Si të telefononi me një numër të fshehur në çdo operator

Privatësia është bërë pothuajse e pamundur të arrihet sot, por me siguri ju keni menduar ndonjëherë të bëni një telefonatë duke parandaluar që numri juaj të regjistrohet në terminalin marrës. Mënyra e bërjes së tij ka ndryshuar në kohët e fundit. Stillshtë ende një detyrë relativisht e thjeshtë, por jo të gjithë dinë ta bëjnë.

Ndoshta ju doni të telefononi dikë por ai nuk e di nga po telefononi, ose është një kompani apo shërbim të cilit nuk doni t'i jepni numrin tuaj të telefonit. Ose edhe më e thjeshtë, ju thjesht doni të luani një shaka telefonike pa u kapur. Në këtë artikull ne do të shpjegojmë se si të telefononi me një numër të fshehur, si në iPhone ashtu edhe në Android, pavarësisht nga operatori që keni punësuar.

Detajet që do të merren parasysh

Bërja e një telefonate me një numër të fshehur nuk do të thotë se kemi mosndëshkim të kryejmë çdo lloj veprimi përmes një thirrje telefonike. Kompania telefonike e marrësit do ta dijë se cili është numri, kështu që nëse në rast të kryerjes së ndonjë veprimi të paligjshëm, gjykatësi mund të vendosë që kompania të zbulojë numrin e telefonit të përmendur.

Thirrjet me një numër të fshehur gjithashtu nuk do të funksionojnë në rast të thirrjeve në shërbimet e urgjencës ose policisë. Në të gjitha këto raste numri do të identifikohet nga marrësi i thirrjes. Në disa raste këto thirrje thjesht nuk do të jenë të mundshme pasi që disa njerëz ose kompani bllokojnë manualisht marrjen e thirrjeve me numra të fshehur, kështu që ata as nuk do ta dinë që i kanë thirrur ato drejtpërdrejt.

Fshihni saktë numrin në Android ose iPhone

Nëse duam të fshehim vetëm numrin tonë për një thirrje specifike, gjithçka që duhet të bëjmë është të shtojmë parashtesën # 31 # te numri që duam të telefonojmë. Le të marrim një shembull nëse doni të telefononi një 999333999 do të duhet të shënojmë # 31 #999333999.

fshi numrin

Jo në të gjitha vendet ose operatorët është e njëjta prefiks, në disa ndryshime të parashtesave në * 31 #, Kështu që do të ishte e këshillueshme ta provoni përpara se të telefononi nëse keni një telefon tjetër, ose me dikë të afërt.

Kjo metodë do të funksionojë në të gjitha kompanitë, të dyja Movistar, Vodafone ose Portokalli.

Fshih numrin tonë në iPhone për të gjitha telefonatat

Metoda e mëparshme është e thjeshtë por ka mundësi të tjera që janë më të mira nëse ajo që duam ta përdorim shumë. Nëse kemi një iPhone dhe duam të fshehim secilën prej thirrjeve tona, procesi është i thjeshtë.

Ajo që do të duhet të bëjmë është të hyjmë «Cilësimet» dhe shkoni në "Telefon", brenda këtyre opsioneve ne kërkojmë një nga ato "Shfaq ID-në e telefonuesit", do të na duhet vetëm ta çaktivizojmë këtë opsion. Tani e tutje të gjitha thirrjet tuaja do të fshehin id (numri juaj)

fsheh numrin e iPhone

Mund të ndodhë që këto opsione nuk janë të disponueshme për ne, kjo sepse disa transportues vijnë me këtë të bllokuar si parazgjedhje. Në këto raste zgjidhja është të kontaktoni me ta për t'i kërkuar që të zhbllokojnë linjën për t'ju lejuar ta konfiguroni atë sipas dëshirës tuaj. Nuk do të ketë asnjë kosto.

Fshih numrin tonë në Android për të gjitha telefonatat

Metoda, mund të ndryshojë në varësi të versionit të Android që kemi në terminalin tonë, gjithashtu mund të ndryshojë midis shtresave.

Siç kemi komentuar më parë, ne do të duhet të fshehim ID-në e telefonuesit siç e kemi shpjeguar tashmë me iPhone. Ne do të hapni aplikacionin e telefonit në terminalin tonë Android dhe prekni tre pikë që ne do ta gjejmë në njërin skaj, për të hyrë në cilësimet.

Hapi tjetër mund të ndryshojë në varësi të versionit Android. Ne do të kërkojmë diçka të ngjashme me të "Cilësimet e thirrjes" dhe hyj "Cilësimet shtesë". Ne do të shikojmë për opsionin "Shfaq ID-në e telefonuesit" ose ne do të shënojmë opsionin «Numri i fshehur» nëse terminali ynë e ka atë.

fsheh numrin e Android

Në rastin tonë në Android të pastër Pixel, duke filluar me Android 8 ne do të duhet të hyjmë në aplikacionin e thirrjes dhe pastaj të hyjmë «Cilësimet», nga atje te «Thirrjet në llogari», ne shkojmë në kartën tonë SIM dhe brenda "ID e telefonuesit" ne mund ta çaktivizojmë atë.

Nga ky moment të gjitha thirrjet tona do të fshihen nga marrësi i të njëjtës, nëse duam ta çaktivizojmë kthehemi në këtë cilësim dhe e ndryshojmë atë. Në disa raste opsioni mund të duket i paarritshëm në griKjo pasi kompania nuk e lejon atë, kështu që ne do të duhet të kontaktojmë ata për ta zgjidhur atë.

edhe ne mund ta bëjmë vetë nëse kemi aplikacionin e kompanisë sonë, ose Movistar, Vodafone ose Orange.

Si ta fshehim numrin tonë në një telefon fiks

Megjithëse është një specie në rrezik zhdukjeje, shumë njerëz ende e përdorin telefonin fiks në shtëpi, duket pak e dobishme sot, por shumë njerëz fikin celularët e tyre sapo të shkojnë në shtëpi, ose për t'u shkëputur ose thjesht sepse kështu që ato i përdorin edhe për punë. Në këtë mënyrë, linja fikse është diçka më personale dhe intime që ne e ndajmë vetëm me ata që kanë vërtet rëndësi.

fiks

Ne mund ta fshehim numrin tonë fiks në një mënyrë shumë të thjeshtë, për këtë, gjithçka që duhet të bëjmë është thirrni prefiksin 067 përpara çdo numri telefoni, për shembull nëse duam të telefonojmë në 999666999 do të duhet të telefonojmë në 067999666999. Marrësi i telefonatës do të marrë një telefonatë si të panjohur ose të fshehur.

Mund të ndodhë që në disa vende kjo të ndryshojë, në vend që të përdorë prefiksin 067, the # 67 ose # 67 #, në shumicën e rasteve ka shumë të ngjarë që të gjitha opsionet të funksionojnë. Bestshtë më mirë nëse e provojmë vetë me një thirrje prove për t'u siguruar që funksionon si duhet.

Mos harroni se:

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se e gjithë kjo është e mundur pavarësisht nga operatori që ne përdorim, të dy Movistar, Vodafone dhe Orange punojnë me këto metoda. Alsoshtë gjithashtu me rëndësi Mos harroni se thirrja me një numër të fshehur nuk përjashtohet nga përgjegjësiaNëse kryejmë ndonjë shkelje ose krim duke përdorur thirrjen me një numër të fshehur, ajo mund të identifikohet përmes operatorit, për sa kohë që një gjykatës i urdhrit pas një ankese të mundshme.

Gjithashtu mbani në mend se disa kompani ose individë mund të kenë thirrje të kufizuara nga numrat e fshehur, kështu që kur të përpiqemi t'u bëjmë një thirrje atyre kjo nuk do të jetë e mundur, kështu që ne do të duhet të riaktivizojmë ID-në tonë nëse duam të bëjmë thirrjen në fjalë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)