Si të hyni në aplikacionet dhe shërbimet e iPhone SIM

SIM e një iPhone

Nëse telefoni juaj i preferuar është një iPhone, atëherë duhet të kuptoni se ai punon me një kartë të vogël që quhet SIM; ai përmban në brendësi të tij informacione të caktuara që nënkuptojnë përgjithësisht aplikacione që janë instaluar në fabrikë ose nga operatori i telefonit që na ka siguruar çipin në fjalë.

Në një telefon celular Android ekziston edhe prania e një foleje ku futemi në këtë kartë të vogël SIM, duke pasur të njëjtin funksion si në çdo model dhe platformë tjetër që mund të kemi në një moment të caktuar (iPhone ose Windows Phone ndër të tjera); mirë, nëse mendoni se Kjo SIM përdoret vetëm në mënyrë që të mund të bëjmë thirrje telefonike për çdo kontakt për sa kohë që kemi bilanc në dispozicion, na tregoni se jeni korrekt, megjithëse me siguri nuk do ta dini, si mund ta bëni këtë nga brenda kësaj SIM të vogël!

Aplikacionet e instaluara në fabrikë në një SIM të iPhone

Në artikullin e sotëm do të analizojmë vetëm iPhone, domethënë atë që mund të shohim në këtë SIM nëse dëshirojmë të hetojmë pak më shumë në lidhje me përmbajtjen e tij; në një mënyrë të përgjithshme mund të themi se brenda kartës së vogël ekziston një hapësirë ​​që zënë disa aplikacione se ato janë instaluar në fabrikë siç sugjerohet më sipër; Këto aplikacione kanë aftësinë për të menaxhuar shërbime të ndryshme që ka telefoni celular (në këtë rast, iPhone), gjë që sugjeron të:

 • Lista e kontakteve.
 • Bilanci i konsumuar dhe ai që kemi akoma në dispozicion.
 • Procesverbalet e folura.
 • Numri i mesazheve SMS të dërguara.

Në varësi të operatorit telefonik, informacioni mund të sugjerojë disa aspekte të tjera, edhe pse të lartpërmendurat janë më të rëndësishmet për t'u emëruar. Tani nëse dëshironi futni për të kontrolluar përmbajtjen e njërës prej këtyre kartave SIM nga një iPhone, ju sugjerojmë të ndiqni hapat vijues vijues:

 • Ndizni iPhone tuaj.
 • Prisni që sistemi operativ të përfundojë ekzekutimin.
 • Gjeni dhe zgjidhni ikonën settings.
 • Nga dritarja e re zgjidhni butonin «telefono".
 • Tani do të shkojmë drejt pjesës përfundimtare të kësaj dritareje.
 • Gjeni vendndodhjen për të shkuar te opsioni që thotë «Aplikacionet SIM".
 • Zgjidhni këtë opsion dhe më pas klikoni «menu«

aplikacione dhe shërbime në kartën SIM të iPhone

Me hapat që sugjeruam më lart, do të shfaqen disa opsione që mund të hetojmë; ja ku janë paraqesin shërbimet e ndryshme që kemi kontraktuar, mënyra e faturimit dhe e pagesës midis shumë opsioneve të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristian dijo

  Përshëndetje, nuk e shoh opsionin "Aplikime SIM" në iOS 8.4. A e dini se ku është tani? Sipas Vodafone -Ono është i nevojshëm për të aktivizuar roamingun në terminal. Unë kam një iPghone 4S dhe 5S dhe asnjëri prej tyre nuk shfaqet.

 2.   Gladys dijo

  Faleminderit shumë për informacionin. Puthje.

 3.   Geneeth dijo

  Përshëndetje, në versionin e ri 12.1.2 nuk ka më opsionin "telefon" por shkoi te opsioni "të dhëna celulare"

  1.    Lep dijo

   Faleminderit, të dhëna shumë të mira.

 4.   dijo

  mirë
  Unë nuk shoh "aplikacione SIM" në iPhone 6
  Si mund ta përdor këtë nëse nuk shfaqet?

 5.   Silvia dijo

  Opsioni "Rezervë" përdoret për të kopjuar të gjithë informacionin në telefonin tim në SIM?

 6.   Helena Hoyos dijo

  Natën e mirë.
  Ajo që më ndodh është se unë nuk mund të hyj në funksionet e Sim, për shembull: Unë shkoj në banking bankar dhe shfaqet SIM, unë dërgoj një mesazh dhe thotë prit dhe asgjë. Dikush di se si ta rregullojë atë?