë të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.