Si të ngjyrosni fotot bardh e zi

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

Të gjithë kemi një të afërm të moshuar, qofshin gjyshër apo xhaxhallarë kryesisht, të cilët do të takojnë një datë të veçantë, qoftë një përvjetor martese, një ditëlindje apo ndonjë arsye që na detyron moralisht të bëjmë një dhuratë. Nëse duam që dhurata jonë të jetë e veçantë, nuk ka asgjë më të mirë se fotografitë.

Duke qenë njerëz të moshuar, ka shumë të ngjarë që një numër i madh i këtyre fotografive, sidomos kur ishin të rinj, të jenë bardh e zi. Edhe pse ato lloj fotografish ata kanë një bukuri të veçantë, ne mund t'i japim asaj një prekje të veçantë dhe shumë emocionale duke pushuar disa vjet duke u dhënë atyre ngjyra.

Padyshim, nuk dua të them që ne përkushtohemi me Photoshop për të shkuar ngjyrosjen e secilës prej zonave e fotografive duke imagjinuar ngjyrat që imazhi me ngjyra mund të kishte paraqitur, një metodë që u përdor shumë vite më parë për të ngjyrosur filma bardh e zi, një detyrë e lodhshme që përfshinte pikturimin e të gjitha kornizave të filmit (në kinema 1 sekondë është 24 korniza) .

Për të qenë në gjendje të ngjyrosni fotografi të bardha të zeza, si dhe filma të bardhë të zezë, aktualisht është e mundur shumë shpejt, pasi është porositur në softuer i trajnuar (mësim i thellë) për të zbuluar automatikisht nuancat e gri në një imazh dhe për t'i përkthyer ato në ngjyrat e spektrit (inteligjenca artificiale).

Digitizoni imazhet

Ekzistojnë shumë aplikacione / shërbime për ngjyrosjen e fotografive të vjetra, si në formën e shërbimeve të internetit ashtu edhe në formën e aplikacioneve si për pajisjet desktop ashtu edhe për pajisjet mobile. Por para së gjithash, nëse nuk i kemi të skanuara fotografitë Ajo që duam të konvertojmë është të përdorim aplikacionin Google FotosScan, një aplikacion që është i disponueshëm si për iOS ashtu edhe për Android.

FotoScan nga Google, na lejon skanoni fotografitë e vjetra me kamerën tonë smartphone, inkuadrimin e tyre, pa shtuar reflektime dhe rivendosjen e tyre sa më shumë që të jetë e mundur (pa bërë mrekulli). Ky aplikacion është në dispozicion për shkarkim plotësisht falas përmes lidhjeve më poshtë për iOS dhe Android.

FotoScan nga Google Photos (Lidhja e AppStore)
FotoScan nga Google Photosfalas
FotoScan nga Google Photos
FotoScan nga Google Photos
zhvilluesi: Google LLC
Çmimi: Falas

Nëse përdorim edhe Fotografitë e Google, të gjitha fotografitë do të ngarkohet automatikisht në Fotografitë e Google, gjë që do të na lejojë t'i qasemi shpejt nga kompjuteri ynë, nëse planifikojmë të përdorim një shërbim në internet ose një aplikacion desktop, pa pasur nevojë t'i dërgojmë me postë, Bluetooth, duke i shkarkuar me një kabëll në kompjuterin tonë ...

Ngjyrosni fotot bardh e zi përmes internetit me Colourise

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

Ashtu si shumica e shërbimeve / aplikacioneve që na lejojnë të ngjyrosim fotografi bardh e zi, ne gjithmonë do të marrim rezultate më të mira. nëse i përdorim imazhet në rezolucionin më të lartë të mundshëm. Një aspekt i rëndësishëm në lidhje me privatësinë, ne e gjejmë atë në atë që imazhet që ngarkojmë në këtë faqe në internet nuk mbeten të ruajtura në serverat, një nga problemet e zakonshme të këtij lloji të aplikacioneve.

Funksionimi i Colourise është shumë i thjeshtë. Thjesht duhet të tërheqim imazhin që duam të konvertojmë në drejtkëndëshin që tregohet në faqen tuaj në internet, dhe prisni disa sekonda derisa të rritet dhe të ngjyroset automatikisht.

Ngjyrosni fotot bardh e zi nga celulari juaj

MyHeritage

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

MyHeritage është një aplikacion i disponueshëm për iOS dhe Android që automatikisht shndërron fotografitë tona bardh e zi në ngjyra. Ky nuk është funksioni kryesor i këtij aplikacioni, një aplikacion i krijuar për të krijuar pemë familjare, pemë ku mund të përdorim imazhet që ngjyrosim përmes tij.

Të gjitha imazhet që ne konvertojmë, ne mund t'i eksportojmë ato në albumin tonë të fotove të jenë në gjendje t'i përdorin ato për ndonjë qëllim tjetër që nuk ka të bëjë me aplikimin. E vetmja është se përfshin një legjendë të vogël me emrin e aplikacionit është këndi i poshtëm i djathtë i imazhit që ngjyros.

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

 • Pasi të hapim aplikacionin, midis të gjitha opsioneve që aplikacioni na vë në dispozicion, klikoni Foto.
 • Tjetra, klikoni në Shtoni fotografi dhe ne zgjedhim nga albumi ynë i fotove cilën imazh duam të ngjyrosim.

Nëse nuk e kemi skanuar më parë, mund ta bëjmë direkt nga aplikacioni duke klikuar në Skanoni fotot dhe dokumentet (Megjithëse rezultatet më të mira do të merren me Google FotoScan.

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

 • Sapo imazhi për t'u ngjyrosur të gjendet në mbështjellësin e aplikacionit, klikoni mbi të.
 • Së fundi, ne duhet të klikojmë në rrethin me ngjyrë të vendosur në pjesën e sipërme qendrore të ekranit dhe sekonda më vonë konvertimi do të jetë kryer.

Kështu që ne mund të kontrollojmë rezultatin, aplikacioni na tregon një vijë vertikale lëvizëse që mundemi lëvizni nga e majta në të djathtë për të parë se si ishte para se ta ngjyrosni dhe si jeni pas ndryshimit. Për ta ruajtur atë në albumin tonë të fotove, ne thjesht duhet të klikojmë në butonin e ndarjes, një buton me të cilin mund ta dërgojmë gjithashtu me email, WhatsApp ose ndonjë aplikacion tjetër që kemi instaluar në pajisjen tonë.

MyHeritage: Pema familjare (Lidhja e AppStore)
Trashëgimia ime: Pema familjarefalas
Trashëgimia ime: Pema familjare
Trashëgimia ime: Pema familjare

Ngjyros (iOS)

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

Colorize është një tjetër nga aplikacionet që përqendrohen në lejimin e ne që të shtojmë ngjyra në fotografi bardh e zi, fotografi të vjetra ashtu si aplikacioni i mëparshëm. Në App Store mund të gjejmë aplikacione të tjera që na lejojnë të ngjyrosim fotografi bardh e zi, por cilësia përfundimtare që ato ofrojnë është aq e ulët sa Unë nuk jam munduar ta përfshij në këtë artikull.

Ngjyrosja e fotove bardh e zi

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, kliko në Skanoni ose ngarkoni një Foto.
 • Pastaj klikojmë në Import dhe ne zgjedhim imazhin e bibliotekës që duam të përdorim.
 • Pas disa sekondash, duhet një kohë e gjatë në krahasim me aplikacionet / shërbimet e tjera që ju kam treguar më lart, do të na paraqesë rezultatin.

Ai imazh mundemi ruajeni në mbështjellësen tonë ose shpërndajeni atë direkt përmes postës elektronike, WhatsApp ose ndonjë aplikacioni tjetër që kemi instaluar në kompjuterin tonë.

Ngjyra e Photomyne (Lidhja e AppStore)
Ngjyra fotominefalas

Ngjyros imazhet (Android)

Ngjyrosja Fotografitë Bardh e Zi Android

Colorize Images është një tjetër nga zgjidhjet që kemi në dispozicion në Android për shtoni një spërkatje të ngjyrave në fotot bardh e zi. Ky është i vetmi aplikacion që na lejon të modifikojmë disa vlera për të ngjyrosur imazhin siç është faktori i paraqitjes dhe kontrasti, të cilat edhe pse është e vërtetë, nuk bëjnë mrekulli, nëse na lejon të marrim një rezultat përfundimtar më të mirë që jemi nuk jam i kënaqur me konvertimin fillestar që keni krijuar aplikacionin.

Ngjyrosni Imazhet
Ngjyrosni Imazhet
zhvilluesi: Ngjyrosni Imazhet
Çmimi: Falas

Ngjyrosja e fotove bardh e zi me Photoshop

Ngjyrosja e fotove bardh e zi me Photoshop

Ngjyrosja e fotove në të zezë dhe të bardhë dhe shumë e thjeshtë me aplikacionet / shërbimet që kam komentuar më lart. Edhe pse në shumicën e rasteve, rezultati është më se i pranueshëm, ndonjëherë mund të mos jetë. Në ato raste, ne duhet modifikoni shkallën gri të fotos dhe përdorni përsëri këto shërbime.

Nëse kemi kohë, shumë kohë, durim dhe njohuri të Photoshop, mund të përdorim këtë mjet fantastik të redaktimit Adobe, një proces i mundimshëm dhe i ndërlikuar gjë që nuk do ta shpjegojmë plotësisht në këtë artikull. Por për t'ju dhënë një ide, për fotot bardh e zi me ngjyrë, ne duhet të zgjedhim një nga një të gjitha pjesët e fotografisë që duam të ngjyrosim.

Pasi të kemi zgjedhur të gjithë objektet që do të kenë të njëjtën ngjyrë, duhet të krijojmë një shtresë të re për mbushjen e ngjyrave të ngurta (atë që duam të përdorim në atë zonë). Për rregulloni ngjyrën në hijet e imazheveNë panelin e shtresave duhet të zgjedhim mënyrën e përzierjes së ngjyrave në mënyrë që ngjyra të përputhet me elementin që kemi zgjedhur.

Së fundmi, ne duhet të rregullojmë kontrastin e të gjitha zonave që kemi zgjedhur dhe kemi aplikuar një shtresë ngjyrash përmes Lakoreve në rregulloj zezakët, pjesa më e rëndësishme e fotografive të vjetra bardh e zi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->