Si të instaloni dhe përdorni Windows 10 plotësisht falas

Windows 10 është një nga versionet më të mira të Windows që Microsoft ka hedhur në treg, nëse e krahasojmë atë me dështimet me zë të lartë të Windows 8 dhe Windows Vista pa shkuar më tej, pasi që Windows 7 dhe Windows XP ishin shembuj të tjerë të mirë që Microsoft kur dëshiron, i bën gjërat siç duhet. Windows 10 është një përzierje e më të mirës së Windows 7 dhe më të mirës së Windows 8.x, e cila edhe pse është e vështirë të besohet se kishte gjëra të mira.

Windows 10 doli në treg në verën e vitit 2015. Gjatë vitit të parë në treg, Microsoft lejoi të gjithë përdoruesit me licencë të vlefshme Windows 7 ose Windows 8.x të azhurnohen plotësisht në Windows 10, duke përdorur licencën e numrit të atyre versioneve të Windows. Por kur kaloi viti i parë, nuk ishte më e mundur të bëhej kështu. Akoma, ne ju tregojmë një hile të vogël që të jeni në gjendje shkarkoni Windows 10 falas në spanjisht të plotë me licencë origjinale.

Ndërsa është e vërtetë, që kohë pas kohe Microsoft na ofron mundësinë e regjistroni kopjen tonë të Windows 10 duke përdorur një licencë Windows 7 ose Windows 8.x, ju duhet të jeni shumë vigjilentë që të jeni në gjendje të përfitoni nga kjo mundësi, pasi Microsoft nuk e njofton atë me shumë bujë, por janë vetë përdoruesit që e kuptojnë atë dhe megjithëse përpiqen ta bëjnë atë të arrijë sa më shumë përdorues, ata gjithmonë na arrijnë objektivin e tyre.

Sa kushton Windows 10

Windows 10 Çmimi i shtëpisë

Windows 10 na bën të disponueshëm një seri versionesh të Windows mbulojnë të gjitha nevojat e përdoruesve dhe kompanive, por ato që interesojnë vërtet përdoruesit janë versionet Home dhe Pro. Shumica e përdoruesve zgjedhin versionin Home, jo vetëm sepse është ai që ne mund ta azhurnojmë falas gjatë vitit të parë, por sepse gjithashtu mbulon të gjitha nevojat e shtëpisë përdoruesit.

Por nëse për punën tonë ose nevoja të veçanta, na duhet një version me më shumë funksione, të tilla si lidhje me kompjuterë të largët, versioni Pro është ajo që na duhet. Çmimet për versionet Home dhe Pro të Windows 10 janë si më poshtë.

Çmimi i Windows 10

Çfarë është Windows Insider

Disa muaj para lëshimit të versionit përfundimtar të Windows 10 në verën e vitit 2015, kompania me bazë në Redmon njoftoi lëshimin e një program publik betakështu që të gjithë përdoruesit e interesuar për të provuar versionet e reja të Windows patën mundësinë ta bëjnë këtë. Ky program publik Microsoft beta quhet Windows Insider.

Windows Insider na lejon të instalojmë secilën dhe çdo beta të Windows 10, muaj para se të lëshohen në versionin e tyre përfundimtar. Ky program na ofron dy mundësi shpërndarjeje që mund të regjistrohemi për të marrë azhurnimet e reja para se ato të dalin në treg në versionin e tyre përfundimtar.

Nga njëra anë kemi unazë e shpejtë. Kjo unazë na lejon të shijojmë ndërtimet e reja të Windows 10 sa më shpejt që të kalojmë filtrin Microsoft, kështu që është komuniteti i përdoruesve ata që duhet të raportojnë të gjitha gabimet që gjejnë gjatë funksionimit të tyre. Meqenëse nuk është një version i tillë i lëmuar, ka të ngjarë që të hasim një numër të madh të problemeve funksionale, veçanërisht nëse është një azhurnim i madh.

El unazë e ngadaltë, është mënyra se si duhet të shijojmë lajmet e Windows 10 para ardhjes së tij në treg. Përdoruesit që janë pjesë e kësaj unaze marrin një version më të lëmuar të ndërtimit të fundit të disponueshëm, kështu që numri i defekteve zvogëlohet ndjeshëm. Të gjitha ndërtimet që mbërrijnë në këtë unazë, kanë kaluar më parë përmes unazës së shpejtë. Tani gjithçka varet nga nxitimi për të shijuar karakteristika të reja në kopjen tuaj të Windows 10.

Si të bashkoheni me programin Insider

Nëse ende nuk kemi instaluar Windows 10 sepse nuk kemi licencë, por duam të provojmë të gjitha lajmet që na sjell në lidhje me versionet e mëparshme, së pari duhet të vizitojmë faqen e Microsoft-it nga e cila mund të shkarkoni versionin zyrtar ISO që duam të instalojmë dhe krijoni një boot USB kompjuterin tonë dhe instaloni atë.

Gjatë procesit të instalimit, kur kërkoni numrin e licencës, duhet të klikojmë në fund të asaj dritareje në Unë nuk kam licencë, në mënyrë që kaloni procesin dhe ne mund të vazhdojmë me instalimin në ekipin tonë. Pasi të jetë bërë instalimi, Microsoft na lejon të përdorim të gjitha funksionet e Windows 10 pa ndonjë kufizim për 30 ditë, pas së cilës nuk do të na lejojë të kemi qasje në cilësimet e konfigurimit të Windows.

Bashkohuni me programin Insider

Me kopjen tonë tashmë të instaluar, ne shkojmë te opsionet e konfigurimit të Windows përmes rrotës me dhëmbë të vendosur në anën e majtë të menusë Start. Tjetra, klikoni në Azhurnimi dhe Siguria. Në kolonën e majtë, kliko në Programi Windows Insider dhe në kolonën e djathtë klikoni në Start.

Tjetra, Windows 10 do të na kërkojë të shtojmë një llogari emaili në të cilën duam të shoqërojmë programin Insider. Kjo duhet të jetë nga Microsoft, ose @outlook, @ hotmail ... Normal është lidhni llogarinë tonë të seancës së Windows me të cilën duam të përdorim programin Insider.

Tjetra, ne duhet të zgjedhim se në cilin lloj unaze duam të bëhemi pjesë. Ne duhet të zgjedhim Më dërgoni azhurnime të hershme nëse duam të jemi pjesë e unazë e shpejtë (nuk rekomandohet) ose Versioni tjetër i Windows, nëse duam të jemi pjesë e unazë e ngadaltë (opsioni i rekomanduar).

Më në fund, Windows do të vazhdojë të shkarkojë një seri skedarësh dhe do të na kërkojë të rindezim kompjuterin. Ky proces mund të zgjasë shumëJo vetëm që duhet të shkarkoni skedarë, por gjithashtu duhet t'i instaloni para se të rindizni Windows, kështu që jini të durueshëm.

Përfitimet e programit të brendshëm

Avantazhi kryesor që ju ofron ky program është se ne mund të shijojmë të gjitha lajmet që Microsoft do të na ofrojë në versionet e tij të ardhshme të Windows. Një avantazh tjetër, dhe që mund t'ju ketë çuar në këtë artikull është se ne mundemi përdorni një kopje ligjore të Windows 10 pa qenë e nevojshme të regjistroni një kopje të Window ose të detyroheni të blini një licencë.

Disavantazhet e programit Insider

Si pjesë e programit Windows 10 beta, kopja jonë e këtij versioni do të tregojë një tekst në cepin e poshtëm të desktopit me versionin që po testojmë së bashku me numrin e ndërtimit. Ky tekst shfaqet pavarësisht nëse ndryshoni sfond ose jo.

Disavantazhi tjetër i madh që ky program na ofron është se ne mund të vuajmë paqëndrueshmëria në ekipin tonë, pasi që nuk ndalet së provuari të jetë një beta, e cila mund të shkaktojë që nëse jemi duke bërë një punë të rëndësishme, ajo mund të shkojë dëm nëse nuk jemi të kujdesshëm dhe po ruajmë vazhdimisht një kopje të asaj që po krijojmë.

Nëse duam të përdorim Windows 10 pa kaluar në kutinë, kur regjistrohemi për këtë program, duhet të bashkohemi me unazën e ngadaltë, ku mbërrijnë gjithmonë ndërtimet që kanë kaluar tashmë në unazën e shpejtë dhe se para se të arrihet kjo gabimet e gjetura janë zgjidhur, kështu që stabiliteti është pothuajse i garantuar. Gjithashtu, është në të shumtën e rasteve, versioni i ziles së ngadaltë është ai që më në fund arrin te përdoruesit përfundimtarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.