Si të nxjerrni imazhe nga videot në YouTube

Ky i sigurt ju ka ndodhur herë pas here. Po shikoni një video në YouTube dhe ka një moment apo një skenë që ju pëlqen, dhe a do të dëshironit të kishit një foto të skenës në fjalë. Nëse bëni një screenshot në kompjuterin tuaj, ka shumë të ngjarë që cilësia të mos jetë më e mira ose që të mos merrni skenën e saktë. Për fat të mirë, ka mjete që e bëjnë të mundur këtë.

Në këtë mënyrë, ne mundemi nxjerrni një kornizë ose një imazh nga videoja në fjalë që po shohim në YouTube. Kjo është diçka mjaft e thjeshtë falë mjeteve që aktualisht i gjejmë në këtë fushë. Ne mund ta bëjmë atë duke përdorur disa faqe në internet, të cilat do të na lejojnë të nxjerrim imazhin e përmendur nga çdo video në internet.

Ne ju lëmë më poshtë me një seri faqesh në internet ose mjete që ato mund të jenë të dobishme në këtë drejtim. Ata do t'ju lejojnë të nxjerrni një imazh nga këto video në faqen e internetit të njohur. Kështu që të keni këtë imazh që ju intereson në kompjuterin tuaj në një mënyrë të thjeshtë. Çfarë opsionesh gjejmë sot?

Artikulli i lidhur:
Si të shikoni video në YouTube jashtë linje

Pamja e ekranit në YouTube

Pamja e ekranit në YouTube

Nëse në vend të një faqe në internet, nuk ju shqetëson të përdorni një shtesë, atëherë ky është një mundësi e mirë për t'u marrë parasysh. Shtë një shtesë që mund ta instalojmë në Google Chrome, e cila do të na japë mundësinë e nxjerr imazhe nga videot në YouTube. Imazhet që do të nxirrni janë në formatin PNG në çdo kohë.

Kur të instalohet, do të shfaqet një buton në pjesën e sipërme të djathtë të shfletuesit. Prandaj, kur hapim një video në internet, nga e cila duam të nxjerrim një imazh, kemi disa butona në të. Mund të klikojmë në butonin Screenshot për të nxjerrë foton e thënë. Për më tepër, për ta bërë procesin të thjeshtë, ne mund të përshpejtojmë shpejtësinë e riprodhimit, veçanërisht nëse është një video shumë e gjatë dhe duam vetëm një moment specifik.

Shtë një mjet i lehtë për t’u përdorur, përveç të qenit i lirë dhe të jetë në gjendje ta përdorë atë në çdo kohë me video në YouTube. Shtë i shkarkueshëm kjo lidhje në shfletuesin.

Fiki dritat

Kjo është një shtesë që mund ta përdorim në Google Chrome dhe shumë shfletues të tjerë. Qëllimi kryesor i tij është të errësojë pjesën tjetër të ekranit kur luajmë një video në YouTube, megjithëse ka gjithashtu një sërë funksionesh shtesë në dispozicion. Midis tyre ne gjejmë mundësia për të nxjerrë imazhe nga këto video që po shikojmë. Pra, ai gjithashtu përmbush funksionin që ne po kërkonim në këtë rast.

Kjo shtojcë është instaluar në shfletues dhe ikona do të shfaqet në të djathtë. Tjetra, ne klikojmë me të djathtën në atë ikonë dhe futim opsionet dhe pastaj opsionet e përparuara. Brenda atje ne aktivizojmë opsionin Video Toolbar, në mënyrë që të kemi mundësinë e nxjerrjes së imazheve të përmendura në videot e YouTube.

Kur jemi duke shikuar videon në YouTube, duke vendosur miun mbi videon në fjalë, do të shfaqen disa opsione. Njëri prej tyre është një ikonë në formën e një aparati fotografik. Kjo është ikona në të cilën klikohet për të pasur këtë funksion të nxjerrjes së imazheve. Duke klikuar mbi të, imazhi në fjalë nxirret në çdo kohë. Një zgjerim me shumë mundësi, por i lehtë për t’u përdorur, si dhe që është i pajtueshëm me të gjitha llojet e shfletuesve. Ti mundesh shkarkoni nga faqja e tyre në internet.

Artikulli i lidhur:
Si të shkarkoni video në YouTube pa programe

Merrni miniaturë të videos në YouTube

Merrni Online Screenshot të YouTube

Kjo është një faqe në internet që ne mund ta përdorim në çdo pajisje, pasi gjithçka që duhet të bëni është shkruani këtë lidhje. Funksionimi i tij është me të vërtetë i thjeshtë në këtë rast. Në ueb duhet shkruani URL-në e videos në fjalë nga YouTube. Kur URL-ja të jetë futur, fotografia e kopertinës së videos në fjalë do të shfaqet, gjë që na lejon të marrim në këtë rast. Kështu që ne mund ta ruajmë atë foto tani.

Ky është një opsion i thjeshtë, por ka një kufizim të qartë, pasi na lejon të marrim vetëm atë foto "mbulesë" e videos ne fjale. Edhe pse është e dobishme në rast se ka njerëz që duan ta marrin këtë imazh, ka raste kur nuk shihet më vonë në vetë videon. Kështu që kjo faqe e internetit ju lejon të përdorni atë në një mënyrë vërtet të thjeshtë.

Por nëse do të ishit duke kërkuar një mënyrë për të merrni atë imazh nga videot në YouTube, kjo faqe e internetit është padyshim opsioni më i mirë për të. Shtë e lehtë për t’u përdorur, kërkon pak kohë dhe ne mund ta ruajmë foton në kompjuter direkt, duke na lejuar që ta editojmë më vonë ose ta ruajmë ose ta ngarkojmë në një faqe në internet nëse duam.

Kapwing

Kapwing

Kjo faqe në internet ka për qëllim të shndërrojë videon në formate të tjera, si në GIF, për shembull. Por ne gjejmë një sërë funksionesh shtesë, të cilat na lejojnë të nxjerrim një imazh nga videoja e thënë në YouTube, në mënyrë që ta përdorim atë në çdo kohë.

Meqenëse midis funksioneve të tij është nxjerrja e një kornize ose kornize nga videoja në fjalë. Prandaj, nëse po kërkoni të nxirrni një moment specifik nga videoja e thënë, ju mund ta përdorni këtë mjet në çdo rast, për të marrë skenën në fjalë. Mënyra për ta bërë atë është e thjeshtë. Ne ngarkojmë videon ose vendosim një lidhje YouTube në faqen tënde të internetit dhe ty ne konvertohemi si JPG. Më pas do të shfaqet linja e riprodhimit të videos, ku ne duhet të zgjedhim vetëm kornizën që duam.

Në këtë mënyrë ne mund ta sigurojmë këtë foto nga një video në YouTube në një mënyrë të thjeshtë. Nuk zgjat shumë dhe është mjaft i lehtë për t’u përdorur. Ju mund ta përdorni këtë redaktor në faqen tuaj të internetit direkt, në këtë lidhje.

Artikulli i lidhur:
Çfarë është modaliteti i fshehtë YouTube në Android dhe si ta aktivizoni atë

Shikoni Frame by Frame

Ky opsion i fundit është një faqe në internet që ka për qëllim që ne të shohim një video në faqen e internetit të njohur në mënyrë që shihen të gjitha kornizat e saj. Por kjo na lejon të nxjerrim imazhin në fjalë që na intereson nga videoja e thënë, dhe kështu të kemi imazhin në fjalë. Pra, është një mundësi mjaft e thjeshtë për t'u përdorur.

Punon me çdo video në YouTube, thjesht duhet të fusim URL-në e saj në ueb, kjo lidhje. Pastaj do të shfaqen të gjitha kornizat e videos dhe ne do të jemi në gjendje të nxjerrim atë që na intereson në rastin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.