Si të shihni artistin dhe temën e një kënge pa aplikacione të jashtme në iOS dhe Android

Android Music

Sot shumë prej nesh janë mësuar të identifikojnë muzikën dhe artistin përmes aplikacioneve të palëve të treta kur e dëgjojnë atë, por ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë pa përdorur aplikacione të palëve të treta. Kjo mund të duket e habitshme dhe e re nuk është aspak dhe ne e kemi pasur këtë mundësi të disponueshëm në pajisjet tona mobile për një kohë të gjatë, për t'ju dhënë një të dhënë do t'ju tregojmë se është pothuajse po aq e vjetër sa tonat Magjistarët e iOS dhe Android.

Me pistën e mëparshme, shumë do ta dinë zgjidhjen pothuajse me siguri. Possibleshtë e mundur që shumë prej jush e përdorin tashmë këtë metodë për të identifikuar këngët dhe artistin e një kënge që po luan në atë moment me smartphone-in tuaj, por me siguri ka shumë përdorues që ende nuk e dinë këtë mundësi të disponueshme dhe që ne e përsërisim , nuk kërkohet instalim nga çdo aplikacion i palës së tretë. Logjikisht, ju duhet një lidhje rrjeti për të kryer këtë veprim, por kjo është diçka që sot e kanë pothuajse të gjithë ata që kanë një smartphone.

Si të shihni artistin dhe temën e një kënge në iOS

Hapat janë të thjeshtë, por padyshim që duhet t'i dini. Gjëja e parë që duhet të dimë është se drejtpërdrejt dhe me zërin tonë ne mund të dimë se cila këngë po luan, artisti dhe të dhëna të tjera.

Easyshtë e lehtë dhe e shpejtë, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të kërkojmë drejtpërdrejt asistentin Siri të iPhone, iPad, iPod Touch apo edhe Mac tonë. Në atë moment duhet të shtrojmë pyetjen: Cila këngë po luan? dhe do të përgjigjet me një: «Më lini të dëgjoj ...»  Në atë moment ne mund ta sjellim pajisjen pak më afër altoparlantit ose vendit nga i cili po luhet muzika dhe direkt pas disa sekondash do të identifikojë këngën dhe autorin e saj.

iOS kap audion

Në rastin e asistentit Apple Siri, përveç ofrimit të emrit të artistit dhe temës, falë aplikacionit Shazam, ai na ofron mundësinë e blerjes së këngës ose dëgjimin e saj drejtpërdrejt nga shërbimi i tij i paguar i muzikës, Muzika e Apple. Një detaj për tu mbajtur në mend është se në kapjen e sipërme të figurës logjikisht është përmbysur. Së pari ne thirremi në Siri dhe pastaj ajo dëgjon dhe ofron të dhënat, mos shikoni në rendin e kapjeve pasi është e kundërta.

Si të shihni artistin dhe temën e një kënge në Android

Tani do të bëjmë të njëjtën gjë që bëmë në iPhone ose iPad me iOS por me një pajisje Android. Realiteti është se është e njëjtë me ne, por duke përdorur ndihmësin e Google përmes komandës zanore «Ok google« Sapo të thirret magjistari, ne duhet të bëjmë të njëjtën pyetje që kemi bërë në iOS, çfarë këngë është kjo?

Këngë Android

Siç mund ta shihni në asistentin e Google ne gjithashtu kemi informacionin për datën e lëshimit, zhanrin të cilit i përket muzika dhe mund të ndahet lehtësisht duke klikuar në pjesën e poshtme. Të dy sistemet ofrojnë një shpejtësi dhe thjeshtësi që në shumë aplikacione për të të identifikojë muzikën ne nuk kemi. Mund të themi se kjo është opsioni më i mirë për të njohur një këngë dhe artist që tingëllon në një mënyrë produktive dhe të thjeshtë.

Aplikacionet e palëve të treta funksionojnë mirë, por nuk janë të nevojshme

Ne e dimë për ekzistencën e aplikacionet e palëve të treta që mund të kryejë këtë detyrë dhe madje të përmirësojë opsionet e ofruara nga ndihmësit e vetë Apple ose Google, por pa dyshim që është shumë më shpejt në pothuajse të gjitha rastet të pyesni asistentin drejtpërdrejt se çfarë këngë po luan në atë moment dhe, mbi të gjitha, sasinë e informacioni është i shkëlqyeshëm që ofron. Siç them unë, ne nuk kemi mundësinë ta "lëshojmë" atë këngë direkt në shërbimin tonë të preferuar muzikor siç mund të bëjmë me disa aplikacione, por kjo është më e pakta për shumë përdorues.

Gjë e mirë për përdorimin e kësaj metode përveç e thjeshtë dhe e shpejtë Ajo që është, është se u ofron të gjithëve mundësinë për të parë se cila këngë po luan diku pa pasur nevojë të shkarkoni aplikacione në smartphone. Magjistarët janë instaluar në kompjuterë brenda vendit, kështu që është e lehtë t'i përdorësh ato për këto detyra, si dhe shumë të tjera.

E dinit këtë hile? A e keni përdorur më parë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.