Si të merrni ndjekës në Instagram

Logoja e Instagramit

Instagram është bërë rrjeti social i momentit. Rritja e tij në të gjithë botën është duke u ndalur dhe është bërë një vitrinë e përsosur për shumë njerëz. Shtë një mënyrë e mirë për të promovuar biznesin tuaj, produktet, markat ose për të promovuar karrierën tuaj. Opsionet janë të shumta në këtë rrjet social, megjithëse për të promovuar veten, e rëndësishme është që të keni ndjekës në rrjetin social. Dhe kjo nuk është gjithmonë e lehtë.

Për fat të mirë, ka disa Këshilla dhe truket që janë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për të fituar ndjekës në Instagram. Pra, nëse keni një profil në rrjetin social dhe doni të arrini sa më shumë përdorues, mund të ndiqni këto këshilla dhe kështu të filloni të rriteni duke ndjekur në të.

Përcaktoni kohën më të mirë për të ngarkuar foto

ikonë e instagramit

Instagram është një rrjet social në të cilin ka kulme të dukshme të aktivitetit në kohë të caktuara. Këto maja janë zakonisht në kohë të ngjashme nga një vend në tjetrin, por është mirë ta dini. Meqenëse nëse ngarkojmë një foto pak çaste përpara se të ndodhë kjo kulm i aktivitetit, do të kemi më shumë mundësi që fotografia të tërheqë vëmendjen e më shumë përdoruesve. Dhe nëse ka njerëz që e pëlqejnë foton tonë, ne kemi mundësinë që edhe ata të na ndjekin.

Zakonisht ka disa herë gjatë gjithë ditës kur ka më shumë aktivitet në rrjetin social. 5:8 dhe XNUMX:XNUMX pasdite janë orët më të ngarkuara. Megjithëse mund të ketë ndryshime në varësi të vendit në të cilin banoni. Për fat të mirë, ne kemi mjete që na lejojnë të dimë lehtë se cilat janë orët më të mira.

Ne mund të përdorim Iconosquare për të ditur orët më të mira për të ngarkuar një foto në Instagram. Në këtë mënyrë, ne do të marrim momentin e duhur dhe mund të krijojmë më shumë interes, pasi fotoja do të ekspozohen ndaj një numri më të madh të përdoruesve në rrjetin social. Një truk i thjeshtë, por shumë efektiv.

Prandaj, është mirë që ne të fillojmë postimet tona në këtë kohë. Mund të ketë raste kur nuk jeni në dispozicion për të ngarkuar këtë postim. Ne gjithmonë poezi përdorni mjete që na ndihmojnë të caktojmë fotot në Instagram. Kështu që mund të marrim një pjesë të madhe të punës paraprakisht dhe atëherë duhet të ngarkojmë vetëm atë foto në rrjetin social. Ka aplikacione si Schedugram që janë jashtëzakonisht të dobishme.

Përdorimi i hashtags në foto

Imazhi i ikonës në Instagram

Hashtag-et janë një pjesë thelbësore e Instagram-it. Meqenëse përdorimi i hashtags të caktuara në një foto mund të ndihmojë që fotografia të ketë një shikueshmëri më të madhe në mesin e përdoruesve, veçanërisht nëse janë hashtags që kanë shumë ndjekje. Përveç kësaj, disa muaj më parë rrjeti social prezantoi mundësinë e ndjekjes së një hashtag. Kështu që kjo na jep shumë më shumë mundësi, pasi njerëzit që janë të interesuar për një hashtag të caktuar, do të jenë në gjendje të shohin botimet tona.

Shtë e rëndësishme të përdorni këto hashtags në postimet që vendosim në Instagram. Por, është e rëndësishme që ne të mos i abuzojmë me ta, pasi kjo të jep ndjesinë se gjithçka që po bëjmë është spam. Kështu që dëmton ndjeshëm imazhin tonë. Përdorimi i disa hashtags por të zgjedhura mirë në foto është një mënyrë e mirë për të fituar famë dhe për të tërhequr ndjekës në profilin tuaj.

Megjithëse mund të përdorim hashtag si #love ose # foto, duhet të përdorim ato që kanë të bëjnë me foton që ngarkojmë ose me atë që duam të shesim. Ne mund të jemi një biznes ose një artist, në këto raste, përdorni ato që kanë të bëjnë me profilin tuaj. Konsistenca është thelbësore në këtë drejtim. Në shumën që duhet të përdorim, maksimumi 5 hashtag për secilin postim.

Komento dhe pëlqe ndjekësit e tjerë

Nëse duam që dikush të na ndjekë në Instagram, ne mund të marrim iniciativën dhe të ndjekim atë profil ose person. Pëlqej ose komento mbi fotot e tyre. Isshtë një mënyrë që ky person të dijë që ne ekzistojmë, përveç që ndihmon në gjenerimin e një ndërveprimi midis këtyre profileve. Kështu që ne e bëjmë veten të njohur dhe ata do të kuptojnë se ne jemi atje dhe ata do të përfundojnë duke vizituar profilin tonë në rrjetin social. Duket disi e parëndësishme, por është mirë që dihet që ne jemi një llogari aktive në rrjetin social.

Tregime Instagram

Zakonisht është një efekt i njohur në Instagram, që kur filloni të komentoni në fotot e profileve të tjera dhe të bëni pëlqime, do të filloni të shihni se si fotot tuaja marrin më shumë pëlqimePërveç kësaj, ka shumë të ngjarë që numri juaj i ndjekësve të rritet. Somethingshtë diçka shumë e thjeshtë, por do të shërbejë si promovim. Gjithashtu për të takuar njerëz që mund të jenë me interes për ne, ose mund të na ndihmojnë në projekte të caktuara. Një mundësi që me siguri nuk doni ta humbisni.

Filtrat dhe cilësia e fotografisë

Me siguri kjo është diçka që ju tashmë e dini, por është e rëndësishme që cilësia e fotove që do të ngarkojmë në Instagram është më e mira e mundshme. Ne nuk po i referohemi vetëm rezolucionit të imazheve, i cili është gjithashtu i rëndësishëm, por që ato janë fotografuar në mënyrë profesionale. Meqenëse nëse jemi duke promovuar diçka ose duam ta reklamojmë punën tonë, është thelbësore që ta paraqesim atë në mënyrën më të mirë të mundshme. Dhe në këtë rrjet social, po tregon fotografi të mira.

Filtrat e fotove janë shumë të popullarizuara në Instagram. Nëse bëjmë një shëtitje nëpër profile në rrjetin social, mund të shihni se shumë përdorin të njëjtët filtra. Filtrat si Valencia janë shumë të popullarizuar dhe përdoren nga shumica e njerëzve me një llogari në të. Mund të provoni të përdorni këto filtra, pasi mund t'ju ndihmojë që fotot tuaja të pëlqehen më shumë. It'sshtë gjithashtu mirë të gjesh disa filtra për t'ju ndihmuar të jepni një pamje të qëndrueshme.

Përveç kësaj, ne mund të përdorim mjete si VSCO, gjë që do të na ndihmojë të bëjmë fotot që ngarkojmë në Instagram sa më të mira të mundshme. Isshtë një redaktues imazhesh, i cili do të na lejojë të modifikojmë fotot, përveç futjes së filtrave në to. Easyshtë e lehtë për t’u përdorur dhe është një nga opsionet më të mira në treg.

Profil

Lidhur ngushtë me pikën e mëparshme është profili ynë. Ne duhet të kemi një profil që është në përputhje me atë që duam të arrijmë në rrjetin social. Prandaj, ne duhet të kemi një foto profili. Përveç kësaj, në përshkrimin që është në profilin në fjalë, është e rëndësishme që teksti të ketë kuptim dhe të na ndihmojë të arrijmë objektivin tonë. Kështu që nëse jemi artist, le ta thotë atje, nëse jemi markë, le të dalë. Gjithashtu, është mirë të vendosni gjithmonë një faqe në internet ose blog në mënyrë që ata të zbulojnë më shumë përmbajtje.

Ideja është që Instagram është një mjet që përdoruesit të të njohin. Veçanërisht nëse shisni diçka, në atë mënyrë do të jeni në gjendje t'i ridrejtoni ato më vonë në faqen tuaj të internetit. Prandaj është e rëndësishme të keni një profil profesional që është i qartë dhe i fton njerëzit të na ndjekin në këtë rrjet social.

Shtë gjithashtu e rëndësishme që le të jemi aktivë dhe profili të azhurnohet shpesh. Ose ngarkimi i fotove ose ndarja e historive. Meqenëse historitë në rrjetin social janë bërë një nga funksionet e tij më të njohura, prandaj mos hezitoni t'i përdorni, pasi ato na ndihmojnë të kemi një ndërveprim me ndjekësit.

Blen ndjekës?

Sondazhet shtohen në Instagram Stories

Një zgjidhje që i drejtohen shumë profileve në Instagram është blerja e ndjekësve. Kjo është një mënyrë shumë e shpejtë për të fituar një numër të madh të ndjekësve shumë shpejt. Duke paguar shuma si 20 ose 25 euro ju mund të merrni mijëra ndjekës në rrjetin social. Që padyshim mund të jetë një nxitje në këtë drejtim, megjithëse ka disa pengesa që në shumë raste nuk diskutohen dhe është e rëndësishme të merren parasysh.

Një nga problemet kryesore është se këta ndjekës nuk janë cilësorë. Në shumë raste ato janë profile pa foto dhe pa aktivitet. Pra, ata me të vërtetë nuk kontribuojnë asgjë për ne, pasi që në asnjë moment nuk do t'i pëlqejnë fotot tona, dhe as nuk do të ketë ndonjë ndërveprim me to. E cila në një farë mënyre është humbje parash për ne.

Përveç kësaj, është shumë e lehtë të shohësh ndjekës të rremë në llogaritë e Instagram. Mjafton të shohësh se ka llogari që kanë qindra mijëra përdorues, por atëherë numri i pëlqimeve dhe pëlqimeve është vërtet i ulët. Kjo zakonisht është për shkak të blerjes së ndjekësve të rremë, dhe gjithashtu sepse ata nuk kanë ditur se si të lidhen me ndjekësit që kanë. Essentialshtë thelbësore në çdo kohë të dini si t'i interesoni ata, në mënyrë që ata të marrin pjesë dhe të ndjekin ato që ngarkojmë.

Prandaj, është më mirë të mos përdorësh këtë blerje të ndjekësve në Instagram. Sidomos nëse duam të përçojmë një imazh të mirë. Sepse tregon menjëherë kur ka përdorues që blejnë ndjekës dhe kjo nuk është diçka që u jep një imazh të mirë njerëzve të tjerë. Pra, realiteti është se nuk na kompenson. Me këto truke, do të jetë shumë më e lehtë për ne të fitojmë ndjekës në rrjetin social, popullariteti i të cilit vazhdon të rritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.