Si të verifikoni llogarinë tonë në Instagram

Njoftimet e rreme janë bërë një nga të këqija të mëdha të rrjeteve sociale në dy vitet e fundit. Dhe unë them në këto dy vitet e fundit, sepse nuk ishte vetëm deri në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara, kur u vërtetua rëndësia që ato mund të kishin në mesin e publikut të gjerë. Facebook është kryesorja e prekur nga lajmet e rreme, por nuk është i vetmi, pasi që përmes Instagram dhe Twitter ata gjithashtu qarkullojnë, megjithëse jo me të njëjtin pasojë.

Të dy Twitter dhe Instagram na lejojnë të verifikojmë llogarinë tonë, në sigurohuni që pas kësaj llogarie të ketë një person apo kompani reale. Ky verifikim shton një distinktiv në imazhin që ne përdorim në platformë, një distinktiv që siguron të gjithë ndjekësit tanë se pas llogarisë sonë ka një person ose kompani, e cila shton një plus të vërtetësisë dhe përgjegjësisë mbi përmbajtjen që ne publikojmë.

Mundësia për të verifikuar një llogari, si në Twitter ashtu edhe në Instagram gjithmonë ka qenë i zbritur në një grup shumë të vogël njerëzish, të paktën deri më tani, pasi rrjeti social i fotografive të Facebook, Instagram, tashmë na lejon të kërkojmë verifikimin e llogarisë sonë përmes një procesi shumë më të thjeshtë sesa ai i ofruar nga Twitter derisa të ndalojë lejimin e tij.

Verifikoni llogarinë tonë në Instagram

Verifikoni llogarinë në Instagram

Duke qenë një aplikacion që synon celularët, mënyra e vetme për të dërguar kërkesën e verifikimit të llogarisë sonë në Instagram është përmes aplikacionit.

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë hapni aplikacionin në pajisjet tona mobile.
 • Tjetra, ne klikojmë në përdoruesin tonë dhe ne kemi qasje në konfigurimin nëpër dhëmbë.
 • Tjetra, klikoni në Kërkoni verifikimin.
 • Tani ne thjesht duhet të fusim emrin tonë të plotë, ose të personit në fjalë ose të kompanisë së cilës i përket llogaria, dhe të bashkangjitni një dokument zyrtar (ID, pasaportë, CIF ...) që tregon emrin që kemi futur më parë.
 • Tjetra, klikoni në Zgjidh skedarin për të zgjidhni një imazh të dokumentit mbështetës të ruajtura në pajisjen tonë ose të përdorni kamera për të bërë fotografinë përkatëse.

Si zakonisht, Instagram nuk na siguron që, pavarësisht dërgimit të dokumentacionit përkatës, llogaria jonë do të verifikohet, kështu që ne thjesht duhet të jemi të duruar dhe të presim, pasi kompania nuk do të na dërgojë asnjë lloj njoftimi, nëse do të shtojmë apo jo distinktivin e llogarisë së verifikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.